skip to main content

Dron na každé zápraží. Google s nimi startuje v Austrálii

Máte 1 minutu?

Ze vzduchu. Stovka rodin na severním předměstí australské metropole Canberra bude světová – společnost Wing, která spadá pod koncern Alphabet, tam začne doručovat zboží z okolních obchodů pomocí dronů. Už na to získala všechna povolení a postupně bude službu rozšiřovat i dál. Takže ne Amazon, ale Google bere miniaviatické zlato.

Život není fair, to víme všichni. Jenže v poslední době přibývá hlasů, že západní společnost už se dostává za hranu toho, co je únosné. Že je třeba zmírnit rozdíly mezi bohatými a chudými, víc myslet na přírodu a ty méně úspěšné, teď připomněli dva výrazní byznysmeni – šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon a investiční guru Ray Dalio. A list Financial Times (paywall) shrnuje, proč je třeba jim naslouchat.

Zase ty obchodní války. Spousta toho, o čem Dimon a Dalio mluví, se tak či onak zhmotňuje v postavě a politice Donalda Trumpa. Ten to schytává jednak od liberálů, jednak od svých evropských partnerů. Těm teď hrozí novými cly a tarify za zhruba 11 miliard dolarů. Mimo jiné i kvůli tomu, že EU podporuje Airbus, což škodí Boeingu.

Nebezpečný oldschool. Jenže jestli něco Boeingu opravdu škodí, je to aktuálně šlendrián jeho techniků. Problémy s modely 737 MAX totiž dostávají poměrně obskurní obrysy. Deník New York Times v rozsáhlé reportáži (paywall) popisuje, jak tento vrcholový letoun spoléhal na desítky let zastaralé operační systémy a jak si firma o průšvih v podstatě koledovala.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nejdůležitější je udělat první krok. Rozhodnout se řešit to, co je při vedení podniku podstatné.

Máte 5 minut?

Malý a bohatý. Brunej je klasická ropná monarchie – demokracii tam nenajdete, ale její vládce své poddané uplácí štědrým sociálním státem a nulovými daněmi. Tamní sultán, dlouho nejbohatší muž světa, byl hlavně v 80. a 90. letech pověstný dekadentními večírky, harémy a zálibou v luxusních autech. Když teď vyhlásil, že homosexualita a manželské úlety se budou v této asijské zemičce trestat smrtí ukamenováním, těžko v něm nevidět pokrytce.

Nemíchat, prosím. Když jsme u propojování byznysu s politikou, stojí za to si zopakovat, že to jen málokdy vede k něčemu dobrému. Jak dokládá nová studie vědců z Chicagské univerzity, firmy, které zaměstnávají politiky, sice mají krátkodobé výhody, dlouhodobě ale zakrňují a nakonec s sebou dolů stahují celou ekonomiku.

Jack Dorsey je coby zakladatel a CEO Twitteru jednou z ikon Silicon Valley. Při pohledu na jeho výplatnici ale zdánlivě není o co stát, za loňský rok mu Twitter jako mzdu poslal 1,4 dolaru, což byl meziroční nárůst o 100 procent. Ale špatně se nemá – jednak má plat coby CEO služby Square, drží akcie Twitteru za stovky milionů dolarů a koneckonců ani Mark Zuckerberg za vedení Facebooku nic nebere.

Peníze nejsou všechno. Příkladem technologického investora, který hledá jiné než finanční hodnoty, je také Martin Rozhoň. Zakladatel skupiny e-shopů Vivantis, které jsou dnes součástí Mall Group, se nyní zaměřuje na startupy s přidanou hodnotou. Peníze vložil třeba do aplikace na hodnocení potravin Foodgroot, do ekologického obchodu Econea nebo nebo biotechnologické firmy Machavert. Svou investiční filozofii vysvětluje v našem novém podcastu.

Máte 10 minut?

Těžba na obtíž. Čína je pro těžbu bitcoinů naprosto klíčová, sídlí v ní většina farem, kde hučí počítače a složitými matematickými operacemi dolují kryptoměny. Jenže to se zřejmě brzy změní, neboť komunisté ve své nové strategii píší, že zrovna tento způsob technologického pokroku není ten, který by se jim líbil. A že zvažují těžbu kryptoměn buď zregulovat, nebo rovnou zakázat.

Jaro je tu, léto za ním v závěsu a do pražských ulic se vrací sdílená kola a vozítka. A je jich rozhodně víc než loni. Připravili jsme pro vás proto průvodce světem sdílené mobility v české metropoli. To abyste věděli, jaký je rozdíl mezi Rekoly a Freebikem a jestli sem přijde Bird nebo Bolt.

Valar Morghulis. Duben je svátkem filmových fanoušků. Tento víkend bude mít premiéru poslední řada seriálu Game of Thrones, dva týdny poté se v kinech zase uzavře avengerská komiksová série z univerza Marvelu. Její hlavní představitelé v čele s Thorem v předstihu připravili vtipné video, kde vysvětlují, co se vlastně minule stalo, kdo všechno umřel a co se bude dít dál.