skip to main content

Brazilští těžaři se omlouvají a nevyplatí si odměny

Máte 1 minutu?

Je nám to líto. Těžařská společnost Vale, vlastník přehrady, jejíž protržení pohřbilo v pátek v brazilském státě Minas Gerais tři stovky lidí pod několikametrové nánosy bláta, zmrazí odměny pro své manažery i výplatu dividend svým podílníkům. To vše v rámci omluvy za katastrofu, za niž jí už brazilské soudy zmrazily necelé tři miliardy dolarů aktiv a trhy poslaly hodnotu akcií o 20 procent dolů.

Není tak hrozný. Donald Trump zrušil sankce proti firmám napojeným na ruského hliníkářského oligarchu Olega Děripasku, přítele Vladimira Putina. Americké ministerstvo financí krok, se kterým nesouhlasí jak demokraté, tak někteří republikáni, obhajuje tím, že dotčené společnosti snížily přímé i nepřímé Děripaskovy podíly a jeho vlivu se tak zbavily.

Zase ta Čína. Caterpillar, jedna z nejspolehlivějších firem z tržního pohledu poslední doby, zveřejnil výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a poprvé po deseti letech to bylo výrazně pod očekáváním. Za čtyřprocentní pokles oproti roku předtím prý může nižší poptávka v Číně. A tak strojírenský kolos rovnou snížil i svá očekávání pro letošek. A netrvalo dlouho a šok se přelil dál.

partner Forbes Espressa
Reklama
Už víte, kam s dětmi za vysvědčení? Vyzkoušejte největší trampolínové centrum v Praze v Čestlicích. HOP Arena nabízí kromě 53 trampolín i 12 dalších atrakcí, na kterých se vyřádí nejenom vaše děti. Pokud budete mít chuť, přidejte se k nim a vyzkoušejte např. Cestu ninja bojovníka nebo Přetlačovanou. Nudit se určitě nebudete!

Máte 5 minut?

Raději takto. Saúdská Arábie si poté, co se v létě stala rozbuškou pro twitterovou aféru Elona Muska, dává odstup od Tesly. Státní Public Investment Fund, který s necelými pěti procenty akcií patří mezi největší podílníky automobilky, si svou pozici vůči Tesle pomocí bankéřů z JPMorgan trochu vypolstroval (paywall). A tak i když je PIF stále vlastníkem akcií, bude teď více imunní proti jejich propadu. Ale taky na nich případně míň vydělá, protože má zastropovaný i zisk.

La guerra contra Uber. Zapomeňte na Francouze, taxikáři, kterým momentálně leží Uber v žaludku asi ze všech nejvíc, jsou ve Španělsku. Proti přepravním službám nejhodnotnějšího startupu světa protestují už druhý týden a včera se postarali o zatím největší paralýzu dopravy v Madridu. Španělská vláda sice už na podzim Uberu nařídila, aby se zařídil podle platných přepravních zákonů, taxikářům to ale přijde málo.

Jsme ready. Volby do Evropského parlamentu (a nejen ty) se blíží a Facebook by se tentokrát rád vyhnul větším průšvihům. Nick Clegg, jeho nedávno jmenovaný šéf globálních záležitostí a bývalý britský vicepremiér, proto oznámil, že největší sociální síť světa zpřísňuje pravidla pro zadávání politických reklam a zařadí k nim i patřičný disclaimer, že jde o placený obsah.

Máte 10 minut?

Nechtějte být vždy perfektní. Jednak to nejde a jednak jsou perfekcionisté sice skvělí odborníci, ale taky pořádní potížisté, se kterými nakonec nechce mít nikdo nic společného. Proč přesně a jak v sobě touhu po dokonalosti v každé maličkosti zlomit, popisuje ve svém dalším článku terapeut Tomáš Zetek.

Pro sběratele. Ženevský hodinářský veletrh sice už skončil, svět ale stále vstřebává, co všechno se na něm ukázalo. Takže pokud jste ho nestihli a hodinky sbíráte (nebo s tím plánujete začít), tady je několik novinek, které stojí za to mít na ruce i v rodinném trezoru.

Číslo 64 žije! A nakonec dobré zprávy pro fanoušky filmových adaptací severských detektivek! Těm se totiž v poslední době, mírně řečeno, nedařilo. Průměrnou Lisbeth Salander v podání Claire Foy nebo unaveného Sněhuláka, který byl ve vyšetřování vždy až za divákem, teď zachraňuje film Složka 64, který kombinuje linku ze současné Kodaně se starým případem z opuštěného ostrova, kde dlouhá léta fungovala děsivá polepšovna pro „necudné“ dívky. Už máte program na večer?