skip to main content

Google zaplatí 170 milionů dolarů pokuty. YouTube totiž šmíruje děti

Máte 1 minutu?

Ani děti nešetří. Google musí zaplatit 170 milionů dolarů za přešlapy, kterých se dopustil na soukromí svých nezletilých uživatelů. YouTube, který Googlu patří, totiž navzdory federálním zákonům sbíral informace o dětech, které službu využívají, a všech, kdo se dívali na kanály s videem určeným pro děti. A posbírané cookies pak Google zpeněžil za miliony dolarů na prodaných reklamách cílených na malé diváky. Otázka ale je, jestli jsou pokuty dost silný nástroj na to, aby zastavily invazi big tech firem do našeho soukromí (a soukromí našich dětí).

Investice pro holky. Sprout Pharmaceuticals, firma stojící za lékem Addyi (znáte ho taky jako ženskou viagru), vybrala od venture kapitálových investorů 20 milionů dolarů. Je to odměna za to, že americká FDA nedávno vydala pár příhodných rozhodnutí, třeba že se Addyi může užívat i s alkoholem a lék může předepsat jakýkoliv zdravotník, nejenom specialista. Radost z toho má hlavně Cindy Eckert, šéfka Sproutu. Ta je mimochodem v křesle CEO už podruhé. Firmu totiž ještě jako startup prodala farmaceutickému gigantu Valeant za miliardu dolarů, aby ji později dostala zpět zadarmo – protože Valeant nezvládl dostat lék na trh.

Neverending story. Britští poslanci v noci odmítli neřízený brexit. Už potřetí. Takže když se premiér Boris Johnson nedohodne s Unií na pravidlech pro odchod Británie do 19. října, bude pak muset dopisem požádat Evropskou radu a jejího šéfa Donalda Tuska o odsun brexitu až na konec ledna. To je pro premiéra hodně hořká pilulka. Jeho reakce? Vyzval k vypsání předčasných voleb.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pořádáme bazénovou párty a rozdáváme opravdovou slevu 20 % na skladové bazény! Na výběr je spousty rozměrů, nabídka je omezena počtem kusů. Proto neváhejte a pořiďte si svůj vysněný bazén ještě tento rok! Budeme se na Vás těšit i na doprovodném programu o víkendu 7.–8. 9. na pobočce v Praze a v Pardubicích!

Máte 5 minut?

Porsche v patách Tesly. Zapomeňte na burácení legendárního šestiválce, které fanoušky Porsche fascinuje už přes 40 let – automobilka ze Stuttgartu dohnala konkurenci a představila první auto, které jen bzučí. Ale i tenhle bzukot bude stát za to! Porsche Taycan, první plně elektrické Porsche za čtyři miliony korun zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 2,8 vteřiny a výkon má ve speciálním režimu až 761 koní.

Taco Tuesday! LeBron James, basketbalová superstar, miluje tacos. A to hlavně v úterý. Tak moc, že to každý týden excitovanými posty nadšeně připomíná desítkám milionů svých fanoušků na Instagramu. Teď se ale hvězda LA Lakers zřejmě chystá na něco víc než oblíbenou rodinnou večeři. Jeho společnost LBJ Trademarks totiž podala na americký patentový úřad žádost o copyright na frázi „Taco Tuesday“. Co má LeBron James v plánu, teprve uvidíme, už teď je ale jasné, že ho čeká několik zádrhelů. Za prvé už má na Taco Tuesday trademark jedna firma z Wyomingu. Zároveň se ale otevřela debata, jestli si vůbec nějaká firma nebo superhvězda může nárokovat něco tak všeobecně užívaného jako tacos v úterý.

Někdo se dívá. Aneb prodej vašich dat ještě jednou. Že stačí odkliknout souhlas s cookies a webové stránky pravidelně zpeněžují data svých uživatelů, je známá věc. Nedávná studie Privacy International ale ukazuje, že evropské společnosti se nezastaví před ničím a bezskrupulózně prodávají i informace o duševních chorobách brouzdajících návštěvníků. Studie zkoumala víc než stovku francouzských, německých a britských webů věnujících se mentálnímu zdraví. Citlivá data třeba o depresi a jiných problémech prodávala valná většina z nich, a to jak inzerentům, tak velkým technologickým společnostem jako Facebook, Google nebo Amazon.

Tip Forbes Espressa. Jak nejlépe řešit problém bezdomovectví? Tématu se věnuje dnešní zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12. Brněnské zastupitelstvo vyčlení dalších 20 bytů pro lidi v nouzi. To je méně, než chtěli autoři projektu. Proč na radnici opadlo nadšení z úspěšného programu Housing First?

Máte 10 minut?

Své strasti spalte. Poslední srpnový týden se do vyprahlé krajiny plné prachu, kde teploty přes den dosahují 40 stupňů Celsia a v noci klesají k 10, sjede víc než 70 tisíc lidí. Mezi uměleckými instalacemi pak zapálí chrám, ve kterém pohřbili všechno zlé, co je trápí. Takový je Burning Man slovy Viktora Fischera, investičního partnera finanční skupiny Rockaway Capital. Ve třech důvodech shrnul, proč každý rok jezdí na ikonický festival do Nevadské pouště. A proč byste měli jet taky.

Tik tak, je čas na TikTok. Pokud nevíte, o čem je řeč, a máte děti v teenagerském věku, zeptejte se jich, určitě vám napovědí. Anebo si přečtěte náš explainer. Ve zkratce je TikTok platforma pro sdílení krátkých videí, která raketově roste a nabírá na relevanci. A vědět byste o něm měli proto, že roste dvakrát rychleji než Instagram a jde o čtvrtou celosvětově nejstahovanější aplikaci (po WhatsAppu, Messengeru a Facebooku). Do konkurence Instagramu teď sype peníze už i Ralph Lauren, na vlně TikToku jede taky Burberry nebo řetězec Chipotle.

A zvířátka na konec. Kluci a holky z Popular Mechanics (to je takové víc cool Ábíčko) dali dohromady 20 věcí, kterými příroda a říše zvířat inspirovaly pokroky lidské vědy a nové vynálezy. Věděli jste třeba, že díky světluškám máme účinnější LED světla a díky vydrám lepší neopreny pro potápěče?