skip to main content

Bude mít WeWork nového šéfa? Akcionáři už Adama Neumanna nechtějí

Máte 1 minutu?

Zklamali jste nás. V New Yorku začal ostře sledovaný mimořádný klimatický summit OSN. Jeho svolavatel, generální tajemník António Guterres, na něm nenechá mluvit nikoho, kdo nepřijde s příslibem něčeho opravdu důležitého (nebo nemá co říct), a tak se Donald Trump jen mihnul v obecenstvu a mluvit nebude ani nikdo z Brazílie nebo třeba Andrej Babiš. Namísto toho dostal slovo premiér Irska, který oznámil, že jeho země nebude vydávat nová povolení na hledání podmořské ropy, nebo samozřejmě Greta Thunberg. Která shromážděné politiky osočila z toho, že její generaci zničili budoucnost. A činí se i světoví miliardáři.

Na plný výkon. Saúdská Arábie si na svou ropu jen tak sáhnout nenechá, momentálně je už na 75 procentech svého těžebního výkonu a plné zotavení po útocích z minulého víkendu očekává příští týden. Slušná rychlost.

Bolestné. Boeing vyplatí rodinám po 347 obětech nehod strojů 737 Max 144 500 dolarů. Každé. Využije k tomu zhruba polovinu fondu, který za tímto účelem založil. Zbytek půjde na vzdělávací a rozvojové programy. Část pozůstalých ale tyhle peníze odmítá a Boeing žaluje, na což mají, podle firmy, plné právo a odškodné nemá sloužit k tomu, aby je umlčelo.

partner Forbes Espressa
Reklama
„Webový informační systém vytvořený na míru přímo Dobrému andělu propojuje tisíce rodin onkologicky nemocných pacientů s desetitisíci dárců. Dobrý anděl je technologická nadace, která by bez dobrého systému a jeho napojení na internet nemohla dělat svou práci.“ Petr Sýkora, DOBRÝ ANDĚL

Máte 5 minut?

Škatulata. Aero Vodochody možná už brzo změní majitele. Investiční skupina Penta, jejíž významnou část kontroluje osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva, není s výkonností českého výrobce letadel spokojená a jedná o jeho prodeji. Novým majitelem by se mohla stát zbrojařská skupina Omnipol rodiny Richarda Hávy.

Hotovo. Trvalo to 15 let, ale vysočanská O2 arena je konečně dostavěná. Od roku 2004, kdy ji Aleš Hušák a s ním sympatizující politici otevírali ještě jako Sazka Arenu, se čekalo na dokončení malé haly a kongresového centra, největšího v Česku. Komplex se nyní otevírá pod názvem O2 universum a už za tři dny zažije první akci.

Vyhoďme ho z kola ven. Adam Neumann už brzy možná nebude šéfem WeWorku. Japonskému SoftBanku, největšímu akcionáři služby na sdílení kanceláří, došla s neotřelým zakladatelem trpělivost a očekává se, že by ještě tento týden mohl svolat zasedání předsednictva firmy a požadovat Neumannovo sesazení. Ředitelskou židli pod ním rozhoupalo na poslední chvíli odvolané IPO, nevypočitatelné chování a příznivý vztah k návykovým látkám.

Rekordman. Když je řeč o akciích, tipnete si, kterým technologickým akciím se letos zatím daří nejlépe? Zapomeňte na Apple a další zaručené obry, nejlepší výkon za sebou má nepravděpodobný Snap, provozovatel Snapchatu. Jeho IPO před dvěma lety bylo na hraně katastrofy, od začátku roku je už ale o skoro 200 procent výš.

Máte 10 minut?

Jedna uklizená. Americká komise pro cenné papíry se dohodla s Nissanem a Carlosem Ghosnem na ukončení vyšetřování, které proti oběma vedla kvůli nepřiznávaným Ghosnovým odměnám. Padlého manažera, který kvůli tomu samému čelí vyšetřování i v Japonsku, to bude stát milion dolarů, automobilku 15.

Věžák. Jmenuje se Top Tower a míří vysoko, široko i daleko. A nebude jen nejvyšší a pravděpodobně nejkontroverznější v Česku – stane se první budovou, která u nás rozjede moderní koncept nájemního bydlení, tzv. coliving. Do čtyř let by měla vyrůst v Praze-Butovicích. A stojí za ní architekt Tomáš Císař a výtvarník David Černý. Potřebujete vědět víc? Pak čtěte tady.

Vyšší level. Čokoládové tyčinky Kit Kat čeká největší revoluce od zavedení varianty Kit Kat Chunky před 20 lety. Zákazníci ve Velké Británii si před Vánocemi budou moci tuhle supermarketovou laskominu od Nestlé vychutnat i v haute-chocolaterie verzi, namíchat si ji z 1500 možných kombinací příchutí a dostat ji v personalizovaném balení. Trochu si za to ale připlatí, jedna tyčinka vyjde zhruba na 400 korun.