skip to main content

Číně došel dech a svět se ptá, co to pro nás znamená.

Máte 1 minutu?

U konce s dechem. To, co analytici už nějakou dobu předpovídali, se potvrdilo – čínská ekonomika loni rostla nejpomaleji od roku 1990. Ve čtvrtém kvartále uplynulého roku pouze o 6,4 procenta – a i když by za tohle číslo jiné země daly kdovíco, pro Čínu to znamená krok do nejistoty. Během jízdy minulých let se dluhy firem a domácností vyšplhaly na 220 procent HDP a všichni se teď začínají bát, kam to povede. A spousta lidí je přesvědčená, že skutečnost je ještě horší, než je vláda ochotná přiznat.

Aby toho nebylo málo, tak se ozval i Mezinárodní měnový fond s tím, že už podruhé za posledního čtvrt roku zhoršuje svůj odhad pro vývoj světové ekonomiky pro letošní a příští rok. Za 3,5procentní růst v roce 2019 (-0,2 procentního bodu oproti odhadům z října) a 3,6 procenta v roce 2020 (- 0,1) může slabá Evropa, trable některých rozvíjejících se trhů a neschopnost rozumně vyřešit globální obchodní napětí.

London calling. Žádné druhé referendum ani odklad a o irské pojistce budeme ještě jednat. Takhle nějak zní brexitový plán B Theresy May. Takže nic nového. A nový není ani postoj EU, která se už o ničem bavit nehodlá.

partner Forbes Espressa
Reklama
Díky modernímu rozhraní API snadno propojíte podnikový software ABRA Gen s externími aplikacemi různých dodavatelů a tím chytře automatizujete část firemních procesů. Výrazně tak ušetříte rutinní lidskou práci, čas i zdroje a omezíte chyby na minimum. ABRA Gen vám pomůže řídit firmu efektivněji.

Máte 5 minut?

Zemřel Henry Sy. Nejbohatší obyvatel Filipín a taky muž, kterému se přezdívalo otec moderního filipínského retailu. To proto, že pod jeho konglomerát SM Investment Corporation spadalo 62 obchodních domů, 56 supermarketů a na dvě stovky malých obchodů s potravinami, které mu ročně dokázaly vygenerovat tržby okolo sedmi miliard dolarů. Muž, který se v posledních letech vedení firmy vzdal a místo toho raději po svých obchoďácích bloumal v havajské košili, to všechno vybudoval samozřejmě z nuly. Dožil se 94 let.

Je na prodej? Mezi prodejci high-endových luxusních hodinek se šíří zvěsti, že pravděpodobně nejprestižnější značka mechanických strojků na světě, švýcarský Patek Philippe, bude na prodej. 180 let starý hodinářský dům by mohl podle analytiků vyjít na něco mezi sedmi a devíti miliardami eur. Nicméně rodina Sternů, která chytře Patek Philippe před sto lety sama koupila, se k tomu odmítá vyjádřit.

Budu hodný. Carlos Ghosn má už pobytu ve vazbě dost, a tak tokijským úřadům nabídl, že si výměnou za domácí vězení dobrovolně na kotník nasadí monitorovací náramek a taky si najme stráže, které na něj budou dávat pozor. Kromě domácího pohodlí by tím padlý šéf Nissanu získal i možnost častěji potkávat své právníky

Tip Forbes Espressa: Konference „marketing to China“ v Praze. Již příští týden otevře Evropská konference „marketing to China“ své dveře v Praze účastníkům z 28 zemí. Světoví řečníci známí z nejpopulárnějších médií, jako například The Financial Times, The Wall Street Journal nebo Bloomberg, představí současné trendy, strategie a techniku, které jsou nezbytné pro úspěšnou spolupráci s čínským trhem.

Máte 10 minut?

Brýle na dálku. Jestli nosíte brýle, tak víte, že pořídit si nové je akce, na kterou si musíte nějakou dobu vyšetřit. A přesně tohle se rozhodl změnit Pavel Tichý, zakladatel největšího českého brýlového e-shopu Optiscont. Nápadem umístit panely s dioptrickými brýlemi přímo do čekáren k praktickým lékařům položil základ byznysu, který má dnes padesátimilionový obrat.

Facebook v Česku používá 5,3 milionu lidí, tedy polovina obyvatel včetně nemluvňat. „Máte jednu z největších penetrací internetu v Evropě a na Facebooku živou a silnou komunitu,“ říká Robert Bednarski, šéf Facebooku pro region CEE, tedy střední a východní Evropu. To je sice fajn vědět, ale nás zajímalo spíš to, jak největší sociální síť světa řeší výzvy a problémy, které se na ni v poslední době valí. Tenhle rozhovor si dejte, až budete úplně vzhůru.

Btw, WhatsApp, který Facebooku patří, se s účinností od včera rozhodl s šířením nepravdivých a poplašných zpráv zatočit tím, že omezil počet lidí a skupin, kterým můžeme své zprávy přeposílat. Takže od teď maximálně pěti.

26 vs. 3,8 miliardy. Dnes začíná ekonomické fórum v Davosu a to znamená, že Oxfam přišel se svou každoroční zprávou o rozdělení bohatství na planetě. A jako každý rok vám, když ji budete číst, bude možná trochu smutno. Letos se to má takhle: 26 nejbohatších lidí světa vlastní 1,4 bilionu dolarů, tedy to samé, co 3,8 miliardy (aktuální polovina) ostatních obyvatel planety, a 2208 světových miliardářů denně zbohatne o 2,5 miliardy dolarů…