skip to main content

Bude se dražit Rolls-Royce po Elizabeth Taylor. Cena půjde do milionů dolarů

Máte 1 minutu?

Německá ekonomika se ochlazuje, jak je čím dál tepleji. Ano, možná to zní zvláštně, ale je to tak. Sucha, která zasáhla Evropu loni v létě i letos, snížila hladinu řeky Rýn, která je jednou z tepen dopravy zboží po Německu. A to samozřejmě negativně ovlivňuje největší evropskou ekonomiku, která i bez toho začíná ztrácet páru kvůli brexitu, obchodním válkám, které vede Donald Trump, a menší chuti Evropanů utrácet za auta.

God Save Aston Martin! Další obětí evropského automobilového útlumu je britský výrobce luxusních sporťáků Aston Martin. Cena jeho akcií na londýnské burze se od loňského října propadla o 70 procent. Tak nějak to odráží náladu v celém ostrovním autoprůmyslu, který je s blížícím se odchodem z EU mimořádně skeptický, ruší investice a vyčkává, přestože sami Britové zatím auta kupují, jako by se nic nedělo.

RR od ET. Tenhle automobilově skeptický blok je ovšem třeba zakončit nějak pozitivně. Takže pokud máte rádi poctivá anglická auta, třeba takové Rolls-Royce, máme pro vás zajímavý tip. Příští týden se v New Yorku bude dražit jeden exkluzivní model  zelený kabriolet Silver Cloud II Drophead Coupe z roku 1961, jehož cena by mohla přeskočit dva miliony dolarů. Jezdila s ním totiž Elizabeth Taylor.

partner Forbes Espressa
Reklama
VSTUPTE DO SVĚTA KÁVY NESPRESSO S KÁVOVÝM TARIFEM. Získejte kávovar Nespresso za zvýhodněnou cenu 250 Kč.

Máte 5 minut?

Čech je v čele, ale V srpnovém vydání Forbesu, které právě vychází, pro vás kolegové Michael Mareš a Pavel Kalouš sestavili žebříček nejlépe vydělávajících českých sportovců. A co z něj plyne? Třeba že Petr Čech naposledy obhájil první místo a že příští rok jej téměř jistě vystřídá basketbalista Tomáš Satoranský. Nebo že z žebříčku vypadla některá známá jména, ale naopak jiná se v něm objevila.

Americká centrální banka poprvé od ekonomické recese před 10 lety snížila úrokové sazby, FED z nich ubral 0,25 procentního bodu. Krok to byl sice očekávaný, to ale neznamená, že by z něj byli všichni nadšení. Šéf banky Jerome Powell si vyslechl kritiku, že se moc podvoluje Donaldu Trumpovi, a akciové trhy na jeho oznámení reagovaly mírným poklesem.

Moje tlustá sýrová svatba. Průmyslník a dnes zejména investor s mnohamiliardovým majetkem Tomáš Němec spojil síly s italskou rodinou Brazzaleových. Ta v Česku vlastní největší továrnu na sýr typu grana na světě mimo Itálii a ovládá mlékárenskou skupinu s celkovými tržbami 4,8 miliardy korun. V Česku je rodina Brazzaleových spojená zejména se značkou Gran Moravia, pod kterou také provozuje vlastní síť lahůdek a pod níž rovněž sýry dodává dalším obchodníkům.

Máte 10 minut?

Alphabet, mateřská firma Googlu, střídá Apple na trůnu krále hotovosti. Zatímco před dvěma lety leželo výrobci iPhonů na účtech téměř 170 miliard dolarů, nyní to je už jen lehce přes 100 miliard. Naopak internetový kolos z Mountain View za tu dobu o nějakých 20 miliard narostl a teď disponuje 117 miliardami dolarů (paywall). To odpovídá státnímu rozpočtu Česka na dva roky.

Vidím, vidíš, vidíme. Konsolidace velkých byznysových skupin není jen výsadou IT a farmacie, příkladem může být aktuální dění na trhu s optikou. Výrobce brýlí Ray-Ban, skupina EssilorLuxottica, pohltí za v součtu zhruba sedm miliard dolarů nizozemskou grupu GrandVision. Té v Česku patří síť optik GrandOptical. Po Evropě jich má pod různými brandy hodně přes pět tisíc a to je i důvod, proč ji obr se sídlem v Paříži chce akvírovat  jeho retailový byznys na starém kontinentě není zdaleka tak velký jako v Asii nebo v USA.

Už jsou tady zase. Superrychlá a superkrásná auta, kde za volantem sedí drsní cool chlapi nebo krásné cool ženy… Honičky, přestřelky, adrenalin, sem tam nějaká romantika a promluvy o přátelství a rodinných hodnotách. Ano, v kinech se od 1. srpna bude prohánět nový díl série Rychle a zběsile. Naše kolegyně Zuzana Krajíčková se ponořila do čísel, abyste před návštěvou kina věděli, která že část rychlé a zběsilé série kolik vydělala.