skip to main content

Uvědomte si, že jste víc než vaše práce. Jinak můžete vyhořet

Máte 1 minutu?

Do nekonečna a ještě dál? Ano, letošek bude pravděpodobně představovat nejlepší akciový rok za posledních šest let. Technologické firmy uzavírají silnou býčí dekádu, chladné americko-čínské vztahy se mírně oteplují a levné peníze nepřestávají proudit. Někdo už nicméně vybírá profit, takže lámání indexových rekordů, na nějž jsme v posledních dnech a týdnech byli zvyklí, dostalo stopku. Teď jen vymyslet, jak naložit s dalším rokem.

Hra s nulovým součtem. Zatímco indexy stihly za poslední léta probourat všechny stropy, aktivní správci peněz, zejména hedgeové fondy, mají problém. Jejich propozice – velká míra rizika s možností velkých zisků – dostává ve stínu pasivních (levných!) vehiklů na frak, a tak už počítáme pátý rok, kdy se více hedgeových fondů zavřelo, než otevřelo.

Ghosn na cestách. Bývalý šéf Nissanu a Renaultu Carlos Ghosn, který v Japonsku čelí obvinění z protizákonných finančních machinací, odletěl do Libanonu. Údajně se bojí, že by se mu v Japonsku nedostalo férového soudu. Jak se mu povedlo opustit zemi, kde měl přikázáno do zahájení procesu setrvat, zatím není zřejmé.

partner Forbes Espressa
Reklama
Unikátní audiovizuální show na přední fasádě budovy Státní opery se spustí právě dnes a bude k vidění až do 5. ledna 2020. To, co uvidíme a uslyšíme, bude generováno námi samotnými, našimi vozidly. Automobily na rušné magistrále svým pohybem generují na fasádu budovy unikátní videoprojekce, světelnou show a hudební dílo v reálném čase. Data budou online zpracována a použita ke generování hudební skladby a vizuálních efektů.

Máte 5 minut?

Mikroúkol je odpověď. Když klasicky projíždíte Facebook, máte tam plno obrázků přátel, odkazů na články a videa a hromadu politických názorů napříč spektrem. Co kdyby vám však ve feedu vyskakovaly drobné úkoly, které jsou třeba dokončit a před nimiž v práci na Facebooku utíkáte? Microsoft přesně s tímto experimentoval a výsledky jsou překvapivě pozitivní.

Le coq startup. Francie zažívá díky Macronově politice a souvisejícím snižováním daní boom startupového podnikání. Vzniká tam nyní dvakrát více byznysů než v květnu roku 2017, kdy současný prezident do křesla usedal. Francouzské startupy v první polovině letošního roku vyraisovaly rekordních 2,8 miliardy eur, což je více než v případě Německa. V zemi, kde kdysi bývali řemeslníci, farmáři a jiní drobní živnostníci, dnes musí být inovátoři!

Silné dámy. Jednu z nich bil manžel. Další má za sebou drogovou minulost. Jiná žije na ubytovně. Ale jedna věc je v poslední době spojila a pomáhá jim vracet se do normálního života – společná práce s předními českými designéry v nízkoprahové pracovní dílně Metráž.

Máte 10 minut?

10 let českého byznysu. Spadla na nás největší krize naší doby, ale také se odehrála pěkná otočka. Nakonec se v uplynulé dekádě bohatlo, a to ve velkém. Jsme na tom lépe než před 10 lety. A mezitím plynul běžný život. Věci, které penězi neovlivníte. Podívali jsme se, jak tohle všechno dopadlo na desítku nejbohatších Čechů.

Jste víc než vaše práce. Do dalšího roku jistě vstoupíme s celou řadou (i) profesních ambic, je ale dobré mít na paměti, že mentální nastavení já = moje práce může vyústit v poměrně ošklivé vyhoření. Přesně to se stalo vysoce postavenému právníkovi, na jehož příběhu kolegové v Harvard Business Review postavili další skvělý článek.