skip to main content

Coworkingový obr WeWork se chystá na burzu a chce začít kupovat domy

Máte 1 minutu?

Jen houšť. Po rozpačitém IPO Uberu je na dohled burzovní premiéra dalšího globálního startupu, který umí jen máloco tak dobře jako pálit miliardy dolarů ročně. Coworkingový kolos WeWork s valuací 47 miliard dolarů, který je i v Praze, skončil loni v minusu 1,9 miliardy dolarů a teď zakládá vlastní fond, aby mohl kupovat nemovitosti (paywall). Ty zatím nevlastnil a jen si v nich pronajímal místo.

Poučení. Zakladatel WeWorku a jeho CEO Adam Neumann by měl pozorně poslouchat, co o vstupu svých byznysových dětí na burzu říkají další mladí pionýři světa jednorožců. Třeba Evan Spiegel ze Snapchatu se deníku Wall Street Journal svěřil (paywall), že dnes by udělal spoustu věcí jinak než před dvěma lety. No, vzhledem k tomu, že jeho sociální síť upsala akcie za cenu 17 dolarů a dnes se obchodují za necelých 11 dolarů, se není čemu divit.

O české miliardáře se francouzští novináři obvykle moc nezajímají, to je třeba si přiznat. Jenže od chvíle, co Daniel Křetínský koupil podíl ve vydavateli deníku Le Monde a ovládl i několik časopisů včetně Elle, se věci daly do pohybu. „Novináři neznají jeho záměry, takže je to těžké. Vy jako novinář asi chápete, že je přirozeně zajímá, kvůli čemu za Le Monde utratil tolik peněz,“ říká v rozhovoru pro Forbes CEO nejslavnějších francouzských novin.

Tip Forbes Espressa. Podle průzkumů bude mít celosvětový trh s influencer marketingem v roce 2020 hodnotu až 10 miliard dolarů. V Praze proběhne 28. května na toto téma konference GLOSA Talks, kde se po boku jmen jako Bethany Mota, Marcus Butler nebo Karolina Kurkova objeví zástupci značek jako MTV a OSN. Buďte u toho!

partner Forbes Espressa
Reklama
Neinstalujte nové funkce a systémy. Jednoduše je zapněte a začněte využívat ve chvíli, kdy je potřebujete. Platforma aimtec.cloud zastřešuje klíčové procesy ve výrobě a logistice a vy díky ní máte šanci využít výhody cloudových služeb také v průmyslu. Podívejte se, co aimtec.cloud umí.

Máte 5 minut?

Dobroděj. Majitel britské sítě obchodů s hi-fi technikou Julian Richer v Česku moc známý není, jenže to je škoda. Byznysmen, pro kterého pracuje 500 lidí ve více než 50 prodejnách s ročními tržbami přes 200 milionů liber, se rozhodl, že celou firmu převede do fondu, který budou vlastnit její zaměstnanci. S manželkou nemají děti a podnik si prý do hrobu nevezmou. „Táta umřel krátce po 60. narozeninách. Mně bylo 60 nedávno a je načase se posunout,“ řekl Richer.

Dva měsíce po masakru v mešitách na Novém Zélandu, který jeden z útočníků streamoval na Facebooku, se největší sociální síť rozhodla upravit podmínky, jak přímé přenosy na jejích stránkách fungují. V zásadě jde o to, že kdo poruší etická pravidla vyhlášená Facebookem, nebude mít k živým přenosům přístup. Kdyby to bylo bývalo platilo už v době událostí v Christchurchi, prý by je lidé po síti sledovat nemohli.

Branson, Musk atd. Virgin Hyperloop One je jednou z několika firem, které se pokouší přivést k životu dopravní koncept, který v roce 2013 zveřejnil Elon Musk. Je to ale zatraceně drahá snaha a pořád ještě zůstává více méně ve fázi konceptu. Podnik částečně financovaný Richardem Bransonem ale nyní zveřejnil, že získal od investorů 172 milionů dolarů a že ještě dalších 52 milionů shání. Tak snad už brzy také ukáže něco víc než jen pěkné prezentace a fotky z testů.

Činy, ne slova. Přesně tak funguje designér Ondřej Němec. Už jako středoškolák oslovil nožířskou firmu, ve které chtěl pracovat. Když po pár letech zjistil, že v ní nemůže tvořit tak, jak by si přál, neváhal a před dvěma lety založil vlastní značku. A ta dostala velmi příznačné jméno – ACTA NON VERBA. Dnes prodává stovky nožů měsíčně ve svém e-shopu a kamenných obchodech u nás, na Slovensku a v dalších evropských zemích. Nože jeho značky využívá i jednotka české armády.

Máte 10 minut?

Švédové na elektřinu. Volvo to s přechodem na elektromobilitu myslí opravdu vážně. Nyní podepsalo desetileté kontrakty s dvěma asijskými výrobci baterií, které švédské automobilce s čínskými vlastníky mají pomoct dosáhnout ambiciózního cíle – že do roku 2025 bude ročně prodávat půl milionu elektromobilů (paywall), tedy polovinu své produkce.

Eurovize je trochu obskurní hudební soutěž, na kterou je ovšem v Česku po loňském úspěchu Mikolase Josefa upřená větší než malá pozornost. Letošní ročník není výjimkou – do sobotního finále postoupili čeští Lake Malawi. Ale důvodů, proč letos Eurovizi aspoň po očku sledovat, je víc. Jednak o vítězství v contestu, který má už v názvu Evropu, zabojují Australané, jednak se vše děje na horké izraelské půdě. A webový přenos semifinále hacknuli zřejmě Palestinci a ukázali při něm fiktivní výbuchy v Tel Avivu.

Smutné hry. Uniknout v dnešní době Hře o trůny není snadné. Valí se na nás odevšad a Espresso nemůže být výjimkou. Hodně se totiž řeší, že poslední, osmá řada fantasy sérii zrovna nesvědčí a že dějové a především osobnostní zvraty ze slavné série dělají jen poněkud prvoplánovou podívanou. Pokud jste viděli aktuální díly a máte z GoT rozporuplné dojmy, určitě si přečtěte rozsáhlou analýzu serveru Mashable. Tne do živého.