skip to main content

Šéf Boeingu nedostatečně řešil krizi, přesto si odnese přes miliardu korun

Máte 1 minutu?

Stala se chyba. Írán se oficiálně přiznal k sestřelení ukrajinského dopravního letadla, při kterém zemřelo všech 176 lidí na palubě. Tragédie, ke které prý došlo kvůli lidské chybě, pořádně zamíchala situací v zemi, a zatímco před pár dny Íránci volali hlavně po smrti Americe, o víkendu se ulice Teheránu plnily demonstranty, kteří kritizují nejvyšší vedení země. „Náš nepřítel je tady,“ skandovali.

Rekordní Aramco. Znovu. Už když před měsícem vstupovala saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco na burzu, znamenalo její IPO tří miliard akcií za bezmála 26 miliard dolarů světový rekord. Ale jak víme, víc je víc. A vědí to i v Aramcu. Včera tenhle gigant, který je největším producentem ropy na světě, využil opce na prodej dalších 450 milionů akcií a celková hodnota IPO tak dosáhla 29,4 miliardy dolarů. To je asi 668 miliard korun. Joj!

A na kobereček! Britská královna Alžběta svolala na dnešek krizové jednání, kde se má řešit, jak naložit s rozhodnutím prince Harryho a jeho manželky Meghan, kteří přes svůj instagramový účet oznámili, že odstupují z pozice „senior royals“. Harry by se měl podle BBC dostavit osobně, zatímco jeho manželka má být ve spojení po telefonu. Na jednání bude princ William a princ Charles. Královna podle britského tisku doufá, že se podaří najít řešení během několika dnů. A mezitím si můžete přečíst, co předcházelo revolučnímu kroku v královské rodině.

partner Forbes Espressa
Jsme vývojáři aplikací. Umíme to – zrealizovali jsme stovky projektů pro lídry v různých oborech. Nejsme žádní nováčci – na trhu působíme skoro dvě dekády. Na klientech nám záleží – na své produkty poskytujeme doživotní záruku. Kontaktujte nás – s námi sázíte na jistotu! A-WebSys

Máte 5 minut?

Tesla jede. Vzpamatovala se z propadů akcií loni v létě, prodeje frčí podle plánu a Elon Musk může slavit. Jeho automobilka už je nejhodnotnější na americkém trhu, a aby toho nebylo málo, má Tesla dokonce větší hodnotu než tradiční GM a Ford dohromady. Na silnicích sice převahu zdaleka nemá (loni prodala Tesla na celém světě 367 tisíc aut, zatímco GM prodalo jen v USA bezmála tři miliony vozů), její růst (loni 50procentní nárůst prodejů) ovšem nechává ostatní žasnout.

Je libo čepici pro krásnou kštici? Nebo třeba neviditelnou klávesnici, polštář proti chrápání nebo třeba fotbalový dres s blockchainem? Na největším veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas toho bylo letos vidět opravdu dost. Podívejte se na výběr toho nejzajímavějšího od kolegy Michaela Mareše. A tady se můžete dočíst, proč nás čeká budoucnost nejen technologická, ale i osamělá.

Sbohem a 60 mega. Dnes už bývalý šéf Boeingu Dennis Muilenburg, který přišel o své místo kvůli nedostatečnému řešení krize okolo letounů Boeing 737 MAX, nedostane žádné odstupné. Zkrátka ale nepřijde. Formou firemních akcií a výsluh si tento muž, který 35 let pracoval v Boeingu, odnese přes 60 milionů dolarů. Tak aspoň něco, ne?

Máte 10 minut?

Co patro, to problém. A že jich hotel Thermal, který patří státu, má úctyhodných 16! Rozsáhlá rekonstrukce ikonické stavby v Karlových Varech už začala, vyjít má na 580 milionů korun a na jejím konci (což by mělo být příští rok v červnu) by z unikátní budovy v brutalistním stylu měla být zase pýcha města. A teď pozor: i s bazénem!

Nein, danke. Tak zní odpověď německé aktivistky za klima Luisy Neubauer, které šéf koncernu Siemens Joe Kaeser nabídl místo v dozorčí radě firmy. S tou se 23letá Neubauer dohaduje hlavně kvůli sporné dodávce zařízení pro stavbu uhelného dolu v Austrálii. Kaeser aktivistce nabídl pozici v dozorčí radě. Podle ní se to ale neslučuje s její rolí aktivistky a chtěla by nabídku předat většímu odborníkovi. Co na to Kaeser? To zase nechce on.

Smldinec křídlatý. Jestli jste o něm ještě neslyšeli, zapamatujte si to jméno, brzo jím jistě někoho ohromíte. Právě tak zní český název kořene ube z Filipín, který patří k současným hitům v gastronomii. Na co se dál připravit, abyste byli v obraze a drželi se trendů letošního roku? Počítejte s eko cirkulární zelenou módou i vyšperkovanými snídaněmi. Ale nebojte, Espresso bude pořád základ.