skip to main content

Co učiní absolventy šťastnější – více peněz, nebo více volného času?

Máte 1 minutu?

Číňan, který prorazil. Téměř. Nenápadná pět let stará firma Kaiyun Motors je první čínskou elektroautomobilkou, která v Americe a na starém kontinentě reálně prodává své vozy. Lákadlem má být elektrický drobný pickup, jehož cenovka se pohybuje na hranici osmi tisíc dolarů a maximální rychlost se zastaví těsně pod padesátkou. Přes zajímavou propozici se nicméně jedná jen o vystrkování růžků, kdy ve Francii, Švédsku a Španělsku zatím všehovšudy skončila třicítka vozů a v Americe o 10 víc. Do konce příštího roku by to však prý měly být tisíce. Háček? Sympatický pickup zatím legálně na evropské silnice nemůže.

No profit, no CTO. Tesla oznámila hospodářské výsledky za Q2 2019 a jsou… ambivalentní. Navzdory rekordnímu počtu prodaných vozů je Muskova automobilka stále ve ztrátě, konkrétně jí to za druhý kvartál dělá minus 408 milionů dolarů a za letošek už je to přes miliardu. Do toho z funkce sestoupil dlouholetý CTO JB Straubel, který sice ve firmě zůstává jako poradce, avšak negativní pachuť tím z novinových titulků nemizí. Bezprostředně po oznámení novinek akciový titul ztratil 11 procent a minimálně podle Goldmanů tím špatné dny pro Teslu rozhodně nekončí.

Do vzduchu? Ikonický výrobce letadel zaznamenal rekordní kvartální ztrátu ve výši 3,4 miliardy dolarů z důvodu problémového trojčíslí 737. Model, který býval vlajkovou lodí firmy, je od března „uzemněn“ z důvodu několika tragických nehod, při nichž zemřely stovky lidí. Šéf společnosti se nechal slyšet, že věří v bezpečný návrat do vzduchu, ale pokud by měl zákaz trvat déle než vedení očekává, je na stole i dočasné zastavení výroby.

partner Forbes Espressa
Reklama
Není to jen futuristická vize. Počítače vidí, slyší, učí se a řeší problémy, ať už v byznyse, nebo ve společnosti. Podívejte se, jakou roli má umělá inteligence (AI) v našich životech už teď a jak je ovlivní v nejbližší budoucnosti.

Máte 5 minut?

Sleduješ venture, sleduješ budoucnost. Mezi aktuálními zprávami o nových investicích do startupů stojí za pozornost společnost Standard Cognition. Tento startup ze San Franciska právě získal v sérii B 35 milionů dolarů, čímž svou valuaci nafoukl na 535 milionů dolarů. Jeho devízou však není status polovičního jednorožce, ale patentovaná platforma s kamerami a algoritmy, díky které lze nakupovat bez pokladních, bez pokladen a bez fyzického placení. Po Amazonu byla Standard Cognition druhou firmou, která v San Francisku otevřela „obchod budoucnosti“, a plány má vskutku velké – do roku 2020 svůj systém implementovat do stovky obchodů denně.

2047. Rok, kdy se v Česku možná samoobslužné pokladny dostanou do každého supermarketu, je zcela zásadní pro Hongkong. A přestože před oficiálním vypršením platnosti strategie Jedna země, dva systémy musí uběhnout ještě 28 let, začíná Čína semiautonomnímu liberálnímu poloostrovu utahovat kohoutky svobody již nyní. Kvůli návrhu zákona, který by umožnil vydávat stíhané osoby do kontinentální Číny, protestují už několikátý měsíc statisíce lidí a uklidnění je v nedohlednu. V kosmopolitním mikrokosmu našlo útočiště i několik českých byznysmenů, a tak jsme se jich zeptali, jak se v Hongkongu během turbulentní doby žije.

Fejkové pochvaly. Je známo, že na tržištích typu Amazonu je pro prodejce naprosto zásadní jedna věc – zákaznické recenze. Ty mohou naprosto nakopnout i zcela pohřbít prodeje daného produktu. Jistý Saoud Khalifah si nicméně všiml něčeho divného, a to když si objednal několik věcí sršících skvělým hodnocením, které ovšem po vybalení zjevně nestály za nic. Začal se o téma více zajímat, až založil firmu Fakespot, která se vyhledáváním falešných (čti takových, které nepsal zákazník na základě zkušeností s daným zbožím) recenzí zabývá. Je jich dost a údajně hojně putují z Číny.

Máte 10 minut?

Prachy, nebo čas. V Harvard Business Review se podívali na to, zda absolventi upřednostňují tučné výplaty, nebo více volna. Na vzorku více než 1000 studentů zjistili, že ti, pro něž měl větší význam volný čas, byli po roce až dvou od prvotního sběru dat spokojenější jak se svým osobním životem, tak s kariérou. Studenti preferující čas si totiž údajně dokázali lépe vybrat budoucí pozici z hlediska štěstí v práci a dokázali se zaměstnáním skloubit své koníčky. Otázkou je, jestli si to mladé pušky sedící do jedenácté večerní v konzultačce budou mít čas přečíst…

Kam kráčíš, Kanio? Reformátor českého školství a člen našeho i evropského výběru 30 pod 30 Ondřej Kania zažil pestrý rok. Musel se rozloučit s nejlepším kamarádem a společníkem Tomášem Jízdným, málem zkrachoval, ale nakonec z toho vyšel vítězně a do jeho JK Education vstoupil institucionální investor. Je to dlouhé, ale nanejvýš pozoruhodné čtení, a navíc ho šestadvacetiletý podnikatel napsal sám, tak s chutí do toho.