skip to main content
Forbes Espresso

Britská AstraZeneca by ráda koupila Gilead Sciences, ten ale nemá zájem

Máte 1 minutu?

Ještě v červenci. Skupina OPEC+ se na sobotní videokonferenci dohodla, že rekordní snížení těžby, které s větší či menší úspěšností uplatňuje od května a které má udržet ceny ropy na rozumné úrovni, prodlouží i na červenec. S pokračujícím omezením denní produkce o takřka deset milionů barelů za den souhlasili všichni kromě Mexika.

Nedáme to dohromady? Britská farmaceutická společnost AstraZeneca se podle Bloombergu dvoří svému americkému konkurentovi Gilead Sciences. AstraZeneca se stejně jako Gilead momentálně věnuje hledání léku na covid-19 a na britském trhu představuje s tržní kapitalizací kolem 140 miliard dolarů největšího hráče ve svém oboru. Gilead, jehož hodnota se pohybuje kolem 95 miliard, ale prý nemá o sloučení – a to s kýmkoliv – ani koupení zájem.

Aerotriky. Emirates potřebují cash, a proto protahují 50procentní snížení platů některých svých zaměstnanců, které platí od prvního dubna, až do září. A stejně se rozhodly i etiopské aerolinky Etihad. To British Airways, EasyJet a Ryanair poslaly britské vládě stížnost na „naprosto neospravedlnitelný“ plán dalších karanténních pravidel a CEO Lufthansy pro změnu slíbil Němcům, kteří s jeho firmou odletí na prázdniny, že je také dostane domů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kariérní úspěchy vycházejí ze silného zázemí, silné zázemí se odvíjí od kvalitního domu a základem kvalitního domu je prvotřídní střecha. Žádejte od života i své střechy maximum a vyberte si svou ideální střechu od Blachotrapez ještě dnes!

Máte 5 minut?

Dovolená s certifikátem. V loňském roce přijel do Turecka rekordní počet turistů — téměř 52 milionů a letos jich chtěla šestá nejnavštěvovanější destinace na světě přivítat rovných 60 milionů. Jenže přišel koronavirus. Turecko se ale nevzdává, turismus obstarává nemalou část jeho příjmů, a tak země spustila rozsáhlá hygienická a bezpečnostní opatření, která by měla z letošní sezony aspoň něco zachránit. Uklidnil by vás certifikát bezpečnosti?

Ronaldo rulez! Cristiano Ronaldo se jako první fotbalista světa stal během aktivní kariéry dolarovým miliardářem. A vůbec třetím sportovcem, kterému se to povedlo. Za magickou metu ho posunuly jeho loňské příjmy 105 milionů dolarů a před ním se přes ni přehoupli golfista Tiger Woods a boxer Floyd Mayweather. Messi by ji měl překonat příští rok.

Bez dotace, jenom z práce. V pražských Dolních Měcholupech je od včerejška otevřen nový zábavní areál pro děti – jmenuje se Krtkův svět a je to taková pražská obdoba známého milovického Mirakula. Stojí za ním podnikatel Josef Roušal, který ho sám pomáhal s krumpáčem a lopatou stavět. Ostatně veškerý svůj byznys.

Máte 10 minut?

Vyhazov. Madagaskarská ministryně školství přišla o místo ve vládě kvůli tomu, že plánovala nakoupit lízátka za zhruba dva miliony dolarů. A jestli vám to už teď zní podivně, tak se těšte, tenhle příběh se totiž teprve rozjíždí – po třech kusech je plánovala rozdat školákům, aby si jimi zlepšili chuť po vypití prezidentem Madagaskaru propagovaného údajně léčivého přípravku proti koronaviru. Ministryně Rijasoa Andrimana dostala padáka paradoxně od prezidenta Andryho Rajoelina, který to vzal nejspíš jako útok na nápoj Covid-organics, jehož hlavní složkou je pelyněk a před nímž varuje jak madagaskarská lékařská akademie, tak WHO.

S mírou. Žádné napodobeniny a ne vyšší než 500 metrů. Čína se podle všeho chystá na novou architektonickou éru, jejíž součástí by už neměly být obrovské domy jeden jako druhý. Vtisknout čínským městům o něco přívětivější tvář chce začátkem roku vydané ministerské nařízení, které zdaleka není jen o výšce budov a které oceňují i mnozí urbanisté.

Restart. Hôtel du Cap-Eden-Roc je diskrétní místo v západním cípu Cap d’Antibes a taky jeden z nejvíce glamour hotelů francouzské Riviéry. Vyhledává ho smetánka z celého světa a každý květen si tu hvězdy filmového festivalu v Cannes udělají francouzskou pobočku Hollywoodu. Tedy až do letoška. Koronavirus donutil i tento ráj zavřít, od července se ale slavný hotel chystá znovu otevřít a odhaduje, že mu zabere nejméně tři roky, než se dostane na úroveň aktivity a zisku roku 2019.

Pursuit as Happiness. Mezi ty, kdo Hôtel du Cap-Eden-Roc ve své době vyhledávali, patřil i Ernest Hemingway, a New Yorker před pár dny zveřejnil jeho dosud nevydanou povídku. O rybách, Kubě a jistém Ernestovi a Josie. Přečíst si ji můžete tady.