skip to main content

Facebook nezakáže politické reklamy. Kvůli svobodě slova

Máte 1 minutu?

Paloma est fermé. Luxusní restaurace Andreje Babiše na Azurovém pobřeží už není. V době největší slávy měla dvě michelinské hvězdy, letos o jednu přišla, a i když se údajně začalo spekulovat o její kvalitě, to hlavní, co jí zlomilo vaz, byly finance. Paloma, kterou český premiér osobně otevřel v roce 2013, podle francouzských novin nikdy nevydělávala. Její dcera v Průhonicích stále funguje, ale ani do ní prý příliš hostů nechodí.

Příště u mě! Potvrzeno. Další setkání G7, tedy představitelů nejmocnějších států světa a zástupů těch, kteří se s nimi budou chtít setkat, se odehraje ve floridském golfovém resortu Doral Donalda Trumpa. Americký prezident z toho podle Bílého domu ale nebude nijak profitovat.

Nebylo by to fér. Mark Zuckerberg se po sérii schůzek s předními americkými politiky rozhodl, že Facebook nezakáže politické reklamy. Ty jsou žhavým tématem hlavně doma v USA, kde se blíží další prezidentské volby, zakladatel Facebooku ale ve svém projevu o svobodě slova na internetu argumentoval obecnými důvody – že v demokracii nemá žádná společnost právo cenzurovat politiky nebo zprávy a že v sázce není nic menšího než právě svoboda projevu.

partner Forbes Espressa
Reklama
Plnoautomatický kávovar Philips LatteGo přináší jedinečný mléčný systém, který vyčistíte rychleji a snáze než u jiných kávovarů. Neobsahuje trubičky ani hadičky, takže je jeho údržba, stejně jako příprava kávy jednoduchá a rychlá. Odolné keramické mlýnky zachovávají aroma a chuť kávových zrn. Více zde.

Máte 5 minut?

We have a deal! Boris Johnson a Evropská unie se na poslední chvíli dohodli na podmínkách brexitu a všechno vypadalo růžově. Ovšem jen do momentu, než 10 poslanců severoirské strany DUP, kteří platí za klíčové spojence konzervativců, prohlásilo, že nová dohoda není v zájmu Severního Irska, a proto ji v sobotu, až o ní bude hlasovat Dolní sněmovna, nepodpoří… Prostě brexit.

Špatný čas. Do rozrůstající se skupiny firem, které se rozhodly zrušit svá plánovaná IPO, od včerejška patří také výrobce luxusních jachet Ferretti, jehož minoritním vlastníkem je i rodina Ferrari (a většinovým čínská společnost SHIG–Weichai Group). Úpis akcií, ke kterému mělo dojít v Miláně, si firma rozmyslela po dvojitém prodloužení doby pro určení nabídkové ceny a odkázala se na špatné podmínky na trhu, které vedly k jejímu „nesprávnému ohodnocení“.

My taky. Víc je i firem, které se veřejně omlouvají Číně a zdůrazňují, že uznávají její územní integritu tak, jak ji vnímají v Pekingu. Tou zatím nejposlednější je Christian Dior, kterého do problému dostal jeden z HR zaměstnanců/kyň, když během své středeční přednášky na jedné z čínských univerzit použil/a v prezentaci mapu, která coby součást Číny nezobrazovala Tchaj-wan. Ups.

Tip Forbes Espressa. Ve středu 23. října 2019 proběhne již třetí ročník Festivalu portugalských vín, který se bude konat v hotelu Jalta na Václavském náměstí. Festival pořádá Česko-portugalská obchodní komora za podpory Její Excelence paní Manuely Franco, portugalské velvyslankyně v České republice, a Bořivoje Líbala, předsedy Česko-portugalské obchodní komory. Festival návštěvníkům dovolí proniknout do chutí země mořeplavců, která je známá právě vínem, a to jak charakteristickým portským, tak výtečnými víny tichými. Festival také nabídne vybrané delikatesy charakteristické pro Portugalsko, jako například místní kávu či tradiční sladké pastel de nata. Nebude chybět doprovodný program festivalu – hudební vystoupení tamních umělců. Vstupenky a více info: jekielek@czptchamber.eu.

Máte 10 minut?

Teď to není tak zlé. Netflix už druhé čtvrtletí za sebou nenabral tolik předplatitelů, v kolik doufal, Wall Street to ale tentokrát nevadí. Videostreamovací obr sliboval získat ve své nejsledovanější metrice sedm milionů nových lidí a přilákal jich jen 6,8 milionu, je ale v zisku a jeho akcie posílily. Už brzy se však projeví nástup další konkurence od Applu, Disneyho a dalších a pak, jak trefně poznamenává Recode, bude mít Netflix kromě starosti, jak přilákat nové lidi, i tu, jak přimět dál platit ty stávající.

P. S. Netflix také letos poprvé začal zveřejňovat, jakou sledovanost má jeho původní tvorba, a jestli vás zajímá, kterých 10 filmů a seriálů je nejoblíbenějších (abyste se na ně mohli třeba o víkendu podívat, i když obě jedničky jste už nejspíš viděli), příslušné tabulky najdete tady.

Wearable od papeže. Vatikán se technologií nebojí, a aby to dokázal, začal nabízet svůj první wearable. Jmenuje se eRosary a je to něco jako Fitbit nebo Apple Watch pro vaše duševní zdraví. Tvoří ho 10 obsidiánových korálů, kříž, akcelerometr a Bluetooth a používá se stejně jako každý jiný růženec. Jen na tomhle spolupracoval Acer, zaplatíte za něj 110 dolarů a to, jak s ním pracujete, můžete sledovat v apce na telefonu.

V čem do vesmíru. Virgin Galactic by příští rok ráda spustila komerční lety na oběžnou dráhu. A aby její pasažéři měli v čem vyrazit, vytvořila společně s Under Armour kolekci vesmírného oblečení, které zahrnuje všechno od kombinéz po boty a spodní prádlo. A vypadá o dost líp než skafandry, které před pár dny představila NASA. V těch ale zase můžete na Měsíc.