skip to main content

Čínská továrna Tesly už doručuje první auta, tak rychle to žádná automobilka ještě nezvládla

Máte 1 minutu?

Hopefully next year. The Boring Company od podzimu pod Las Vegas už skutečně kope a Elon Musk je „plný naděje, že jeho první tunel na superbezpečnou, zemětřesenívzdornou podzemní dopravu, která jednou provždy zatočí s dopravními zácpami na povrchu,“ bude provozuschopný už příští rok. Tweet, ve kterém to oznámil, vzbudil o víkendu velkou pozornost i proto, že podobně pozitivně naladěný byl Musk už v březnu, kdy funkčnost tunelu sliboval na zhruba tyto dny, ale kdo ví, třeba se to tentokrát povede. Například nová továrna Tesly v Šanghaji, kterou automobilka začala stavět letos v lednu a auta se v ní začala vyrábět v říjnu, doručí dnes první Modely 3 prvním zákazníkům. Za 357 dní od začátku stavby to v Číně žádná jiná celosvětová automobilka ještě nezvládla.

Před plánem. Že na elektrobudoucnost sázejí už i tradiční automobilky, je známá věc, jak moc je to pro ně důležité, dobře ukazuje zpráva, se kterou se pochlubil Volkswagen – milníku milionu vyrobených elektroaut dosáhne dieselovými zplodinami pošpiněný výrobce už v roce 2023, tedy o dva roky dřív, než plánoval. V roce 2025 by už za sebou tímhle tempem měl mít 1,5 milionu elektromobilů.

My to pauzneme. Spotify se přidává k Twitteru a Googlu a v nadcházejících dnech přestane do svého původního obsahu na čas zařazovat politické reklamy. Původně švédský průkopník hudebního streamování se tak chce vyhnout očekávaným kontroverzím, které na sebe nabalí nadcházející volby amerického prezidenta. V žádné jiné zemi ostatně ani politické reklamy nezařazuje.

partner Forbes Espressa
Reklama
Už jen několik dní nás dělí od otevření Státní opery po její tříleté rozsáhlé rekonstrukci. Předzvěstí této mimořádně očekávané události bude unikátní audiovizuální show na přední fasádě budovy divadla, která startuje na Silvestra a bude k vidění až do 5. ledna 2020, kdy se divadlo otevře slavnostním koncertem.

Máte 5 minut?

Sáhnout si. V Disney Worldu v Orlandu na Floridě se rozmáhá taková věc… tři zaměstnankyně, které mají za úkol bavit hosty parku v kostýmech Myšáka Mickeyho, Minnie a Kačera Donalda, nahlásily tamní policii, že je několik turistů na začátku prosince během společného focení obtěžovalo nevhodnými doteky, a to i pod kostýmem. A na podzim si už na něco podobného stěžovala i jedna z představitelek disneyovských princezen…

Kam jste měli dát letos peníze. Rok 2019 byl k investorům obecně hodně vstřícný, nejzajímavější výnosy ale přišly z míst, odkud to málokdo čekal. Nebo vy byste do to Řecka, Ruska nebo Ukrajiny loni touhle dobou řekli?

Co čte Barack. Knižní doporučení Billa Gatese už máme za sebou, pokud ale stále toužíte po dalších podnětech, zkuste něco ze seznamu nejlepších knih roku 2019 podle bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Jeho seznam je o dost delší než ten Gatesův a taky ne poslední. Tady je seznam nejoblíbenějších filmů a seriálů za tento rok a na řadě je ještě jeden hudební.

Máte 10 minut?

Na podzim! Na Obamův seznam se sice nedostal, ale Mandalorian rozhodně stojí za to. Osmidílný minimalisticky laděný seriál z galaxie Star Wars se studiu Disney (na rozdíl od nových epizod) povedl. Rotten Tomatoes mu dávají 94 procent, a tak nepřekvapí, že se už pracuje na další sérii. A jestli si z nás Jon Favreau nedělá legraci, k vidění bude už na podzim a budou v ní i Gamorreani.

Řezník vegetariánem. Ne, to není protimluv, ale životní cesta Jaapa Kortewega, nizozemského sedláka, nositele mnohagenerační rodinné tradice, který přestal jíst maso potom, co musel poslat desítky nemocných zvířat na jatka. Dnes stojí za značkou Vegetariánský řezník a jeho nemaso si můžete dát i vy, ve veganském burgeru od Burger Kingu. A k tomu si přečtěte místo reklamy na prostírání jeho příběh.

Nejrychlejší auto v Česku. Tedy, Bugatti Chiron je nejrychlejší i na světě, ale v Česku jezdí jen jedno. V přepočtu na koruny stojí skoro 100 milionů a vlastní ho developer a 33. nejbohatší Čech Radim Passer. A takovéhle to je, když ho řídíte. Fííííííí.