skip to main content

Doručovací války vstupují do dalšího kola. Amazon podpořil Deliveroo

Máte 1 minutu?

Na poli doručování jídla panuje lítý boj, do kterého se zapojuje i Amazon. Patří mezi investory, kteří vložili dalších 575 milionů dolarů do londýnského startupu Deliveroo, jenž podle zákulisních zdrojů tak dosáhne valuace kolem čtyř miliard dolarů. Společnost teď funguje v 500 městech a 14 zemích po celém světě a hlavně v Evropě čelí ostré konkurenci. O Deliveroo se údajně Amazon přetahoval s Uberem, který má na poli doručování své želízko Uber Eats. Jak tohle dopadne?

Google odstřihne Huawei od Androidu. Čínská firma a 68 jejích dceřinných společností je totiž na blacklistu subjektů, se kterými americké firmy podle administrativy Donalda Trumpa nemohou obchodovat. Huawei se tak musí obejít bez dalších verzích Androidu, což se nedotkne majitelů současných přístrojů, ale projeví se to v další generaci chytrých telefonů, které nebudou mít přístup k populárním aplikacím YouTube nebo Google Mapy.

Chcete žít v laboratoři? Když Sidewalk Labs, dceřiná firma Alphabetu, oznámila, že v Torontu postaví chytrou čtvrť plnou autonomních aut, chytrých popelnic a náměstíček s wi-fi, co hrdlo ráčí, mnozí to vnímali jako významný krok v rozvoji takzvaných smart cities. Jenže se zdá, že některým obyvatelům Toronta je tahle laboratorní čtvrť čím dál podezřelejší, a proti myšlence, že by se části městského plánování měla ujmout soukromá společnost, začínají ostře protestovat.

Nadnárodní firmy tu máme rádi, řekli si Švýcaři a v nedělním referendu odhlasovali změnu daňových podmínek, které pro firmy typu Procter & Gamble, Vitol nebo Caterpillar vyznívají příznivě. Švýcarsko tak zůstane evropským ostrůvkem, kde firmy platí relativně nízké daně a zároveň vyhovují mezinárodním pravidlům OECD a EU. Nový systém bude spočívat zejména v daňových úlevách ze zisku z patentů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Oaks Prague, unikátní rezidenční projekt jihovýchodně od Prahy, pomalu získává svoji podobu. Výstavba infrastruktury a prvních bytových domů rychle pokračuje. Oaks ocení také příznivci golfu, první devítka 18jamkového golfového hřiště s licencí PGA National bude otevřena už letos v létě.

Máte 5 minut?

Cartier a stín pochybností. Běžně kolem něj létají miliardy korun, přesto se až dosud Danielu Křetínskému jako jednomu z mála nejbohatších Čechů prakticky vyhýbaly jakékoliv kontroverzní situace. Nepříjemné světlo na něj vrhla až nenápadná, sedm let stará investice, která v jeho případě představuje spíš drobné – dva náhrdelníky Cartier dohromady za 508 tisíc korun. Proč se právě Křetínský ocitl ve společnosti lidí, kteří do stejného butiku v Pařížské ulici v Praze chodili nakupovat z předem vybraného seznamu dárků pro Janu Nečasovou?

Opravit, recyklovat, odkoupit zpátky nebo jinak zkombinovat. To jsou nová klíčová slova švédského nábytkářského řetězce IKEA. Ví totiž, že jestli si chce udržet a taky nalákat nové zákazníky (zejména ty z věkové kategorie 20 až 30 let), musí některé věci změnit od základů. Proto teď šéfka udržitelnosti IKEA pro celý svět mluví o možnosti vykupování starších kusů nábytku, pronajímání vybavení studentům nebo o dalších city pointech v centrech měst (ten pražský ale končí).

Kdo byl Pei? Ve věku 102 let zemřel americký architekt čínského původu I. M. Pei. Jeho nejznámější dílo dobře znáte: prosklená pyramida vstupu do Musée du Louvre, která patří od roku 1989 k nejviditelnějším symbolům Paříže. Pei byl vizionářem v architektuře a obratným byznysmenem při vyjednávání s klienty. Oblíbili si ho zadavatelé projektů pro muzea, knihovny a další kulturní instituce: prohlédněte si jeho nejznámější stavby.

Máte 10 minut?

Chcete být šťastní a úspěšní? Tak se nechovejte jako kre**ni. Takhle jednoduše by se dala shrnout teze nové knihy Scotta Gallowaye, který je jinak známý jako odborník na branding technologických firem. Galloway v ní rozebírá, zda je možné, že znakem (a základem) úspěchu je dobré vychování, velkorysost a umění pochválit ostatní.

LeanIn? Komplikované dědictví #MeToo se promítá do kanceláří v podobě napětí mezi oběma pohlavími – minimálně podle dat z amerického pracovního prostředí. Průzkum vedený organizací Sheryl Sandberg LeanIn a SurveyMonkey ukazuje, že 60 procent mužů váhá, zda se pustit do běžných pracovních aktivit, pokud se jich účastní ženy. To se týká třeba mentoringu nebo schůzek jeden na jednoho. 34 procent mužů se raději interakcím s kolegyněmi mimo prostředí kanceláře vyhýbá úplně, protože se bojí, „co by tomu řekli ostatní“. A já si myslela, že mě mí kolegové prostě jen začali nesnášet…

Legendy za miliardu. Pokud jste se o víkendu pohybovali v pražských Holešovicích, nemohli jste se vyhnout davům mířícím na výstavu Legendy. Na motoristické přehlídce Lubor Kos ukazuje téměř 1300 exponátů, od historické Tatry 77 až po Bugatti Chiron Radima Passera, Ferrari F40 nebo Pagani Huayra. Jak auta na show shání? Kos má letos půjčené vozy od zhruba 600 majitelů, žádnému přitom za půjčení neplatí. „U některých aut jsou jejich majitelé přísně top secret a některé majitele přímo osobně neznám ani já a nikdy je ani nepotkám.“

Ztracený pas? Kein Problem. Pokud se američtí turisté dostanou na výletě do Vídně do nesnází a neznají německé výrazy pro pomoc! (Hilfe!) nebo policie (Polizei), mohou se obrátit na McDonald’s. Ten totiž v Rakousku jako první zemi začne zprostředkovávat americkým občanům kontakt na konzulární služby – stačí prostě přijít do kterékoliv pobočky a nějaký zaměstnanec jim poskytne telefon, kterým se dovolají na americkou ambasádu. Žádné peníze navíc z toho ale řetězec prý mít nebude.