skip to main content

Donald Trump se setkal s Brazilcem nakaženým koronavirem, testovat se ale nebude

Máte 1 minutu?

Černý pátek už ve čtvrtek. Evropské akcie včera zažily jeden z nejhorších dnů vůbec. Pařížská, milánská i madridská burza za sebou mají největší propad ve své historii, londýnská spadla nejvíc od roku 1987, frankfurtská od roku 1989 a pražská od roku 2008. Dobře ale v důsledku koronaviru není ani za oceánem, kde si burzovní obchodování vyžádalo už druhou pauzu během čtyř dnů, Dow Jones se z 11letého býčího běhu přehoupl do medvědí hibernace stejně jako S&P a celkově si americké akcie daly nejhorší den za posledních 33 let. Ráno padající štafetu přebraly trhy v Asii.

Zemřel František Štěpánek. Hlavní postava těžařské skupiny Sokolovská uhelná a 32. nejbohatší Čech si sáhl na život. Důvodem byly nejspíš ne zrovna dobré vyhlídky uhelného byznysu, klesající ziskovost firmy a také jeho zdravotní obtíže. Oborový tlak teď dopadne na o 10 let mladšího Jaroslava Rokose, majitele menší části Sokolovské uhelné a prvního místopředsedu dozorčí rady.

Kdo že? Fabio Wajngarten, blízký spolupracovník brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, má koronavirus. Jeho nadřízený proto zrušil svůj program a čeká doma, co bude. Pikantnější je ale to, že se oba před pár dny setkali v Mar-a-Lago s Donaldem Trumpem a Mikem Pencem. Ani jeden z nejmocnějších mužů Ameriky se ale nehodlá nechat testovat, protože s Wajngartenem „v podstatě nepřišli do styku“ (podle fotek vedle sebe stáli jen asi bok po boku). V izolaci je ale kanadský premiér Justin Trudeau, protože nemocná je jeho žena.

tip Forbes Espressa
Reklama
Muž března – to je Oliver Dlouhý, zakladatel společnosti Kiwi.com, který se stal EY Podnikatelem roku. Co dalšího v březnovém Forbesu najdete? 20 vítězů všech ročníků soutěže Podnikatel roku, příběh letošního finalisty Vlastimila Sedláčka (Seko Aerospace), přehled nejdražších nemovitostí Česka, popis aktuálního boje o Spolchemii, životní story Omara Koleilata a tajemství úspěchu firem Nobis, Apify nebo výrobce banj Rostislava Čapka.

Máte 5 minut?

Co & jak. Pokud na tom nejste jako americký prezident – respektive máte podezření, že byste COVID-19 mohli mít, ale vaše sebevědomí je normální a dovolí vám nechat si to zjistit, tady jsou základní Q&As, jak na to.

Chybí nám špunty. Aktuální dění dopadá i na populární českou palírnu Martina Žufánka. Nejkuriózněji asi tím, že nedostane letošní zásobu zátek, které si už nějakou dobu objednává v Itálii. Takže alkohol sice mají do čeho nalít, ale už ho nemají čím uzavřít. A jak píše sám Martin Žufánek, až lidé zjistí, že chybějící dezinfekční gely se dají velice jednoduše nahradit alkoholem, tak to bude problém.

DIY. Jestli vám ale přijde škoda si na ruce lít Žufánkův gin (a to rozhodně škoda je), tak tady najdete návod, jak si dezinfekční gel vyrobit celkem jednoduše doma.

Máte 10 minut?

Je v pohodě. Třiašedesátiletý CEO JP Morgan je v pořádku. A ne, Jamie Dimon neměl koronavirus ani podezření na něj, ale minulý týden musel na akutní operaci srdce. Teď už ho ale z nemocnice propustili domů a velké zvíře finančního světa (paywall) sbírá síly na návrat do práce.

Sbohem i8. BMW končí s úspěšnými hybridy i8. Od roku 2014 se jich prodalo přes 20 tisíc a automobilka tím překonala veškerou segmentovou konkurenci. Polovičatá technologie i8 se dnes už ale moc nenosí, a tak BMW přestane svůj nejlépe prodávaný sporťák v dubnu nadobro vyrábět.

Kouzlo samoty. Je hodně ošemetné. A proto se taky už pomalu začíná mluvit o epidemii nebezpečného osamocení, které následuje tu koronavirovou, ale dokáže být krásné. To když se ze strachu před nákazou vyprázdní místa, která si jinak kvůli davům lidí nemůžete vychutnat. Tak nepropadejte trudnomyslnosti a podívejte se.