skip to main content

Elon Musk má Čínu rád. I když tu prý zvýhodňují konkurenci

Máte 1 minutu?

Kdo jak slaví. Premiér Andrej Babiš včera oslavil své 65. narozeniny a do médií pronikla zpráva, že státní zástupce Jaroslav Šaroch zřejmě navrhl zastavit jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jeho rozhodnutí ještě přezkoumají nadřízení, my jsme se podívali na to, komu tahle zpráva dělá radost a komu zase starost. Třeba mezi českými miliardáři.

Brexit bez dohody? Nikdy! Zatímco v Británii s počátkem září spustili ostrou část stomilionové kampaně Get Ready for Brexit, Jeremy Corbyn v pondělí oznámil, že chce vyvolat hlasování o předčasných volbách. „Poslanci se tento týden musí spojit a zastavit brexit bez dohody, tenhle týden může být naší poslední šancí,“ apeloval včera labouristický lídr opozice emotivně. Poslanci britské Konzervativní strany dostali zároveň varování, že budou vyloučeni z poslaneckého klubu, pokud se tento týden připojí k opozici ve snaze zablokovat hrozící variantu brexitu bez dohody. Čas na cokoli se Britům povážlivě krátí.

Pan Elon má Čínu rád. A nejen on. Elon Musk oznámil launch své Boring Company v Číně a rozhodně si nemyslí, že je Čína nudná. Naopak. „Čína je budoucnost,“ tvrdí Musk. A špičky amerického byznysu to mají stejně. Obchodní války neválky. Trumpovy komentáře jsou stále ostřejší, celní tarify stále přísnější, ale každá velká americká firma chce být momentálně v Číně. A to přesto, že 90 procent amerických společností působících v Číně si zároveň myslí, že jejich čínská konkurence, ať už státní, nebo soukromá, dostává od čínských úřadů výhody, které oni nemají.

partner Forbes Espressa
Reklama
V čem spočívá výhoda propojení největšího dodavatele provozních O-dat a poskytovatele X-dat založených na pocitech a emocích? SAP a Qualtrics přináší firmám skvělé obchodní výsledky v ekonomice řízené zkušeností. Rozhodnutí založené na kombinaci O-dat s X-daty vám umožní dát vašim zákazníkům přesně to, co chtějí.

Máte 5 minut?

Den D v Benátkách. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách bude dnes v hlavní soutěži ve světové premiéře slavnostně představen český film Nabarvené ptáče. Film Václava Marhoula s rozpočtem 175 milionů korun vznikal deset let, přispělo na něj několik výrazných tváří českého byznysu a my vám u příležitosti dnešní slavnostní projekce v Sala Grande připomeneme, proč si myslíme, že může v Benátkách i vyhrát.

Udržitelnost je byznys. A naopak. Že se světoví miliardáři podnikající v módě na nedávném summitu G7 shodli, že je třeba přísněji než kdy jindy regulovat emise a znečištění, které způsobuje výroba textilu životnímu prostředí, už od nás víte. Stále vážněji ale tenhle problém berou i sami návrháři. Revolucionářkou je v tomto směru už řadu let Stella McCartney, která poté, co se pokusila změnit přístup k výrobě módy v koncernu Kering, má nyní totéž v plánu v konkurenčním impériu LVMH miliardáře a čtvrtého nejbohatšího muže planety Bernarda Arnaulta. Jeho skupina, která zastřešuje desítky luxusních firem, má 145 tisíc zaměstnanců a roční tržby přes 46,8 miliardy eur, nyní za neveřejnou částku koupila menšinový podíl ve značce Stella McCartney. Důvod partnerství je zřejmý: inspirovat i multimiliardové impérium LVMH udržitelnými principy, které dcera exbeatla Paula McCartneyho celý život vyznává.

A propos, udržitelnost. Prestižní mezinárodní cenu monacké kněžny Charlene nazvanou The Innovation Award, která je určena pro módní návrháře, pro něž jsou právě udržitelnost, ekologie a etická výroba v módě hlavním tématem, letos v květnu získala italská designérka Alberta Ferretti – a český návrhář Jiří Kalfař. Respektovaná cena přitáhla ke Kalfařovi a jeho práci v Monaku slušnou pozornost – a tak se rodák z Prahy, který patří mezi našich 30 pod 30 a letos v únoru se jako první Čech v historii představil i v hlavním programu newyorského fashion weeku, rozhodl svou novou kolekci letos v září představit právě v Monte Carlu. I když ví, že ho tahle legrace bude něco stát: „Nemá smysl držet se při zdi. Můj čas je teď. Co bude pak, se uvidí. Taky můžu shořet jako papír. Ale víte co? Víc by mě štvalo, kdybych to ani nezkusil.“

Máte 10 minut?

Chytrá katedrála. Co mohou prastaré gotické katedrály sdělit dnešním architektům při stavbě současných energeticky úspornějších budov, u nichž se využívají nejmodernější technologie? Možná byste se divili. Jak nyní tvrdí odborníci z Institute of Technology in Architecture v Curychu, klíčová bude pro stavby budoucnosti právě stará dobrá technika gotické klenby.  Právě ta totiž umožňuje využít méně materiálu, lehčí konstrukci a ekologičtější spotřebu při stavbě, což bude v časech, které nás čekají, prý zcela klíčové. Podívejte se, jak to může fungovat.

Miliardářský detox. A když mluvíme o architektech, jeden z těch nejznámějších v Česku, Petr Kolář, který pravidelně spolupracuje s českými miliardáři, se nám svěřil, jak před časem zhubl 25 kilo a očistil si tělo, ale i mysl. Jak na detox, mu prý poradil právě jeden z jeho klientů, když viděl, jak se architekt zdravotně trápí: „Spolupracuji s nejbohatšími lidmi v zemi. A jeden z nich se už na mě nemohl koukat a nepodmíněně mě poslal do sanatoria, kde prý umí zázraky,“ popsal nám Kolář, který prý na detoxy dřív koukal jako na šarlatánství. Ale potom změnil názor a vysvětlil nám proč. Doporučujeme, je to zajímavé čtení. Zvlášť pokud máte rádi zázvor.