skip to main content
Forbes Espresso

Akciová skluzavka. Černá labuť, kterou nečekal ani Trump

Máte 1 minutu?

It’s gone! Akciové trhy oficiálně ztratily všechno, co nabraly během prezidentství Donalda Trumpa, který si často za jejich výkonnost bral zásluhy. Index Dow Jones klesl na symbolickou „Obamovu úroveň“ a benchmark S&P 500 spustil během středečního obchodování další patnáctiminutovou pauzu, když se znovu propadl o sedm procent. Takovou černou labuť zkrátka nečekal nikdo. Ani sám velký Trump.

Miliardářské závody. Po tom, co se nejbohatší Čech Petr Kellner rozhodl darovat státu 120 tun zdravotnického materiálu, respirátorů a roušek a miliardářská dvojka Radovan Vítek zase nabídl vládě pět tisíc lůžek ve svých hotelech zdarma, naskočili včera na vlnu i Daniel Křetínský se svým slovenským partnerem Patrikem Tkáčem. Vládce EPH a skupina J&T společně Čechům a Slovákům věnují ochranné pomůcky za zhruba 215 milionů korun, které dvojice miliardářů nakoupila v Číně.

Čepuj plnou. Pumpaři v Česku rekordně vydělávají a účtují si i trojnásobné marže. Zlevnění se ale nevyhnou. Zatímco běžně jsou marže čerpadlářů na litru benzinu či nafty kolem 2 až 2,50 koruny, některé benzinky na dálnici mají na jednom litru marži kolem osmi korun. Ale ropná válka, padající ceny strategické suroviny a taky koronavirus cenu benzinu srazí o dost níž. Znát už je to třeba na pumpách Tank Ono.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dobré čtení v časech koronaviru – vychází nový Forbes Next a v něm téma o soukromí na síti (Víte, co všechno o vás ví Google nebo Facebook?), rozhovor s manželi Dvořákovými, největšími donátory české vědy, dále interview s Čechem, který vyvíjí samořiditelný kamion, nebo lifehack Rasty Turka, jenž jedl jen jablka a za 90 dní zhubl 30 kilo. V prodeji od čtvrtka!

Máte 5 minut?

Bill Gates to věděl. A my jsme ho neposlouchali. Už od roku 2010 nám druhý nejbohatší muž světa říkal, že je společnost nepřipravená na celosvětovou pandemii. Řekl to dokonce i Trumpovi. O své obavě napsal poprvé na svém blogu po epidemii H1N1. „… to hlavní, o čem by se mělo psát, není, jak hrozná byla H1N1, ale jak šťastní můžeme být, že to nebylo horší, protože jinak bychom byli totálně nepřipravení.“ K tomu se nedá nic dodat.

Nová doba. Ve svých manufakturách začíná impérium luxusu LVMH vyrábět dezinfekční prostředky na ruce. Z parfémových dílen Christian Dior, Givenchy a Guerlain tak koncem týdne vyjede 12 tun antibakteriálního gelu, který bezplatně poskytnou francouzským úřadům a nemocnicím.

Čína se nepoučila. Aspoň co se znečišťování planety týče. Jeden z mála pozitivních dopadů celé pandemie koronaviru je, že se naše matička Země díky zastaveným fabrikám v Číně a omezení pozemní i letecké dopravy mohla na chvíli nadechnout. To už ale, tedy minimálně v rámci asijského giganta, přestává platit. Protože se snaží a bude snažit co nejrychleji dohnat ztráty, záhy se hodnoty znečištění dostanou nad původní hranici. Není to navíc žádná novinka. Stalo se tak i po krizi v roce 2008, kdy se během dvou let zvedlo znečištění vzduchu o 5,9 %. Teď kašleme my, za chvíli bude zas řada na planetě Zemi.

Tip Forbes Espressa. Hudební svátek Metronome Prague oznamuje nový termín v září. Největší hudební festival v metropoli, který se měl konat v půlce června na holešovickém Výstavišti, pořadatelé kvůli koronaviru přeložili na stejném místě na 17. až 19. září. Veškeré zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Máte 10 minut?

Otázka za milion dolarů. Kdy skončí pandemie a svět bude zase normální? Svět kolem nás je teď jako loď v neklidných vodách, jejíž posádka se modlí, aby zahlédla světlo majáku. Kdy to bude? Kdy se svět zbaví smrtícího viru a rozběhne se k běžnému řádu? Jasná odpověď neexistuje, ale podívali jsme se aspoň na více či méně kvalifikované odhady.

Připravte si pas. Sice je zatím prakticky celý svět zavřený v karanténě, ale i tak se dá cestovat. Aspoň očima. Tady najdete seznam padesáti filmů, ve kterých příroda nebo města hrají jednu z hlavních rolí. Že se bojíte, že se kvůli pandemii jen tak nekouknete do oblíbeného hlavního města Itálie? Prázdniny v Římě to dočasně vyřeší. Na Bezstarostnou jízdu po Americe se můžete vydat s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem a zavzpomínat na Afriku třeba s Meryl Streep a Robertem Redfordem. Not bad.

Slow down. Musela přijít pandemie, abychom si uvědomili, že fast fashion, fast food i fast life prostě chvíli počkají, píše kolegyně Irena Cápová. Všichni tak nějak cítíme, že toho máme v životě moc. Moc věcí, informací i dezinformací, moc možností, moc názorů. A teď je ten nejlepší čas se prostě zastavit. Urovnat si život, udělat si pořádek v diáři i v byznysu. Přečtěte si, jak karanténu přetvořit v něco pozitivního. Pokud byste potřebovali tip, jak u toho zabavit potomky, nebojte, máme taky. Tady je 12 knih, od kterých se děti neodtrhnou. A ultimátní rada na závěr, přímo od našeho nejvyššího: Jak zachránit svět? Utrácejte!