skip to main content

Chystáte se investovat do Uberu? Investujete i do jeho rivalů

Máte 1 minutu?

Chystáte se investovat do Uberu? Investujete i do jeho konkurence. Jiné firmy by se před blížícím IPO chovaly co nejvíc konzervativně a měly hlavu skloněnou, ale to není styl Uberu. Ten právě oznámil 3,1miliardový nákup, když investoval do dubajského startupu Careem, který představuje jeho největší konkurenci na Blízkém východě. A není to poprvé, co si mezinárodního rivala rozhodl podmanit zakoupením podílu.

Jen dvě hvězdy pro Česko. Michelinští inspektoři se v rámci průvodce Main Cities of Europe soustřeďují pouze na Prahu a žádné překvapení pro letošní rok nepřichystali. Jednu hvězdu si udržely finediningové podniky na Starém Městě, Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Bib mají Sansho, Divinis, Eska a Na Kopci. Trochu nuda, dovolíme si říct.

Příliš mocný Ghosn. Šéf Nissanu se v alianci těšil až příliš velké moci a autoritě, vyplývá ze závěrů analýzy managementu, kterou si automobilka nechala zpracovat. Experti, kteří studii připravovali, zároveň přiznávají, že se samotným Carlosem Ghosnem nemluvili. Manažer v Japonsku čelí obviněním, že několik let využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech.

Quelle horreur, jen dvě sklenky denně? Francouzi jsou poučováni v nové kampani národní agentury pro veřejné zdraví, aby limitovali pití vína na maximálně dvě skleničky denně – a nepili každý den. 10,5 milionu Francouzů pije příliš a alkohol je v zemi hned po tabáku druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterým šlo předejít. Vinaři protestují, bien entendu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jak vybrat kapesníček do obleku nebo saka? Čtěte v novém Magazínu Blažek.

Máte 5 minut?

Anarchy in the UK. Jak přesně bude vypadat brexit, můžeme zatím luštit leda z čajových lístků. Jak se připravují na všechny možné varianty čeští podnikatelé, jejichž byznys na Británii více či méně závisí? Zeptali jsme se šéfa Plzeňského Prazdroje, startupistů se specialitami ze cvrčků Sens i majitele Linetu Zbyňka Frolíka.

Ruský miliardář vs. americká vláda. Oleg Děripaska sice zařazení na americkou černou listinu loni na jaře očekával, ale nesmířil se s ním. Ruský oligarcha nedávno zažaloval americké ministerstvo financí u federálního soudu a dožaduje se zrušení sankčních opatření, která jsou podle něj v rozporu s ústavou USA. Děripaska v žalobě rovněž tvrdí, že jeho jmění se důsledkem sankcí za rok propadlo o 7,5 miliardy dolarů, tedy o 81 procent, redaktoři amerického Forbesu mají ale jiná čísla.

Konej dobro? Řetězec Panera v pěti svých amerických pobočkách téměř dekádu vybízel movitější zákazníky, aby přispěli na sendviče a další pečivo pro chudší obyvatele, kteří si pak mohli „darované“ jídlo vzít výměnou za dobrovolnou částku. S experimentem teď pekárny Panera definitivně končí. Zavřela se poslední pobočka, která na podobném principu fungovala (lépe řečeno prodělávala), a do všeho se začal míchat daňový úřad.

Máte 10 minut?

To jsme My. Nečekaným hitem kin se stal nový hororový thriller amerického režiséra Jordana Peela, který během premiérového víkendu utržil doma rekordních 70 milionů dolarů. Ve snímku My, stejně jako ve svém předchozím horůrku Uteč!, Peele rozehrává zlověstně zábavnou kritiku společnosti, kde mnoho lidí žije na úkor jiných, kteří ale živoří nedaleko těch privilegovaných. Tento horor budete chtít vidět vícekrát, píše na Forbes.cz Honza Škoda.

Je to tam drahý. Město, které nikdy nespí, sice patří do první desítky nejdražších metropolí světa, ale nedoplatíte se spíš v Singapuru, Paříži a Hongkongu. Tam jsou životní náklady, včetně cen nemovitostí, benzinu nebo mzdy pro chůvu, podle analytiků Economist Intelligence Unit vůbec nejvyšší. Na opačném konci žebříčku, který je určen zejména mezinárodním korporátům pro vyhodnocování životních nákladů zaměstnanců v zahraničí, jsou Damašek, Taškent a Caracas.

Nastupujete jako nový/á CEO? Zaprvé, gratulujeme. Zadruhé, sami asi tušíte, že na prvním dojmu záleží a v době aktivistických investorů a upovídaných sociálních sítí zároveň nebudete mít na rozkoukání tolik času, kolik doufáte. Takže pár rad, jak na to: dobře se seznamte s potřebami zákazníků a schopnostmi vašich zaměstnanců. Jedna z největších chyb? „Myslet si, že předěláte ty neschopné na užitečné členy týmu místo toho, abyste je co nejrychleji propustili.“