skip to main content

Byla to jen fáma, Finsko čtyřdenní pracovní týden neplánuje

Máte 1 minutu?

Catch him if you can. Japonští žalobci se snaží dostat Carlose Ghosna zpět do Japonska stůj co stůj, a vydali proto zatykač na jeho manželku Carol. Viní ji z toho, že lhala, když při výsleších tvrdila, že nezná nebo se nikdy nesetkala s lidmi napojenými na firmu, která dostávala peníze od Nissanu a pak je přeposílala firmě vlastněné Ghosnem. Manželé jsou ale stále v pohodě v Libanonu, který nemá s Japonskem smlouvu o vydávání, a Ghosn má na dnešek naplánovanou tiskovou konferenci, kde by měl o svém případu promluvit.

Poprvé. Kofola se po 25 letech rozhodla, že už nebude jen nealko, a přikoupila do svého nápojářského království výrobce řemeslných ciderů a limonád F. H. Prager. Skupina tím pokračuje ve vyhledávání akvizicí mimo svůj byznysový mainstream, startup, v němž limonády a cidery vaří 10 lidí, zase doufá, že tím dostane patřičnou vzpruhu.

Nechci nikoho šidit. Slevomat má od ledna nového šéfa, svého dosavadního provozního ředitele Ladislava Veselého. Marie Havlíčková, která ho řídila posledních šest let, opakovaně ho dovedla k rekordním tržbám, změnila jeho vnímání mezi zákazníky a byla u jeho prodeje za odhadovanou 1,5 miliardy korun britské skupině Secret Escapes, sice firmu zvládala řídit i brzo po porodu prvního dítěte, s tím druhým, které je na cestě, to už ale dělat nechce. Ve Slevomatu tím končí jedna éra.

partner Forbes Espressa
Reklama
Američan Gary Alven Edwards měl v 90. letech minulého století vizi. Nespočívala v milionech dolarů na účtech, ale v milionech úsměvů na tvářích nemocných dětí. Líbilo se mu české klima, tak tu zakotvil a roku 2001 založil organizaci Zdravotní klaun. Ta dnes sdružuje 86 profesionálů, kteří nosí radost a smích do 62 nemocnic, 7 domovů pro seniory a 2 hospiců. Pomáhejte smíchuplně – darujte smích těm, kterým do smíchu není.

Máte 5 minut?

Bylo to kvůli memům, že? Jestli jste včera nikde nenarazili na video s tančícím Elonem Muskem, tak se na něj podívejte teď. Pobaví vás a možná i pomůže odbourat váš stud z tance na veřejnosti. Bizarním způsobem, který připomíná tančícího Billa Gatese a Stevea Ballmera na prehistorickém launchi Windows, oslavil šéf Tesly první dodávky nové šanghajské továrny. A oznámil u toho, že v Číně bude vyrábět Model Y a otevře tam i nové designérské centrum, které vymyslí úplně nové auto.

Neplánujeme to. Jestli jste už začínali zvažovat, že se přestěhujete do Finska, protože jste si v posledních dnech přečetli, že premiérka Sanna Marin zvažuje, že zavede čtyřdenní pracovní týden, tak nic neplánujte. Není to pravda. Až příliš dobře znějící zprávy popřela finská vláda s tím, že tuhle myšlenku její progresivní předsedkyně zmínila ještě coby ministryně dopravy na jakési diskusi v srpnu a v oficiálním programu její vlády nic takového není.

Zaplatíme. IKEA zaplatí 46 milionů dolarů jako odškodnění za smrt dvouletého chlapce, který na sebe před třemi roky převrhnul v Kalifornii šuplíkovou komodu Malm a udusil se pod ní. Už rok předtím ji IKEA začala od zákazníků stahovat, protože podobným způsobem zavinila smrt dalších tří dětí. Podle BBC jde o rekordní sumu, jaká byla v USA za podobnou smrt dítěte vyplacená.

Máte 10 minut?

Skřípnutý. Když se před pár lety rozhodl Google spolupracovat se Sonosem, měl z toho výrobce bezdrátových reproduktorů opravdu radost. Internetová firma souhlasila, že navrhne svoji hudební službu tak, aby kooperovala s jeho výrobky, a tak Googlu, který přece dělá něco jiného, odkryla své know-how. Dnes už v Sonosu vědí, že byli naivní, a na Google podali žalobu pro porušení patentové ochrany a požadují finanční odškodnění i zákaz prodeje jak jeho reproduktorů, tak notebooků i smartphonů v USA. Sonos taky tvrdí, že stejnou žalobu by si od něj zasloužil i Amazon, na to, aby šel proti dvěma titánům, ale nemá.

Takhle to dělám já. Spoluzakladatel Liftaga Ondřej Krátký moc věcí nevlastní. Bydlí v podnájmu a to nejhodnotnější, co v bytě má, je jeho Mac a iPhone. Peníze utrácí za zážitky jako cestování a jídlo, párkrát za rok si zajde na skydiving, což je jeho jediný dražší koníček. Místo peněz se snaží investovat svůj čas a vám by radil to samé. Seznamte se s naší rubrikou Money Diaries a zjistěte, jak s penězi nakládají lidé, o kterých u nás často čtete.

Ano, auto. Budoucnost je v mobilitě, řekli si v Sony a rozhodli se, že po walkmanech, televizích a PlayStation budou vyrábět taky auta. Čtete dobře. Svůj elektrický koncept pojmenovaný Vision-S představila japonská firma samozřejmě na CES a postarala se tak o jednu z jeho největších letošních senzací. A jestli někdy vznikne, tak to nebude jen tak ledajaké auto.