skip to main content

Blackface. Jak převlek za hiphopera zlomil vaz nejmocnějšímu producentovi na ostrovech

Máte 1 minutu?

Nezaprší a nezaprší. Což milovníky babího léta asi moc nebolí, vrásky na čele to ale přidává miliardáři Jaromíru Tesařovi a jeho vodní říši Energo-Pro, která v pololetí zpomalila a hlásí pokles tržeb i ziskovosti. Firmu zaměřenou na výrobu elektřiny zasáhlo mimo jiné i to, že v Bulharsku měli málo srážek.

Dohodnuto. Měsíc dlouhá stávková krize u General Motors, která firmu přišla už na 1,8 miliardy dolarů, podle všeho končí. Nespokojení odboráři se dohodli s vedením koncernu a vrátí se do továren. I když není známo, kdy a za jakých podmínek ani co přesně si na GM vymohli, protože obě strany se po komplikovaných jednáních zavázaly k mlčenlivosti.

Konec mocného Bena. A teď trocha poctivého showbyzu s vůní peněz a skandálu. Britský šéf Atlantic Records Ben Cook, člověk, který objevil Eda Sheerana, dal výpověď. Ale celé je to dost ožehavé, protože Cook, nejmocnější producent na ostrovech, neskončil úplně dobrovolně a vaz mu zlomila jedna sedm let stará party. Ne, žádné #MeToo. Ani nešňupal kokain. Nikoho nenapadl. Jen se převlékl za člena své oblíbené hiphopové kapely Run DMC, protože na tuhle party byl dress code „vaše hudební ikona“. Sice z toho nejsou žádné fotky, ale už jen šeptanda, že se Cook převlékl za černocha, ho donutila k prohlášení o tom, jak příšerně chyboval, a k rezignaci. Něco takového se teď v anglosaském světě neodpouští, protože… blackface. Justin Trudeau by mohl vyprávět.

partner Forbes Espressa
Reklama
Zdař bůh! Češi jsou národ horníků a možná, že patříte mezi ně také. Jen místo rudy těžíme kryptoměny a ne vždy o tom víme. Malware, který za tímto účelem útočníci používají, se objevuje v přehledu nejčastějších internetových hrozeb v České republice. Pravidelně jej sestavují bezpečnostní analytici společnosti ESET.

Máte 5 minut?

Kiwi 2.0? Brněnský investor Jiří Hlavenka má na dobře zpeněžitelné příležitosti čuch. A teď brousí kolem nového projektu, startupu Senzoor s chytrými čidly na ochranu domácností, do kterého vstupuje jako strategický investor. Senzoor je projekt Pavla Plachkého, bývalého ředitele Home Creditu a jednoho z prvních zaměstnanců Petra Kellnera, a celé je to dost zajímavé, protože to může změnit život i vám.

Pojeďte do Ostravy! My tam budeme a chceme vás pozvat, abyste vyrazili s námi diskutovat na téma: Česko, jak jsme na tom? Celé to vypukne příští středu, kdy se v Gongu v industriální nádheře Dolních Vítkovic setkají přední odborníci z byznysu, veřejné sféry i vlády, aby se podívali na to, jak se naší zemi daří, kam jsme se dostali za 30 let svobody a hlavně – co dělat, aby se nám všem tady žilo (ještě) líp. Tak pojeďte s námi, vstupenky si můžete koupit tady.

À propos… Když už jsme u toho, jak se komu žije, tady je skvělý speciál našeho oblíbeného Wiredu o 25 lidech, kteří právě teď zachraňují lidstvo od zkázy. Fascinující čtení, ke kterému stojí za to se vrátit, protože za pět minut ho rozhodně nedáte.

Tip Forbes Espressa. Hledá se nejlepší komerční nemovitost Česka. Nejen moderní zasedačky, ale také obchody, kavárny, banky, sdílené kanceláře i alternativní prostory pro práci nebo trávení volného času. Začíná soutěž Art of Space, která má představit moderní komerční nemovitosti v Česku. Chcete to s těmi vašimi vyhrát? Přihlaste se do 30. listopadu na Artofspace.cz.

Máte 10 minut?

Za volantem jako Batman. Automobilka Porsche zkoumá společně s výrobcem letadel Boeing „potenciál trhu privátní letecké mobility a možnosti přesunu dopravy z ulic měst do vzduchu“. Jinými slovy tím přiznala, že pracuje na projektu létajícího Porsche. Je moc brzo napsat Ježíškovi?

Kim na koni. Vladimir Vladimirovič není jediný, kdo si občas rád vyjede na bujném oři a nechá si přitom nafotit pár heroických snímků. Putinovými výlety za hranice všedních dní se teď inspiroval jiný diktátor z Východu a my se tak můžeme kochat fotkami, jak se severokorejský vůdce Kim Čong-un prohání zasněženou krajinou na bílém koni. Našince potěší (se štiplavou škodolibostí v oku), jak moc fotky Kima připomínají scény z Tří oříšků a jízdu Popelky na Juráškovi.

Je to 10 let, co české herní studio Amanita Design vydalo svůj největší hit – hru Machinarium, která je nejprodávanější českou hrou v historii. „Je to trošku nepříjemné, protože si člověk uvědomí, jak čas valí strašně rychle. Už jsme staří,“ říká Jakub Dvorský, majitel Amanity, která stojí i za hrami jako Samorost nebo Botanicula. Dobrá zpráva je, že pro fanoušky legendárního herního skvostu připravil tým kolem Machinaria dárek!