skip to main content
Forbes Espresso

Dr. Zkáza je zpět. Roubini varuje před dlouhou recesí

Máte 1 minutu?

Dojeli jsme. Půjčovna aut Hertz, která má za sebou už sto let fungování, vyhlásila v USA a Kanadě bankrot. Firmu, jejíž byznys je z velké míry postavený na půjčování aut na letištích, dramaticky zasáhl globální propad cestování. Firma už propustila na 20 tisíc lidí a nyní se snaží o restrukturalizaci. Půjčoven Hertz v Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu se to zatím netýká. V problémech jsou ale i další půjčovny aut. A nakonec to zasáhne i automobilky.

Bez plánu. Čína poprvé za 30 let nestanoví letošní cíl růstu své ekonomiky. Podle čínského premiéra země Li Kche-čchianga je kvůli dopadům pandemie koronaviru příliš složité dělat hospodářské prognózy. Jen za první čtvrtletí čínská ekonomika kvůli lockdownu meziročně propadla o 6,8 procenta, jedná se o vůbec první oslabení od roku 1976. Rozjet čínský motor má obří pomoc v hodnotě 500 miliard dolarů, které chce tamní vláda letos napumpovat do ekonomiky.

Dr. Zkáza is back. Čekat od ekonoma Nouriela Roubiniho přezdívaného Doktor Zkáza optimismus by asi bylo přehnané. Opět dostál své pověsti, když v rozhovoru pro BBC varoval před hlubokým propadem globální ekonomiky. I když se možná letos zotaví, může pak přijít bezprecedentní recese. Vývoj ekonomiky bude připomínat písmenu U, nebo ještě spíše L, kdy bude trvat i desetiletí, než se zase zvedne.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pokračující dopady pandemie nemoci covid-19 na lidi a podnikání přinášejí potřebu nových přístupů ke složitým výzvám. Co dělat teď a co potom, abyste z toho vyšli silnější?

Máte 5 minut?

Rodina je základ. Nejen státu, ale i byznysu. České rodinné firmy totiž navzdory koronavirové krizi nepropouštějí a ani se k tomu nechystají. Řekli nám to, když jsme ve Forbesu chystali žebříček největších rodinných firem v Česku. Podnikat chtějí dlouhodobě a vědí, že bez dobrých lidí se neobejdou. A další dobrá zpráva? Pětina z nich dokonce roste. Ať žije rodina!

Tři, dva, jedna, start! Dobře, dneska ještě ne, ale už jen dvakrát se vyspíme a do vesmíru odstartuje kosmická loď Crew Dragon miliardáře Elona Muska SpaceX se dvěma astronauty na palubě. Ponese ji raketa Falcon 9 a za 24 hodin letu se má dostat k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde o první let pilotovaný Američany od roku 2011, od té doby dosud si pronajímali jen místa v ruských Sojuzech. Šéf NASA Jim Bridenstine před pár dny definitivně potvrdil, že je všechno připraveno a středeční termín startu platí. Teď už stačí jen odpočítávat a třeba si přečíst všechno, co o téhle cestě potřebujete vědět.

Postele na dračku. Takový hukot ve fabrikách Linetu, největšího evropského výrobce nemocničních lůžek, ještě za 30 let existence firmy nezažili. Kvůli řádění koronaviru ve světě stoupla poptávka po postelích Linetu rázem o 50 procent a od české firmy je chtějí všude tam, kde epidemie zasáhla nejsilněji – v Itálii, ve Španělsku, v Británii a velké zakázky přicházely i ze Saúdské Arábie.

Máte 10 minut?

Byli jsme to my. Bez fotky a i přesto neuvěřitelně silná. Taková byla včerejší titulní strana New York Times. Americký deník na celou svou titulní stranu (a další dvě strany uvnitř) otiskl jména tisícovky obětí koronaviru v USA. U každého uvedl kromě jména i místo narození a jednu zajímavost o jejich životě. V NY Times tak vzpomněli na už téměř sto tisíc lidí, kteří v USA zemřeli na covid-19.

Co radil Elonovi? Jmenuje se Jim Kwik a coby „brain coach“ radil Elonu Muskovi, jak využívat mozek lépe a rychleji se učit. A teď prozradil své tři tipy, jak na to. Takže? Zakažte si negativní myšlenky, dejte si vajíčka (a pár dalších superpotravin) a čtěte. „Leaders are readers,“ říká Kwik. A my ve Forbesu souhlasíme.

Cesta z krize. Steve Forbes, vydavatel amerického časopisu Forbes a vnuk jeho zakladatele, si povídal s našimi kolegy na Slovensku a Maďarsku. A řekl jim, jak podle něj dostat ekonomiku z krize. Snižte daně a celkovou zátěž pro byznys, vzkazuje. Díky tomu se objeví podnikatelé, které si neumíme jinak představit. A kdo podle něj vyhraje americké prezidentské volby? Inu…

A co by to bylo za pondělí, kdybychom pro vás neměli sadu dobrých zpráv? Tady je máte.