skip to main content

Co může za špatné výsledky Marks & Spencer? Příliš úzké kalhoty

Máte 1 minutu?

Neodhadli jsme to. Taky vám někdy oblečení z Marks & Spencer připomíná styl vašich prarodičů? Nejste sami. Vedení řetězce se to proto letos o Vánocích rozhodlo změnit a britským mužům nabídlo skinny kalhoty a… vůbec se to nepovedlo. Meziroční prodeje oděvního sortimentu kvůli tomu klesly o 1,7 procenta, protože muži místo úzkých kalhot (kterými se M&S pro jistotu vydatně předzásobil) vykoupili ty v klasickém střihu, a to zejména ve větších velikostech (kterých na skladech tolik nebylo). Podobně to firma neodhadla ještě s jídlem a příliš moderní kalhoty a zbytečný odpad ji stály nakonec poměrně dost.

Omylem ho sestřelili. Ukrajinský boeing, který spadl v Teheránu jen pár hodin potom, co Írán poslal rakety na irácké základny s americkými vojáky, a jehož černé skříňky nechtějí tamní úřady vydat. S verzí o sestřelení přišly americké úřady a objevilo se i video, na kterém má být všechno zachycené. Verzi o sestřelení prý věří i v Iráku a ke stejnému závěru se přihlásil i kanadský premiér Justin Trudeau, jehož země měla na palubě přes 60 občanů.

Jako chytrá horákyně se teď snaží chovat Facebook. I když nevíme, jak moc jeho vedení pohádku bratří Grimmů zná. Každopádně největší sociální síť světa oznámila, že svým uživatelům umožní blokovat si ve svých feedech politické reklamy (a před pár dny taky vyhlásila boj deepfake videím), to podstatné se ale nemění a Facebook nebude nijak posuzovat, jestli si politici ve svých příspěvcích vymýšlejí nebo lžou.

Tip Forbes Espressa
Reklama
100 stran o zdraví a úspěchu. Nejlepší trenér Česka Jindřich Trpišovský. Špičkový chirurg Jiří Froněk o unikátních transplantacích. Roman Šmucler a jeho byznys s krásou a zdravím. Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. To vše a mnohem více v lednovém Forbesu!

Máte 5 minut?

Pár kroků do současnosti. Brazilská skupina Natura před pár dny dokončila převzetí Avonu a s kosmetickým gigantem, který zamrzl v čase papírových katalogů a podomního prodeje, chystá velké změny. Z jeho zhruba pěti milionů Avon ladies hodlá udělat influencerky, které budou krémy, rtěnky a vůně prodávat na sociálních sítích a přes mobilní aplikace a možná i ve vlastních kamenných obchodech (paywall). Málo známá společnost, která už ale působí ve stovce zemí světa, by si tím ráda připravila místo i pro nástup vlastních výrobků.

Zhruba jedna miliarda. Tak ohromné množství zvířat už zahynulo podle aktualizovaného odhadu Univerzity v Sydney v důsledku současných požárů v Austrálii. 800 milionů jen ve státě Nový Jižní Wales a australský unikátní ekosystém je dost možná ve smrtelném ohrožení.

V souvislosti s děsivými požáry se také stále častěji mluví o mediálním mogulovi Rupertu Murdochovi a o tom, že dělá, co může, aby se oheň nespojoval s klimatickou změnou. Ti, kdo v ni věří, už totiž debatují o tom, jak dlouho bude ještě nejsušší kontinent světa vůbec obyvatelný.

Megxit. Oficiálně toho princ Harry a vévodkyně Meghan o svém rozhodnutí stáhnout se z královského života a postavit se na vlastní nohy moc neřekli, i tak vystačil jejich post na Instagramu na neuvěřitelné množství článků a zpráv. My doporučujeme ten o tom, proč bude odchod oblíbeného páru do ústraní bolet i nejrůznější značky.

Máte 10 minut?

Když se chce… Široký americký úsměv a nakažlivé nadšení. Nic víc Veronika Pospíšilová neměla, když se rozhodla v Česku posbírat 25 tisíc dolarů a postavit za ně školu v Kambodži. Nakolik jí pomohl úsměv a nakolik nadšení, nevíme, po sedmi letech ale její spolek Hvězdice přispívá na jinak nedostupné vzdělání pro 120 kambodžských dětí a rozjíždí sociální podnikání, které zajistí příjem i jejich rodičům. A pak že to nejde.

Jak to udělali? Taky si říkáte, jak to, že Američané věděli, že se k jejich základnám blíží íránské rakety, s takovým předstihem, že se všichni vojáci stihli včas schovat do bezpečí? Jak říká Donald Trump, nebyla to otázka štěstí, ale propracovaného obranného systému. Ten sice není tak dokonalý, jak by si americký prezident přál, ale i tak funguje. Zatím. Co všechno má za sebou a jaké výzvy ho čekají, popisuje Wired.

A jestli máte po tom všem chuť cestovat, tady je tradičních dvaapadesát doporučení, kam se letos vydat, od New York Times. Na každý týden v roce vychází jedna destinace, takže jestli je chcete stihnout všechny, máte už zpoždění.