skip to main content
Forbes Espresso

Elon se zlobí. Šéfovi Tesly se nelíbí přísná protiepidemická opatření a chystá odchod z Kalifornie

Máte 1 minutu?

Končíte. To si v dubnu vyslechlo v USA na 20,5 milionu lidí, kteří se tak ocitli bez práce. Míra nezaměstnanosti kvůli pandemii koronaviru v zemi stoupla na 14,7 procenta. Jedná se o nejprudší nárůst nezaměstnanosti od roku 1939, kdy americké úřady začaly tyto údaje sledovat, a také jde o nejvíc nezaměstnaných v USA od dob velké krize ve 30. letech. Už v březnu přitom práci ztratilo téměř 900 tisíc lidí. Některé firmy ale i přesto hledají nové lidi.
A firmy si dramatických zpráv z trhu práce nevšímají, akcie v USA se vzpamatovaly z propadu na konci března a od té doby překvapivě rostou.

Elon se zlobí. Šéfovi Tesly se nelíbí přísná protiepidemická opatření, která označil už za fašistická. Zlobí se, že jeho automobilová továrna ve Fremontu v Kalifornii je už několik týdnů zavřená a ještě to tak má zůstat. S tím se ale nehodlá smířit, a proto oznámil, že okamžitě přesune sídlo firmy z Palo Alto do Texasu nebo Nevady a také zažaluje okres Alameda, který mu nechce povolit obnovení provozu fabriky. Pokud se nic nezmění, prý přestěhuje z Kalifornie i výrobu aut.

Doma budeš. Google a Facebook oznámili, že většina jejich zaměstnanců může pracovat z domova až do konce letošního roku. Google původně plánoval, že se jeho lidé vrátí do kanceláří od června, CEO Sundar Pichai ale nyní oznámil, že ještě do konce roku bude pokračovat v plošném home office. A i další technologické firmy nespěchají s návratem do kanceláří. Také zaměstnanci Facebooku můžou podle posledních zpráv pracovat z domova ještě po zbytek roku. Do kanceláří Microsoftu by se lidé měli nejspíš vrátit v říjnu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Jak probíhají vaše online schůzky? Používáte Microsoft Teams, Zoom, nebo něco dalšího? Chcete vylepšit obraz, zvuk a nechat vyniknout obsah vaší konverzace? Pokud ano, stáhněte si pár tipů na zajímavá řešení.

Máte 5 minut?

Do pedálů! Velká Británie investuje dvě miliardy liber do rozvoje pěší a cyklodopravy. Ambiciózní plán je součástí vize „pokoronavirové“ dopravy. Úřady chtějí zabránit tomu, aby se tvořily davy v hromadné dopravě a zácpy na silnicích. Za poslední dvě dekády se přitom využití kol v městské dopravě ve Velké Británii nijak razantně nezvýšilo. Změnit to mají právě investice do cyklostezek, silnic vyhrazených jen pro cyklisty nebo širších chodníků. A i samotní Britové v posledních týdnech objevují lásku ke kolům. Jejich prodeje rostou tolik, že některé obchody nestíhají vykrývat poptávku.

To byly ještě časy. Letecká společnost Emirates Airline se blýskla parádními čísly. Za uplynulý rok (do konce března) se její zisk zvýšil víc než o pětinu na 287,5 milionu dolarů. Aktuální výhled je ale všechno jiné, jen ne veselý. Letecká doprava se takřka zastavila a není jasné, kdy se zase rozhýbe. „Očekáváme, že bude trvat nejméně 18 měsíců, než se poptávka po cestování vrátí do normálního stavu,“ varuje šéf aerolinky šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum.

A ještě jednou letadla. Stejně jako ostatní letiště v Evropě připomíná i to ostravské parkoviště. Ve skutečnosti je ale spíš jako nemocnice. V Mošnově je totiž největší tuzemská opravna letadel Job Air Technic ze skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Na první pohled je tady letadel, která tu jsou kvůli opravám a servisu, dost. I přesto je ale i tady nervozita na místě.

Brno made it! Na titulní fotce u článku na CNN je Brno! I přesto (sorry, milé Brno) stojí tenhle text o tom, že města po koronavirové pandemii už nebudou jako dřív, včetně fotek za pozornost. Jak se možná změní, ukazuje třeba návrh bezpečných gastro zón z dílny brněnské architektonické kanceláře Hua Hua.

Máte 10 minut?

Na pláž s místenkou. Jak pustit lidi na pláž a přitom zajistit, aby jich tam nebylo příliš a zachovaly se bezpečné rozestupy? Ve Španělsku chystají rezervace míst na pláži. Ve městě Canet d’en Berenguer severně od Valencie plánují, že denně povolí vstup na pláž pro pět tisíc lidí, což je asi polovina obvyklého počtu návštěvníků. Kdo bude chtít na pláž, bude si muset své přesné místo – na dopoledne nebo odpoledne – rezervovat předem přes aplikaci. Inu, dobrá.

Never give up! Svět oslavil výročí 75 let od konce druhé světové války. Oslavy – snad s výjimkou Běloruska, kde na covid-19 podle tamního prezidenta pomáhá pití vodky – byly sice komorní, ale i tak nyní možná ještě důležitější než dřív. A jestli vám u nás chyběl důstojný a inspirativní projev, obraťte se ke královně. „Je důležité zachovat si víru, nikdy se nevzdat a nikdy si nezoufat,“ vzkázala Její Veličenstvo královna Alžběta II.

S písničkou jdu jako ptáček. A nezapomeňte: začíná 75. ročník festivalu Pražské jaro. Hudebníci dokazují, že je ani pandemie nezastaví. Kromě sestřihu minulých ročníků tradičního zahajovacího koncertu v televizi chystají organizátoři jedenáct koncertů, které budou živě a zdarma přenášeny na stránkách festivalu. Zn. radost nemá prázdniny!