skip to main content
Forbes Espresso

IBM končí kvůli rasismu s technologiemi na rozpoznávání obličejů. Moc velká rána to pro něj není

Máte 1 minutu?

Je z podzimu. Nejnovější studie vědců z Harvardu došla k tomu, že koronavirus ve Wu-chanu nejspíš opravdu koloval už koncem srpna. První případy ale Čína WHO nahlásila až koncem prosince, a tak nepřekvapí, že závěry vyvozené z analýzy snímků nemocničních parkovišť a toho, jaké symptomy lidé vyhledávali na Baidu, odmítá jako absurdní (paywall).

Pápá! Apple na své příští vývojářské konferenci, která je prozatím naplánovaná na týden od 22. června, prý oznámí, že začne Macy osazovat vlastními čipy, a ukončí tak spolupráci s Intelem. O čemž se už pár let čile spekuluje. Pokud se informace agentury Bloomberg potvrdí, bude to poprvé ve 36leté historii Maců, co se v nich domácí čipy objeví. Apple k tomuto rozhodnutí údajně dovedla klesající kvalita výtvorů z Intelu a nabušenost těch vlastních.

Gesto. Šéf IBM Arvind Krishna napsal v reakci na bouře po smrti George Floyda dopis americkým kongresmanům, ve kterém jim oznámil, že jeho firma končí s technologiemi na rozpoznávání obličejů. Protože nechce přispívat „k hromadnému sledování, profilování na základě rasy, porušování základních lidských práv a svobod, ani k žádným jiným účelům“, které neodpovídají jeho hodnotám. Zní to skvěle, jak ale upozorňuje server TechCrunch, IBM to příliš bolet nebude. Technologie na rozpoznávání obličejů mu moc nevydělávají.

partner Forbes Espressa
Reklama
MBA studium na institutu CEMI je určeno jak zkušeným manažerům, tak těm, kteří si uvědomují, že na sobě musejí ještě pracovat. Do jaké skupiny patříte Vy? Otestujte své manažerské znalosti online a zjistěte, jaké přínosy může mít MBA titul právě pro Vás.

Máte 5 minut?

Nejvlivnější ženou Česka je… Alena Schillerová. Vicepremiérka a ministryně financí a taky dáma, která už letos posvětila výdaje ze státní kasy ve výši 1,73 bilionu korun. Žádná žena u nás nehospodaří s větším množstvím peněz, žádná nemá v současnosti přímý vliv na tolik oborů a odvětví zároveň. Proč jsme Alenu Schillerovou v letošním vydání do čela našeho pravidelného žebříčku nejvlivnějších žen vůbec poprvé vybrali je tedy jasné, které další se v něm umístily, zjistíte tady.

Potřebujeme lidi! Konkrétně pět tisíc lidí, zní z cloudové divize čínského e-commerce obra Alibaby, který hodlá tohle množství nových zaměstnanců najmout do konce roku. Alibaba je největším asijským a třetím největším poskytovatelem cloudu na světě a momentálně se veze na koronavirem nakopnuté vlně, která by měla podle jeho vlastních odhadů očekávanou tří- až pětiletou digitalizaci čínských podniků spláchnout už za rok.

Po francouzsku. Francie sestavila další záchranný balíček. Plán, který představil ministr hospodářství Bruno Le Maire, nalije 15 miliard eur do leteckého a kosmického průmyslu. Státní pomoc počítá se sedmi miliardami eur, které už vláda slíbila Air France nebo jako podporu pro urychlení stávajících objednávek na tankovací letadla od Airbusu. Francie se obává, že kvůli poklesu poptávky by mohlo v těchto odvětvích přijít masivní propouštění, a jelikož všichni víme, co Francouzi dělají, když jsou jejich jistoty v ohrožení, je tahle obří podpora celkem pochopitelná.

Tip Forbes Espressa. Kde kancl můj? Práce na dálku je skutečně tady! Další ze série digitálních eventů Forbesu. Připojte se a nachytřete se, jak bude vypadat budoucnost práce. Hlavními hosty online eventu Kde kancl můj budou Ondřej Vlček, CEO společnosti Avast Software, Jan Řežáb, zakladatel startupu Time is Ltd., a Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR a SR.

Máte 10 minut?

Hlavně se neberte vážně. Byly chvíle, kdy přišel na pódium, roztáhl ruce a 10 tisíc lidí skandovalo jeho jméno. Aleš Buksa se stal hlavním průkopníkem multilevel marketingu v Česku a mezi prodejci své společnosti LR Health & Beauty uctívaným guruem. Na prahu sedmdesátky sice z vrcholu pyramidy sestoupil, ale do důchodu se vlastně nikdy neodebral. Stal se z něho vodobaron v Africe. Teď v nedožitých 75 letech zemřel a my jsme odemkli profilový rozhovor, který jsme s ním pořídili v roce 2015.

Skoro opravdový. Přesně za týden se po koronavirové pauze obnovují zápasy v rámci anglické Premiere League. Bez diváků na stadionech. A jelikož si televize Sky Sports, která tato fotbalová utkání doma přenáší, dobře spočítala, že bez tradičního hlučícího davu fanoušků to bude divný zážitek, dala se dohromady s herními vývojáři z EA Sports, kteří mají slušnou zásobu zvukových nahrávek ze zápasů FIFA. A výsledek? Možnost zapnout si doma k přímému přenosu i umělý zvukový doprovod, aby to znělo jako fotbal.

Praha jako na dlani. Možná si myslíte, že jenom tam daleko v horách dokonale vypnete. Že z Prahy je potřeba utéct za dobrodružstvím. Ale my jsme za vás otestovali ultimátní staycation. To je taková ta dovolená, na kterou nikam nejedete, ale zůstanete doma. Přesněji – z práce místo domů vyrazíte tramvají ke Karlovu mostu. Cíl? Four Seasons a jeho apartmá za 100 tisíc korun za noc.