skip to main content

Britská teenagerka vymýšlí jména pro čínské děti. A vydělává tak statisíce

Máte 1 minutu?

V texaskách na burzu. Po víc než 30 letech se ikonický výrobce džín Levi Strauss & Co vrátil na newyorskou burzu. A ukázal, že levisky frčí i mezi investory. Hodnota akcií hned první den vystoupala o 30 procent proti očekávané hodnotě. Firma, která existuje 166 let, získala na IPO 623 milionů dolarů a hodnota společnosti se tak vyšplhala na 8,9 miliardy dolarů. Návrat slavné značky, která má na 50 tisíc obchodů na celém světě a jen loni vydělala přes 285 milionů dolarů, oslavili i obchodníci přímo na burze v New Yorku – výjimečně totiž směli porušit přísný dress code a do práce přišli v džínách.

Skandál. To by bylo, aby se zas něco nedělo kolem Facebooku. Jeho vedení oznámilo, že nezvládlo zabezpečit přístupová hesla stovek milionů uživatelů Facebooku a Facebooku Lite, který je populární v oblastech s horším připojením. Nedostatečně zajištěná hesla se týkají i několika desítek tisíc profilů na Instagramu. Ale prý klid, nikdo – tedy kromě tisíců zaměstnanců Facebooku – se k heslům nemohl dostat.

Lidový vůz na baterky. Ve Wolfsburgu věří v elektromobilitu a chtějí jít štěstíčku naproti. Spolu se švédským výrobcem baterií Northvolt proto vytvořili konsorcium European Battery Union, které se zaměří na celou výrobu baterií pro elektroauta od surovin až po recyklaci baterií. Mimochodem, Volkswagen tenhle týden rozzuřil ostatní automobilky v Německu. Prý tlačí na rozvoj elektromobility (a státní podpory) podle své představy až příliš. Mimochodem, tomu, co nás čeká s elektroauty, se věnuje aktuální vydání Forbes NEXT.

partner Forbes Espressa
Reklama
V popředí nové kolekce Blažek jaro/léto 2019 stojí lehké formální obleky, v tomto případě doplněné o stylové mokasíny. Nechte se inspirovat v lookbooku.

Máte 5 minut?

Safety? Za příplatek. Možná to všechno se dvěma tragickými nehodami letadel Boeing 737 Max, které se staly během pár měsíců, je trochu prostší, než se původně zdálo. Zatímco tenhle typ letadel má zákaz v mnoha zemích a vyšetřovatelé hledají spojitosti mezi oběma nehodami, přinesly New York Times informaci, že oběma letadlům chyběly některé bezpečnostní prvky. Boeing je totiž neprodává „v základu“, ale kupující si za ně musí extra připlatit.

Bacha. Dušan Kožušník patřil mezi programátorské hvězdy už coby teenager v tehdejším Československu. Dneska jeho firma Compelson pomáhá odhalovat zločiny a terorismus na celém světě. Patří ke špičce v prolamování telefonů, dokáže se do nich dostat, vytáhnout data – často i ta smazaná, včetně údajů z většiny aplikací, konverzací, fotografií, videí, míst pohybu a podobně. Mezi zákazníky firmy, která má pobočku v San Francisku a působí v 70 zemích světa, patří taková jména jako FBI, Europol i Scotland Yard. Takže pozor!

Theresa June? Britská premiérka se asi nepřejmenuje na June, i když se podaří přesvědčit EU, aby dala Velké Británii víc času a brexit se odložil do června. Každopádně se lídři EU po včerejším jednání dohodli, že se smilují a Britům ještě pár týdnů dají. To nejdůležitější ale prý posichrované už je. Jeden z největších dodavatelů toaletního papíru do Británie, německá firma Wepa, se nachystala a v Británii si připravila velké zásoby zboží – na 3,5 milionu toaletních papírů a kuchyňských utěrek – pro případ, že by k brexitu došlo bez dohody a nastal zmatek při dovozu zboží.

Máte 10 minut?

Buongiorno! Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl na třídenní návštěvu Itálie. Velká cesta má velké cíle: podpis smlouvy s Itálií o spolupráci na čínském miliardovém projektu Belt and Road, o němž se píše jako o nové hedvábné stezce. Italové doufají, že se jim díky dohodě s Čínou povede konečně rozpumpovat svou ekonomiku. Jisté je zatím jen to, že tím rozpumpovali své spojence v USA do ruda.

Jména za tisíc. Vymyslet jméno pro dítě není jen tak. V Číně, kde je módní dávat kromě těch tradičních i anglická jména, z toho mají rodiče tak velké bolení hlavy, že jsou ochotní si za radu zaplatit. Na to přišla britská teenagerka Beau Jessup, která založila stránky Special Name, kde pomáhá vybírat vhodná anglická jména pro čínské ratolesti. Za čtyři roky si tak už vydělala přes 400 tisíc dolarů a jména dala téměř 680 tisícům dětem.

Červená krása, zn. ČD. Možná by vás to taky nenapadlo, ale jak píše německý magazín Zeit, jídelní vozy Českých drah, které provozuje JLV, jsou čirá krása a luxus. Fakt si nedělá legraci, inu přece jen to píšou Němci, jawohl? Každopádně jet takovým vozem – konkrétně na trase Praha–Hamburg – se prý blíží zážitku z Orient expresu, navíc levněji a bez turistů. Takže jestli nevíte, co s víkendem, hurá na vlak.