skip to main content
Forbes Espresso

Donald Trump chystá nařízení na omezení sociálních sítí, mstí se tím Twitteru

Máte 1 minutu?

To jste neměli. Donald Trump se naštval na Twitter a chystá se vydat nařízení, které by omezilo způsoby, jakými se sociální sítě chrání proti odpovědnosti za informace, které se na nich objevují. Záminkou se před pár dny stalo to, že vůči Trumpovi dosud mlčící Twitter začal uplatňovat fact-checking i na jeho příspěvky a pár jich označil za nepřesné. Americký prezident tak dost možná vyhlásil válku celému internetu.

V Barceloně hořely pneumatiky. A ne, Katalánci se nebouří proti vládě v Madridu, to jen zaměstnanci jedné z tamních továren Nissanu reagovali na oznámení automobilky, že jejich filiálku – i ty ostatní – zavře. Důvod je jasný, Nissan potřebuje šetřit, a tak se zbavuje nadbytečných provozů. Za uplynulý fiskální rok totiž vykázal ztrátu 6,2 miliardy dolarů (paywall) a o práci v okolí Barcelony v důsledku toho přijde přes 20 tisíc lidí.

Ani náhodou. Světová populace má pořád hodně daleko k tomu, aby si vypěstovala kolektivní imunitu vůči nemoci covid-19. Kde je kritická hranice, kterou bychom pro její získání měli překonat, se sice epidemiologové pořád neshodli, nejspíš to ale nastane někdy po tom, co koronavirus prodělá 60–80 procent z nás. Podle série nejnovějších studií mají ale i ty nejvíce zasažené oblasti k těmto podílům pořád ještě hodně daleko.

partner Forbes Espressa
Reklama
Restartujte svůj byznys nebo odměňte své klíčové zaměstnance za práci, kterou odváděli v uplynulých náročných měsících! Využijte časově omezenou nabídku voucherů na 100% online MBA studium na institutu CEMI se slevou 40–66 %. Akce platí jen do 31. května 2020. K zakoupení přímo na Mall.cz.

Máte 5 minut?

Konec jedné éry. Je to jako kdyby Ford přestal vyrábět auta. I tak lze okomentovat středeční oznámení General Electric, že našla kupce pro svou žárovkovou divizi. Žárovky totiž stály u vzniku společnosti, mezi jejíž zakladatele patří Thomas Edison. Churavějící nadnárodní konglomerát dneška se chce ale soustředit na perspektivnější obory, jako jsou obnovitelná energie nebo zdravotnické technologie, a tak skoro 130letou tradici přebírá společnost Savant Systems specializující se na vytváření chytrých domácností.

Už už. Švýcarské prostitutky a prostituti se už brzy budou moct vrátit k práci. Prostituce je v zemi mezi Alpami legální, a tak na ni dopadla protikoronavirová omezení, ta by ale měla přestat platit 6. června. Pro řadu sportů, které vyžadují blízký fyzický kontakt dvou osob – jako jsou třeba judo, box nebo wrestling – bude ale stopka platit i nadále. Na rozdíl od nich se ale při výkonu tohoto povolání dá podle švýcarských úřadů zajistit patřičná ochrana.

Ještě hokej. Ve Švýcarsku úřaduje i Zdeněk Bakala, který se spolu s bývalou hvězdou NHL Petrem Svobodou a Gregorym Fingerem, což je Rus s americkým pasem a bývalý akcionář ruské technologické společnosti Mail.ru, vydal na nákupy a vstoupil do hokejového klubu v Lausanne. Ten se tak podle svého prezidenta dostal do nejlepších rukou, v jakých kdy byl.

Tip Forbes Espressa. Mise Afghánistán a Africká zima jsou úspěšné knihy jednoho z nejprodávanějších českých autorů. Není to ovšem spisovatel, ale chirurg – Tomáš Šebek. Jeho nejnovějším počinem je Nebe nad Jemenem. Kapitoly z této knížky zaznějí ve strhujícím podání Lukáše Hlavici na Českém rozhlase Vltava. K poslechu zde.

Máte 10 minut?

Konec nákaz ve výtahu. Pátý nejvyšší mrakodrap v USA, One Vanderbilt na Manhattanu, v sobě bude mít zajímavou českou stopu. Smíchovská firma Sharry, která dodává chytrá řešení do kancelářských budov, zařídí, aby jeho návštěvníci nemuseli dělat jednu právě teď potenciálně velmi nebezpečnou věc – mačkat tlačítka ve výtahu.

Máte volných sedm milionů dolarů a přemýšlíte o koupi nemovitosti? A co takhle pořídit si rovnou celou vesnici? Ta je za tuhle cenu (přesněji 7,2 milionu dolarů) k mání ve Švédsku, v dojezdové vzdálenosti od Stockholmu, a zahrnuje 70 budov, jejichž historie sahá až do začátku 18. století. Satra Brunn dlouho platila za prosperující lázeňskou osadu, teď by ale potřebovala opravit.

Depka z volnosti. Taky si v posledních dnech připadáte trochu divně a oproti všem svým očekáváním se vám stýská po životě, který jste vedli za karantény? Rozhodně nejste sami, stejným splínem trpí spousta lidí po celém světě a tady jsou čtyři tipy, jak úzkost z toho, že se svět opět vrací do původních kolejí, překonat. Ať máte o něco lepší pondělí.