skip to main content

Bývalý hacker chrání sousedy pomocí aplikace s daty od policie. Věří mu i LeBron

Máte 1 minutu?

Policajt v kapse. Andrew Frame je zajímavý člověk, bývalý hacker, který za pár dní brigády pro Facebook vydělal desítky milionů dolarů. Kariéru piráta internetu ale pověsil na hřebík a dal se na stranu dobra, když založil Citizen. Firma sbírá a online streamuje data od policie, hasičů a záchranářů o tom, kde se zrovna stal nějaký zločin nebo neštěstí. Informace z linky 911 doplněné o obrázky, videa a updaty z místa dává Citizen do mobilní appky s mapou, aby lidé přesně věděli, co se děje v jejich sousedství a mohli se tak vyhnout nebezpečí. Kromě dobré karmy si od toho Frame slibuje taky miliardu dolarů – a i když na jednorožce to zatím jeho Citizen nedotáhl, peníze od investorů sbírá slušným tempem, fandí mu LeBron James i Sequoia Capital.

IPO roku. Petr Kellner a Jiří Šmejc berou Home Credit na burzu. Největší splátkovou firmu světa hodlají upsat na parket v Hongkongu letos na podzim. Kellner se Šmejcem tak dali zelenou jednomu z největších českých IPO, přičemž na burzu chtějí vstoupit napřed s 10 až 20 procenty firmy, za které by podle všeho chtěli získat aspoň miliardu dolarů.

Špatný kvartál. Čína roste. Ale moc pomalu. Včera čínské úřady zveřejnily hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku a ukázalo se, že ekonomika země roste nejpomaleji za posledních 27 let. Oslabil hlavně vývoz. Jasně, většina toho jde na vrub obchodní válce s USA, ale čínská čísla to nedotáhla ani na už předem pesimistická očekávání ovlivněná špatnými vztahy a Trumpovou rétorikou.

partner Forbes Espressa
Reklama
Na ostravské fórum Meltingpot přijedou spisovatel Tuvia Tenenbom, guru bioartu Joe Davis, legendy mezi novináři CNN Ingrid Formanek a Jim Clancy nebo vůdce amazonského kmene Manari Ushigua. Scéna Big Bang Stage věnovaná částicové fyzice nabídne diskuse a workshopy s vědci z CERNu. Čtvrtý ročník Meltingpotu nabídne přes 200 speakerů na 10 scénách.

Máte 5 minut?

Jak zachránit Portoriko. Po třech letech jednání a dohadování má federální vláda plán, jak dostat z nejhoršího maléru zbankrotovaný ostrovní stát zadlužený po uši. Dluhy Portorika přesahující 124 miliard dolarů jsou nejhorším finančním kolapsem v historii Spojených států. Přesto těžce vydřený plán záchrany vzbuzuje spíš obavy než úlevu, podle všeho ho totiž bude následovat záplava hromadných žalob a právnické souboje titánů.

Príma den. Amazon vymyslel nový svátek konzumu, Amazon Prime Day. Celý včerejšek se všechny světové technologické weby předháněly v doporučeních, co si máte v pondělí a úterý pořídit ve výprodejích a vůbec to celé vypadalo jako nový Black Friday a Cyber Monday, jen v půlce července. Jenže Prime Day není svátek pro každého – odbory se kvůli nelidskému náporu na skladníky bouří, zaměstnanci Amazonu v Americe i v Evropě stávkují a The Verge se ptá, jestli bychom náhodou neměli tenhle marketingový kalkul Amazonu prostě ignorovat.

Bublina na Broadwayi. Fanoušky muzikálů nepotěší, že další a další muzikály zatáhnou naposledy oponu a končí na Brodwayi potom, co nepřitáhly dostatek fanoušků. Předčasná derniéra čeká v létě mimo jiné Pretty Woman nebo Frankie and Johnny in the Clair de Lune. Ještě menší radost než fanoušci z toho ale mají investoři, kteří v poslední době na Brodwayi přišli už o víc než 110 milionů dolarů.

Máte 10 minut?

Zombíci v mobilu. Jarní úklid domácnosti, který jste určitě nezanedbali, by teď v létě měl následovat úklid všech vašich mobilních aplikací a účtů na síti. Je potřeba vysmýčit ty, které jste si kdysi zaregistrovali, možná jednou dvakrát použili, a od té doby na ně úplně zapomněli. Každý takový nepoužívaný účet je totiž jen kostlivec ve skříni, který na vás může nepěkně vyskočit, až si ho všimnou hackeři a nabourají se přes něj do služeb, co doopravdy používáte, anebo rovnou do vaší peněženky. Jak na to? Spoiler: občas to může být celkem detektivní práce.

Prokletý úklid účtů… Si nejspíš říkají v ústředí HBO potom, co se ukázalo, že si každý třetí mladý předplatitel jejich služeb zrušil (anebo plánuje zrušit) svůj účet potom, co skončila Hra o trůny. To je o dost horší skóre, než na jaké to vypadalo těsně po finále legendárního seriálu. Navíc se mileniálové v průzkumech přiznávají, že si běžně HBO účet od někoho půjčují, aby měli placené služby zadarmo. HBO v tom nicméně není samo, podobný problém má i Netflix – tam se o svůj účet přihlašovací údaje dělí dokonce 35 procent jejich předplatitelů.

How do you do? Kdybyste si náhodou nebyli jistí tím, jaký máte dneska den, tak i na tohle už existuje program. Umělá inteligence vyvinutá na univerzitě v Marylandu dokáže analyzovat váš krok a podle toho, jak pohupujete při chůzi tělem, odhadne vaši náladu. Určit, jestli jste zrovna šťastní, smutní nebo naštvaní, prý dokáže s 80% přesností. Aspoň můžete doufat, že až všechny vaše kolegy v práci nahradí roboti, budou se k vám chovat ohleduplně s ohledem na vaši aktuální náladu.