skip to main content

Co všechno udělá Ford pro vysněnou marži?

Máte 1 minutu?

Šestiprocentní provozní marže. To je cíl, který si pro Evropu vytyčila americká automobilka Ford, a aby ho dosáhla, bude muset udělat několik věcí – propustit pár tisícovek zaměstnanců, odejít ze segmentu velkoprostorových vozů, zastavit výrobu automatických převodovek v Bordeaux, rozmyslet si, co s Ruskem, a spojit ředitelství Ford U.K. a Ford Credit. Snad to bude stačit.

Zase ta Čína. Ford v tom ale není sám, propouštět se chystá i největší výrobce aut v Británii Jaguar Land Rover. A to zhruba 4500 lidí, zejména v domácích provozech. Důvody je třeba hledat v klesajících prodejích v Číně, poptávce po naftových motorech a taky brexitu.

My se máme dobře. Některé automobilky ale hlásí i pozitivní vývoj – třeba Rolls-Royce, kterému se loni podařilo prodat nejvíc aut v jeho 115leté historii. Celosvětově to dělá 4107 vozů. Podobný apetit má vedení firmy i pro letošek. O Vánocích se totiž začal dodávat model Cullinan, což je nejluxusnější SUV na světě. A dosavadní zkušenosti ukazují, že právě SUV momentálně tvoří největší prodeje luxusních, a dokonce i sportovních značek.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kouzlo červeného nosu. Míváte někdy červený nos od rýmy nebo z dlouhé lyžovačky v mrazivém dni? Nic moc pocit, že? Po ČR ale chodí 86 profíků, kteří si červený nos nasazují dobrovolně a pravidelně. Jsou to Zdravotní klauni a SMÍCHUPLNĚ POMÁHAJÍ těžce nemocným dětem, osamělým seniorům i umírajícím klientům hospiců. Přidejte se k nim. Váš dar pomůže rozesmát a potěšit ty, kdo to potřebují nejvíc.

Máte 5 minut?

Nelegální výhoda? Evropská komise pokračuje v tažení proti velkým světovým korporacím a daňovým výhodám. Nejnověji se pustila do vyšetřování Nike, respektive jejích dvou dceřinek, a Nizozemska, které podezřívá, že americké firmě schválilo nezvykle vysoké licenční poplatky, čímž jí umožnilo „přehnaně“ snížit svůj zdanitelný základ. A to by byla nelegální státní pomoc…

Cesta je připravená. Zhruba s tímhle výsledkem skončila vyjednávání o tom, jak uklidnit americko-čínské obchodní potyčky. Midlevel vyjednavači tři dny pojmenovávali rozdíly mezi oběma stranami a pak se rozloučili a odjeli domů. Zkusit něco doopravdy urovnat by mohlo snad setkání vysokých státníků na blížícím se ekonomickém fóru v Davosu. Ale kdo ví.

Moudřejší stáří? U starších uživatelů Facebooku je až čtyřikrát větší šance, že nasdílí fake news, než u jejich dětí nebo vnoučat. Vyplývá to ze studie, která vyšla v časopise Science a za níž stojí výzkumníci z NYU a Princetonu. Ti došli k závěru, že lidé nad 65 let mohou postrádat schopnosti, které by jim dovolily relevantně posoudit věrohodnost toho, co na webu čtou.

Máte 10 minut?

Pro lepší svět. Nejen lidé, ale už i psi začínají jíst brouky. Výrobců hmyzích psích konzerv zatím sice moc není, ale trend už tu je. Například startup Yora pro tuhle stravu argumentuje tím, že na psy připadá 20 procent světové spotřeby masa a ryb, což má být důsledek předchozího trendu volajícího po human-grade výrobcích, takže konzumace vysokoproteinových larev a spol. bude environmentálně šetrnější.

Konec mýtu. Sice se tak jmenuje jeden celý malířský grif, ale zdá se, že pohled Mony Lisy, tedy pocit, že osoba na obraze se vám dívá přímo do očí a zvládá to, i kamkoliv se po místnosti s obrazem hnete, neplatí pro samotnou Monu Lisu. Podle znalců v univerzity v Bielefeldu pohled už tak dost záhadné ženy směřuje zhruba 15 stupňů doprava od našich očí, na naše pravé ucho, možná až nad rameno.

Kdo to je? O MacKenzie Bezos se teď dočtete úplně všude. Nejčastěji to, že rozvod s nejbohatším mužem světa zvládli oznámit na jedničku (i když Jeff Bezos podle všeho už randí s jinou) nebo že z ní po rozvodu dost možná bude nejbohatší žena světa. Jestli vás ale zajímá, kdo vlastně paní Bezos je, jakou roli sehrála při zakládání Amazonu nebo proč píše knihy, čtěte tady.

Disciplína, disciplína. Je sice pátek, ale i tak si neodpustíme jeden návrh, jak na sobě zapracovat. Abyste už nikdy neměli ten pocit, když máte něco udělat, hlava ví, že je to potřeba, ale tělo je proti, a tak úkoly odkládáte, co to jde… Zkrátka abyste se naučili základům sebedisciplíny. Věřte nám, hodně to pomůže.