skip to main content

Bitcoin se poprvé za poslední rok dostal nad 10 tisíc dolarů, roste i zlato

Máte 1 minutu?

Hodnota bitcoinu se poprvé dostala nad 10 tisíc dolarů, tedy poprvé za poslední víc než rok. Bitcoinu k tomu pomáhá slabší dolar i nové nadšení pro kryptoměny, které teď rozdmýchává Facebook svou připravovanou digitální měnou libra, jež se ovšem od bitcoinu bude lišit téměř ve všem. Roste i cena zlata, která je nejvyšší za posledních šest let, v pátek překonala 1400 dolarů za unci. V touze po cihličkách hrají roli hlavně vyhlídky na snížení  amerických úrokových sazeb.

Křetínského životní obchod? Český miliardář společně s Patrikem Tkáčem předložil nabídku na převzetí všech akcií německé společnosti Metro AG, čtvrté největší retailové skupiny na světě. Pro Daniela Křetínského to je šance, jak ukázat své schopnosti i mimo svět elektráren, uhlí a plynu a stát se světovým hráčem. Metro ovšem nabídku, která by společnost ocenila na 5,8 miliardy eur (v přepočtu 150 miliard korun), v neděli komentovalo jako „značně podhodnocenou“.

230 tisíc dolarů nebo 800 tisíc v lokální měně rijád. Tolik musí za trvalý pobyt zaplatit v Saúdské Arábii cizinci, kteří chtějí v zemi pracovat či investovat. Případně si mohou kupovat jen roční pobyt za 100 tisíc rijádů. Tučná částka umožňuje držitelům povolení k pobytu v zemi koupit nemovitost, měnit práci, jednoduše odjet a zase přicestovat zpátky nebo obchodovat bez nutnosti mít saúdskoarabského „sponzora“. Země tak chce podpořit, aby do země přicházeli zejména movití imigranti, zatímco většina běžně či hůře placené práce připadne domácím Saúdským Arabům.

tip Forbes Espressa
Reklama
NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Letos se bude věnovat nejžhavějším trendům a tomu, jak prakticky ovlivní náš život v příštích několika letech. Uvidíte nejnovější trendy ve virtuální realitě, ve které Češi patří překvapivě mezi velmi důležité hráče, a řeč bude i o umělé inteligenci a tom, jak nám může zjednodušit život.

Máte 5 minut?

Guličky až domů. Možná byste si netipli, že švédská Ikea je shodou okolností firma, která provozuje šestý nejrozsáhlejší řetězec restaurací na světě. Teď se podle španělského serveru El Confidencial pokusí do byznysu s jídlem proniknout ještě víc a ve Francii spouští pilotní experiment s dovážením švédských potravin až domů. Objednávky má expedovat z menší pobočky v centru Paříže, a pokud bude francouzský test úspěšný, může ho rozšířit i do Španělska a na další evropské trhy. Není ovšem jasné, zda jde o teplá jídla, nebo mražené polotovary. 

Děti nejsou produkt, říká letošní držitel XPrize v kategorii vzdělávání. Andrew Ashe je původním vzděláním učitel a jeho neziskovka onebillion.org v květnu získala z rukou Elona Muska ocenění ve výši pět milionů dolarů. Ty využije na další vývoj svého softwaru, který umožňuje dětem vzdělávat se ve čtení a počítání kreativním způsobem ve svém jazyce. V rozhovoru pro BBC Ashe vyjádřil obavy nad sběrem osobních dat, který podle něj velké technologické firmy tlačí i směrem k dětským uživatelům. „Děti by z toho měly zůstat vyloučené, vzdělávací technologie by měly mít na prvním místě samotné dítě, ne data nebo zisky,“ varuje.

A jsme u toho. „Publikuju vtipné video s dítětem, vyletí to hned nahoru a vydělá mi to spoustu peněz, takže… co s tím mám jako dělat?“ YouTube teď v USA čelí federálnímu vyšetřování kvůli podezření, že celá platforma systematicky porušuje právo dětí na soukromí. Pod hrozbou vysokých pokut teď videoslužba musí přehodnotit jisté byznysové postupy, jenže to znamená i výrazné zásahy do celého ekosystému tvůrců, na kterých úspěch YouTube dosud stál.

Máte 10 minut?

Na obědě s Bernardem. Jmění šéfa luxusního království LVMH Bernarda Arnaulta nedávno přesáhlo 100 miliard dolarů, což je dost dobrý důvod dát si s aktuálně třetím nejbohatším mužem světa (víc má už jen Jeff Bezos a Bill Gates) oběd. V proslulé rubrice Financial Times se Arnault vyjadřuje k rivalitě s Françoisem Pinaultem, hraní tenisu s Rogerem Federerem i protestům gilets jaunes.

Seznamte se, tohle je Klement. Má všechno, co byste od klasického bicyklu čekali – dvě kola s výpletem, řídítka, sedlo. Až na klasické pedály a řetěz, ty tu chybí. Rozdíl je i v tom, že se s ním můžete řítit rychlostí až 45 km/h a pohání ho elektromotor o výkonu 4 kW. Prototyp stroje, který by už brzy mohl podle Škodovky rozšířit možnosti městské mobility, Pavel Kalouš otestoval v pražské Stromovce a tady jsou jeho dojmy.

Kdo šetří, má čím zalévat. Doteď jsme žili ve vodním blahobytu, jenže tahle doba rychle končí a Česko ohrožuje intenzivní sucho (o tom je mimochodem téměř celý nový Forbes NEXT). Naštěstí se objevují lokální nápady a inovace, jak lehce a efektivně šetřit vodou a pomáhat vyprahlé krajině. Přinášejí je odborníci, firmy, dobrovolníci i česká města.

Proč jsem to sakra udělal/a? Jak se můžu zlepšit? Co mám udělat, abych byl/a šťastnější? Tyhle velké a důležité otázky si asi kladete obden, tak si přečtěte tipy na knihy od spíkrů TED, které vám pomohou najít odpovědi (ano, je tam i Kahneman).