skip to main content

Buffett chce Bezosovu krev a Berkshire konečně investuje do Amazonu

Máte 1 minutu?

Berkshire konečně investuje do Amazonu. Na výročním setkání akcionářů Berkshire Hathaway se probírala hlavně investice do Amazonu, kterou potvrdil i Warren Buffett. Sám ji o víkendu obhajoval jako pečlivě zváženou investici svých manažerů, kterou nezpochybňuje a je naprosto v souladu s jeho principy „value investing“. S Charliem Mungerem si prý vyčítají hlavně to, že včas nezachytili nástup Googlu. Buffett se rovněž nechal slyšet, že by si rád „šlehnul“ transfuzi krve Jeffa Bezose. Tak každý máme jiné chutě, že.

Jde to příliš pomalu, říká Donald Trump o vyjednáváních s Čínou a zvyšuje clo. Zboží z Číny o objemu 200 miliard dolarů tak bude do USA od pátku proudit s přirážkou 25 procent. K tomu americký prezident přihodil výhrůžku, že brzy zavede 25procentní clo také na zboží v objemu 325 miliard dolarů. Jednání mají tento týden pokračovat.

Budoucnost Islandu? Banánové plantáže. Islandská architektka Hjordis Sigurdardottir přišla s nápadem na využití geotermální energie k vyhřívání obřích skleníkových dómů, kde by se dobře dařilo exotickému ovoci a taky Islanďanům a turistům, kteří by sem mohli přijít do restaurace či na byznys schůzku. Projekt s cenovkou 37 milionů dolarů už podpořila největší islandská banka, investory ale ještě hledá.

partner Forbes Espressa
Reklama
Otevřeli jsme pro vás nové Krejčovství Blažek v Nekázance 11 na Praze 1. Přijďte zažít vrchol pánské krejčoviny světově.

Máte 5 minut?

Hodný Mark. Mark Benioff je štědrým mecenášem. Mimo jiné se řadí k hlasitým zastáncům zvýšení daní pro největší sanfranciské firmy (mezi které patří i jeho Salesforce), z něhož by se měl financovat boj proti jednomu z nejpalčivějších problémů San Franciska – bezdomovectví. Na bádání po jeho příčinách i konkrétních řešeních teď miliardář společně s manželkou Lynne věnovali 30 milionů dolarů (v přepočtu téměř 700 milionů korun) univerzitě UCSF, což představuje nejštědřejší soukromý dar pro výzkum této problematiky v historii.

Pořádný masíčko. Tohle je největší IPO za víc než dekádu. Výrobce rostlinné alternativy masa Beyond Meat zaznamenal na burze skvělý debut, když se hodnota jeho akcií za první den na burze ztrojnásobila a ocenila ho na více než 3,8 miliardy dolarů. Vegeburgery z Kalifornie (mimochodem, nedávno se dostaly do Česka a my jsme nasadili vlastní krky k jejich otestování) jsou sice pořád v provozní ztrátě, ale podle analytiků jde o důležitý signál, že rostlinné náhražky, které vypadají a chutnají jako skutečné hovězí, konečně přecházejí do mainstreamu.

Fronta na akcie. Na burzu tento týden vstoupí i Uber, jehož řidiči to chtějí v New Yorku „oslavit“ protestní stávkou za spravedlivější mzdy, a akcie chce zalistovat i společnost We, kterou nejspíš znáte pod jejím dřívějším jménem We Work. Provozovatel trendy sdílených kanceláří po celém světě teď musí především obhájit svou neskutečnou valuaci 47 miliard dolarů (a ztrátu 1,9 miliardy dolarů) – podle spoluzakladatele Adama Neumanna v ní hraje velkou roli i energie a spiritualita, ehm. Snad jí věří i nejvýznamnější investor We, Masajoši Son, který si sám údajně pohrává s myšlenkou IPO svého 100miliardového fondu Vision. Prý dochází cash na další nákupy…

Máte 10 minut?

Je to dost camp? Je první pondělí v květnu, tedy den, který mají milovníci módy zakroužkovaný a dvakrát podtržený. Vždyť se koná newyorské Met Gala, nejpompéznější party roku, kde se snoubí to nejlepší z showbyznysu a haute couture. Po loňské katolické opulenci se letos přichystejme na trochu komplikovanější podívanou – letošní téma totiž zní camp. A ne, v tomto případě to neznamená letní tábor. Těžko uchopitelný pojem se odkazuje na slavnou esej teoretičky fotografie Susan Sontag Notes on camp, ve které se rozebírá estetika na hraně vysokého umění a pop artu, přehnaná a teatrální. No, pokud z toho pořád nejste moudří, tady je první campovací pomoc od New York Times.

We are family. Ve Forbesu už šestým rokem sestavujeme žebříček největších českých rodinných firem. Jak dlouho práce na takovém projektu trvá a podle čeho firmy, kterých je letos ve finálním žebříčku celkem 130, hodnotíme? Poslechněte si zákulisní podcast s hlavním editorem žebříčku, kolegou Jardou Maškem. „Rodinné firmy máme nejraději. Mají jasné vlastníky, což jsou lidé, kteří je reálně řídí, umějí o nich skvěle vyprávět a nebojí se říkat věci tak, jak jsou. To je oproti veřejně obchodovaným společnostem velký rozdíl,“ prozrazuje mimo jiné.

Nikdo nemůže být šťastný pořád, O. K.? Burger King se opět strefuje do McDonald’s a místo Happy Mealu nabízí krabičky Real Meal v obalech, které si můžete vybrat dle své skutečné nálady. Ta se může pohybovat na stupnici od Na**aný, Pod psa přes Je mi všechno jedno až po Jupí!. To všechno má prý upozorňovat na měsíc věnovaný péči o duševní zdraví, což někteří zákazníci chválí, zatímco jiným přijde, že dávat rovnítko mezi nálady a vážné zdravotní poruchy není ten nejlepší nápad.