skip to main content

Bude ropa za 20 dolarů za barel? Saúdská Arábie se mstí Rusku a rozjela cenovou válku

Máte 1 minutu?

Lockdown. Itálie se v neděli nad ránem odhodlala k nejpřísnějšímu protikoronavirovému opatření mimo Čínu a poslala do karantény na 16 milionů lidí, tedy zhruba čtvrtinu svých obyvatel, kteří navíc obývají ekonomicky nejproduktivnější severní část země. Mimořádné rozhodnutí přišlo v době, kdy skokově narostl počet zemřelých, a výjimečná situace by měla platit do 3. dubna. Za porušení pravidel hrozí až tříměsíční vězení a pokuta 206 eur.

Tento týden z domova. Šéf Applu Tim Cook vyzval většinu svých zaměstnanců mimo Ameriku, aby si mezi 9. a 13. březnem pokud možno dali home office a nechodili do kanceláří. Podstatně tím rozšířil totožnou výzvu, kterou v pátek adresoval svým lidem v Seattlu a Kalifornii. Momentálně tak platí pro zaměstnance Applu v Jižní Koreji, Japonsku, Itálii, Německu, Francii, Švýcarsku a Velké Británii.

Nedohoda. OPEC a Rusko se v pátek neshodli na dalším omezení těžby ropy, které mělo navázat na stávající úsporný režim a povzbudit v důsledku koronavirové epidemie padající ceny této suroviny. Místo toho přišel další pokles a Saúdská Arábie se chystá na ostrou cenovou válku. Své „nepřátele“ má v plánu zatlačit do kouta razantním zvýšením vlastní produkce na 10 milionů barelů denně a nezanedbatelnými slevami pro klíčové zákazníky. Barel za 20 dolarů je tak zase o něco blíž.

Puč. V Saúdské Arábii bylo o víkendu vůbec rušno. Korunní princ Mohamed bin Salmán se podle všeho pustil do dalšího upevňování své vedoucí pozice a nechal zadržet tři členy královské rodiny, kteří měli připravovat puč. A cena akcií Saudi Aramco, tamního ropného klenotu, poprvé klesla pod hodnotu úpisu během prosincového IPO.

partner Forbes Espressa
Reklama
S námi budete mít přehled a už vám neuteče žádná investiční příležitost. Poskytujeme investiční služby na míru prostřednictvím širokého portfolia produktů. Získáte tak individuální řešení konkrétních životních situací včetně následné péče a reportingu.

Máte 5 minut?

Neměl jsem to říkat. Jak jste se mohli dočíst i v Espressu, minulý týden dal David Calhoun, nově jmenovaný CEO Boeingu, nebývale otevřený rozhovor New York Times a rozmluvil se v něm o tom, jak to ve firmě s padajícími letadly (ne)funguje, jak se s tím musí prát a kdo za to podle něj může. No a teď se za to stydí a omlouvá (paywall).

Sleep streamers. TikTok má nový trend – streamování toho, jak spíte. Podlehly mu už stovky uživatelů, kteří během pravidelného nočního odpočinku dokážou nasbírat až několik tisíc nových sledujících, a dokonce si i vydělat nějaké peníze. Sice asi jen 10 dolarů, ale pořád je to o 10 dolarů víc, než na kolik si spaním běžně přijdou. Ale abychom byli fér, úplně originální v tom TikTok není.

Unikát. Byli byste ochotní zaplatit za herní konzoli 360 tisíc dolarů? Greg McLemore, videoherní fanoušek a zakladatel webů Pets.com a Toys.com, ano. Ale ne za ledajakou konzoli, ale za jediný dochovaný kus Nintendo Play Station, tedy důkaz nikdy nedotažené spolupráce Nintenda a Sony. Během jejich námluv v roce 1991 vzniklo 200 těchto konzolí, když se ale firmy nedohodly, tak se jich 199 zničilo a jednu jedinou podle všeho zachránil legendární Olaf Olafsson.

Máte 10 minut?

Fuck-up. Amálie Koppová a David Balcar rozjeli výrobu podomácku dělaných rostlinných Nemlék, když jim bylo 21. Z desítek lahví a stánku na pražské náplavce se v mžiku staly stovky, na Hithitu vybrali bezmála půl milionu korun a celou výrobu přestěhovali z kuchyně do bývalého mlýna za Prahou, odkud své výtvory dnes dovážejí do 28 českých a 10 slovenských měst. Tři roky vedli firmu bez problémů, loni ale zažili zemětřesení, které jejich byznys málem zastavilo – ve zkratce v těžké chvíli přišla krize důvěry ve vlastní lidi a šéfovská bezradnost. A tohle si z toho odnesli.

Good news, everyone! A jestli máte zase chuť na další várku našich pozitivních zpráv, tady je zbrusu nová pro tento týden. Najdete v ní bobry, 17 nových planet nebo třeba Lambrusco z kohoutku.