skip to main content
Forbes Espresso

Evropská komise splnila přání Spotify a začala vyšetřovat Apple. Kvůli jeho postavení na trhu

Máte 1 minutu?

Kdo je tady fér? Evropská komise, respektive komisařka Margrethe Vestager, opět vyšetřuje. Tentokrát to, zda unijní pravidla hospodářské soutěže neporušuje Apple svými službami App Store a Apple Pay. Zkoumání se vede ve dvou samostatných případech a podle Applu je založené na neopodstatněných obviněních několika nespokojených podniků. Třeba Spotify nebo Rakutenu.

Velmi dobrá nálada. Včera aspoň na chvíli zavládla na amerických akciových trzích (paywall) a nejen na nich. Lví podíl na tom měla zpráva, že růst amerických maloobchodních tržeb v květnu dosáhl 17,7 procenta. Což je největší měsíční přírůstek od roku 1992 a taky zhruba dvakrát tolik, než kolik se po tristním dubnu očekávalo. Přílišné nadšení se ale snažil zchladit šéf Fedu Jerome Powell (paywall).

Mezitím v Pekingu místní úřady znovu zavedly některá karanténní opatření. Za posledních pět dní se ve městě nakazilo více než sto lidí, a to prý nevěstí nic dobrého. A nákaza je zpátky i na Novém Zélandu, který teprve minulý týden senzačně ohlásil, že se jí zbavil a ruší restrikce.

partner Forbes Espressa
Reklama
První český podcast o digitalizaci průmyslu je tu. Poslechněte si i vy zkušenosti odborníků a jejich tipy, jak můžou firmy benefitovat z digitalizace výroby a logistiky.

Máte 5 minut?

Průlom. Naštěstí ale britští vědci nejspíš našli lék, který výrazně snižuje riziko úmrtí u pacientů s vážným průběhem covidu-19. A kupodivu jde o poměrně dostupný a levný kortikoid s účinnou látkou dexametazon. Ten podle nich pomáhá tlumit nepřiměřenou a často smrtící reakci imunitního systému na nákazu koronavirem, které se říká cytokinová bouře. Specialisté z Harvardu ve své studii zkoumali i další přípravky, a zatímco remdesivir doporučili, antimalarika jejich posvěcení nedostala.

Prsteny (ne)moci. Mezi nedávno znovuotevřené destinace patří i Las Vegas a jelikož ani tam nikdo nestojí o to, aby se koronavirus v plné parádě vrátil, rozhodl se provozovatel několika tamních rezortů Las Vegas Sands pro své lidi nakoupit a vyzkoušet chytré prsteny od finského startupu Oura. Ty slibují, že virus v těle svého nositele odhalí ještě dřív, než se objeví první příznaky. A to původně vznikly jako sleep-trackery.

Robin Hood? Když akcie krachujícího Hertzu během několika málo dnů šestkrát znásobily svou hodnotu, mluvilo se o Robinhoodu. Když se podobně naskočilo na krachující JC Penney, jehož cena se ztrojnásobila během čtyř dnů, mluvilo se o Robinhoodu. Když o stovky procent vystřelil titul neznámé a irelevantní čínské firmy Fangdd… co to ale ten Robinhood vlastně je?

Tip Forbes Espressa. Koncert Buty s omezenou kapacitou se uskuteční v prostorech Žlutých lázní, už dnes od 19:00. Do prodeje se navíc díky vládnímu uvolnění přidalo dalších 200 vstupenek, ulovte si rychle jednu z posledních! Přijďte si užít unikátní hudební zážitek na louce u řeky. Koncerty jsou zpět!

Máte 10 minut?

Strýček Google ví všechno. Což je v některých situacích velmi výhodné, v jiných zase poměrně děsivé a někdy prostě jen nepříjemné. V Evropě už pět let platí právo být zapomenut, tedy požádat si o to, aby Google vymazal výsledky vyhledávání vaší osobě, pokud se prokáže, že už nejsou relevantní. Co zní jednoduše, to ale, jak z vlastní zkušenosti popisuje Eduard Piňos, žádná sranda není.

Seznamte se, Mary Trump. Jestli jste o ní ještě neslyšeli, tak Mary Trump je neteř amerického prezidenta, která se v létě chystá vydat knihu plnou „hrozivých a lascivních“ příběhů o svém strýci. Jaké to bude čtení, si netroufáme odhadnout ani komentovat, ale tohle o rebelující člence první americké rodiny zjistili kolegové z americké redakce.

Když to miluješ… Štvalo vás cvičení v rouškách? A trénink v igelitovém boxu by se vám líbil? Devět takových vychytávek, které jsou necelé dva metry široké, tři vysoké a vyrobené z plastových závěsů do sprch, pro své klienty v rámci uvolňování karanténních opatření otevřelo jedno z kalifornských fitness center. Vybavení ale není nic moc, jen lavička a činky.