skip to main content

Evropa si Airbus opečovávala a subvencovala, teď za to zaplatí

Máte 1 minutu?

„Nice victory.“ Těmito slovy okomentoval Donald Trump rozhodnutí WTO, která po patnáctiletém sporu povolila USA zavést kvůli nezákonnému subvencování Airbusu cla na zboží z EU za 7,5 miliardy ročně. Pro začátek by mělo jít o 10 procent na evropská letadla a 25 procent na francouzské víno, unijní sýry, skotskou a irskou whisky a další zboží. Pokud k tomu USA opravdu sáhnou, Francie i EU zavedou reciproční sankce. Tolik k tomu, proč jsou ekonomické výhledy v poslední době tak špatné.

Na práci. Podle některých to dělá proto, že se jeho core byznysu zas až tak dobře nedaří, podle jiných je to přirozený krok v jeho vývoji. Každopádně Uber dnes v Chicagu spouští novou aplikaci Uber Works, která bude propojovat příležitostné zaměstnance, jako jsou třeba servírky, s jejich příležitostnými zaměstnavateli. Aby bylo všechno v pořádku, půjde veškerá spolupráce přes zprostředkovatelské agentury. A až se všechno vyladí, tak se půjde dál.

Výmaz. Zatímco Google může dopřát právo na zapomenutí tomu, kdo ho o to požádá, jen v zemi, odkud pochází, Facebook bude muset hanlivé posty mazat globálně. Podle včerejšího rozhodnutí Soudního dvora EU je na jednotlivých národních soudech, aby podle svých zákonů určily, co je v mezích a co už ne, a Facebook to bude muset aplikovat v celé své síti. Čili v podstatě nic nového proti současné praxi, jen v trochu větším měřítku.

partner Forbes Espressa
Reklama
Víkendová taška Blažek. Praktická taška na krátké pracovní cesty, ale třeba i na sportovní oblečení do posilovny, zaujme minimalistickým zpracováním a čistými liniemi. Je ušitá z hovězí kůže kvality Saffiano. Povrch materiálu má výraznější desén, který umocňuje čistá antracitově černá barva.

Máte 5 minut?

Jo! Pořídit si teslu bylo pro české fanoušky téhle značky dlouho poměrně komplikované. Odteď už ale ne, Česko už totiž nepatří do kolonky „ostatní Evropa“. Tesla oficiálně vstoupila na náš trh. Současně s tím se otevřel první Tesla Store a funguje i konfigurátor s českými cenami a dovozem do Česka. A dokonce v češtině.

Co se stalo. Trvalo to dlouhých devět let. Když Forbes informoval o nejbohatších Češích, bylo pořadí vždy stejné: první Petr Kellner, druhý Andrej Babiš. Letos je vše jinak. Jak to? Přečtěte si explainer kolegy Jardy Maška, hlavního sestavovatele našeho miliardářského žebříčku.

A když jsme u toho žebříčku, pokud jste se na něj pokoušeli ve středu dopoledne prokliknout, nejspíš vám to nešlo. Ehm, náš web nezvládl váš zájem. Omlouváme se za to, teď už ale všechno funguje, takže si stovku nejbohatších Čechů můžete, při další kávě, projít tady.

Máte 10 minut?

Anebo ne? Visa, Mastercard a další finanční instituce si ještě jednou rozmýšlejí, jestli se zapojí do budování platební infrastruktury pro libru (paywall), kontroverzní projekt digitální měny Facebooku. Znejistily je reakce předních amerických a evropských politiků, kteří Facebooku nevěří a bojí se, že rozkolísá křehkou světovou finanční stabilitu.

Mýdlo v mýdle. Plastové lahvičky na mýdla a šampony jsou podobné zlo jako plastová brčka. A zatímco ta mají už své papírové, železné nebo těstovinové protonástupce, nádoby na toaletní potřeby pořád čekají. Ale možná už nebudou muset. Německá designérka Jonna Breitenhuber měla elegantní nápad vyrobit je z mýdla tak, aby se po vypotřebování obsahu dalo umýt i jimi.

Pro členy klubu. Plánovali jste si, že až se jednou vydáte na Bali, tak k tomu přihodíte i výlet za varany na ostrov Komodo? Tak pro vás máme dvě zprávy. Ta dobrá – můžete. Tamní národní park se znovu otevře. O něco horší je zpráva, že za vstup na slavný ostrov nově zaplatíte 1000 dolarů místo dosavadních 10.