skip to main content

Čínská cenzura vystřihla z Hry o trůny šest minut nepřístojností

Máte 1 minutu?

Ošizená Hra o trůny. Čínští fanoušci Game of Thrones přišli při premiéře osmé řady svého oblíbeného seriálu o šest minut zachycujících sex s prostitutkami, zabití člověka sekerou a nějaké to silné slovo. Čínský mediální gigant Tencent, který má výhradní práva na seriál pro Čínu a zároveň je jedinou legální platformou pro jeho sledování, protože HBO není v této zemi veřejně dostupné, totiž uvedl zcenzurovanou verzi. Jestli šlo o zásah samotné firmy, případně HBO, nebo přímo čínské vlády, není zatím zřejmé.

Z čeho postavit novou Notre-Dame? Ještě jednou se vraťme na momentálně nejsledovanější světové požářiště. Jak jsme psali včera, s financemi na obnovu pařížské kulturní památky asi problém nebude. Nicméně se ukazuje, že potíž při rekonstrukci možná nastane se dřevem. To použité na trámy při stavbě katedrály pocházelo ze stovky let starých stromů, navíc z původního zalesnění nedotčeného člověkem. A toho v Evropě už dnes moc nenajdeme.

9,6 milionu nových binge-watchers. Konkurenční Netflix mezitím oznámil svá čísla za první letošní kvartál. V řadě ohledů společnost (v pozitivním smyslu) překonala očekávání a strach prý nemá ani z přitvrzující konkurence v souvislosti s ohlášeným vstupem dalších velkých hráčů jako Apple nebo Disney na trh streamovacích služeb. Víc o tom, co Netflix letos čeká, se dozvíte tady. 

partner Forbes Espressa
Reklama
Nad hladinou jezera poletuje lehký vánek. Listovím probleskují sluneční paprsky. Na nejvyšších vrcholcích hor se jako diamanty třpytí sníh. Příroda zkrátka dělá, co umí. Už tisíce let. A nyní čeká i na vás. Vydejte se do ní s novou kolekcí pro jaro/léto 2019 švédské značky Fjällräven.

Máte 5 minut?

Neodemknu! Když v roce 2016 požádala FBI firmu Apple o prolomení čtyřmístného bezpečnostního kódu konkrétního iPhonu (respektive o vytvoření speciální verze iOS, která by agentům umožnila zadávat nekonečně mnoho pokusů, než kód odhalí) v souvislosti s vyšetřováním muže podezřelého z terorismu, společnost se rozhodla strážcům zákona nevyhovět. Co se během těchto horkých chvilek odehrávalo nejen v hlavě Tima Cooka a v zasedačkách Applu, se dozvíte v čerstvé knize Tim Cook: The Genius Who Took Apple to the Next Level, jejíž úryvek rozhodně stojí za přečtení. 

A ještě jednou FBI. Její ředitel pro kybernetickou bezpečnost v oblasti San Franciska M. K. Palmore na aktuálním CIO summitu pořádaném americkým Forbesem připomněl, že právě sever Kalifornie, kam spadá i Silicon Valley, je častým terčem kyberútoků. Podle něj jeho podřízení rozesílají tamním firmám nejrůznější varování každý týden. Palmore také připustil, že oblast kyberbezpečnosti je tak komplexní a vyvíjí se tak rychle, že bez spolupráce se špičkovými firmami z oboru bude těžko FBI držet s pachateli krok.

A do třetice na téma bezpečnosti v online světě. Indická vláda přikázala stažení populární čínské videosharovací aplikace TikTok z obchodů s apkami, protože se prý obává jejího potenciálního zneužívání zejména pro šíření dětské pornografie a vůbec možného ohrožení nedospělých uživatelů. TikTok tak má po Bangladéši a Indonésii problémy na dalším obrovském trhu. I britská BBC poukázala na to, že TikTok sice maže nahlášené nevhodné zprávy, ale účty uživatelů, kteří například posílají sexuálně zaměřené zprávy dětem, zůstávají stále funkční. Otázka přiměřených regulací je zkrátka ve světě sociálních sítí jednou z nejpalčivějších.

Tip Forbes Espressa. Čtvrtý ročník Metronome Festivalu představí kromě světových hvězd, jakými jsou britpopová hvězda Liam Gallagher z legendárních Oasis, britská nadžánrová formace Morcheeba nebo němečtí Kraftwerk, také mnoho novinek. Patří mezi ně i finálové klání kapel nominovaných do sedmého ročníku projektu Czeching Radia Wave.

Máte 10 minut?

Tryskomyši ve stavu beztíže. Zatímco podle nedávno zveřejněných měření americké NASA člověku dlouhodobý pobyt v takzvané mikrogravitaci zdravotně zrovna dvakrát nesvědčí, u laboratorních myší, které agentura už několik let pravidelně posílá do vesmíru, to podobné následky nemá. Zdá se totiž, že zkoumaní hlodavci se na stav beztíže rychle adaptovali – a dokonce si ho zřejmě začali užívat. Co to znamená pro budoucnost lidstva a byznysu? Těžko říct.

Báječní ptáci, které nikdo nemá rád. A ve fascinující říši zoologie se ještě na moment zdržme. Možná nejeden úspěšný čtenář Espressa se ušklíbne při vzpomínce na nepříjemné časy, kdy třeba nepatřil mezi nejoblíbenější děti ve třídě. Američtí vědci nyní publikovali seznam nejnepopulárnějších ptáků. Pochopitelně ne proto, aby jim způsobili veřejné zostuzení či psychickou újmu, ale právě naopak. Snaží se upozornit na zajímavé vlastnosti i méně známých či oblíbených příslušníků ptačí rodiny.

Nakopnout pamatováka. Zdá se vám, že tuhle zprávu o ptácích jste už někde četli, ale nemůžete si přesně vzpomenout kde? Tady je jednoduchý návod, jak podpořit unavenou paměť. A v naší sekci zaměřené na podobné zlepšováčky Jakbýtlepší.cz najdete užitečných tipů spousty, tak se jednoduše přihlaste k odběru speciálního newsletteru, ať vám zbytečně neutíkají.