skip to main content

Facebook vám pomůže randit. A schová lajky na Instagramu

Máte 1 minutu

Future is private. Pokud jste si při sledování facebookové výroční konference F8 dali panáka pokaždé, když Mark Zuckerberg řekl „privacy“, zřejmě jste se do postele plazili po čtyřech. Podle šéfa Facebooku je právě soukromí uživatelů ten nedůležitější princip, na který se teď jeho lidé soustředí (a že bylo na čase).

Na lajcích (ne)záleží. Facebook kromě důrazu na soukromí představil plejádu novinek a změn: redesign hlavní aplikace, randicí službu Secret Crush, nové funkce u Skupin nebo nákupní vylepšováky na Instagramu. Mimochodem, právě na kanadském Instagramu bude Facebook testovat možnost schování počtu lajků, které vaše fotky mají – to abychom se už nehroutili z toho, když fotku vašeho oběda olajkuje jen vaše babička a kolega z HR.

Éra servisní. Výsledky Applu za Q2 investory příjemně překvapily, když příjmy ve výši 58,02 miliardy překonaly očekávání – i tak jsou ale o pět procent nižší než před rokem. Klíčové jsou samozřejmě prodeje iPhonů, které meziročně přinesly do pokladny o 18 procent méně (a to se podle Tima Cooka konečně podařilo stabilizovat prodeje v Číně). Na druhou stranu se firmě z Cupertina vyplácí čím dál větší fokus na služby jako Apple Music, které meziročně na tržbách posílily o 25 procent. Raději se podívejte na grafy a vše vám bude jasnější.

Abeceda zpomaluje. Ještě se zastavíme u výsledků Alphabetu, mateřské společnosti Googlu. Ta naopak předpovědi investorů nenaplnila, utržila „jen“ o 17 procent víc než loni, tedy 36,34 miliardy dolarů. Očištěný zisk na akcii (snížený o pokutu v hodnotě 1,7 miliardy eur, kterou Googlu naúčtovala Evropská komise) na druhou stranu očekávání předčil. Analytici nejvíc mluví o zpomalení rozjeté reklamní mašiny, která se potýká s rostoucí konkurencí, problémy YouTube i odlivem zadavatelů. Akcie Alphabetu po zveřejnění výsledků klesly o sedm procent.

partner Forbes Espressa
Reklama
Středeční volno je za námi a do dalšího zbývají už jen dva dny. Pokud chcete ušetřit čas s víkendovým nakupováním, objednejte ho on-line na Rohlik Premium, kde dostanete nákup rychleji a výhodněji. A taky budete ekologičtější a efektivnější. Ročně vám to ušetří 128 cest do obchodu a 32 hodin času, nákup vám dovezou auta poháněná plynem.

Máte 5 minut?

Dvě byznys zprávy z Česka. Největšího výrobce vinylových desek na světě máme doma v Česku. GZ Media, která patří Zdeňku Pelcovi a sídlí v Loděnici u Prahy, teď poprvé hlásí tržby ve výši tři miliardy korun – konkrétně 3,2 miliardy, k čemuž pomohly hlavně výkony na americkém a kanadském trhu. Zadruhé, největší český řetězec se sportovním zbožím Sportisimo mění po 19 letech ředitele. Zakladatel Thai Ngoc Nguyen bude nyní zastávat funkci šéfa výkonné rady, zatímco provozní agendu povede Pavel Vajskebr, dlouholetý šéf lékárenského řetězce Dr. Max.

Japonsko v roce „1“. Zatímco vy jste včera hledali rozkvetlý strom, pro většinu Japonců zůstane první máj nadlouho spojený s nástupem nového císaře Naruhita na chryzantémový trůn. K tomu se pojí řada japonských tradic a zvláštností: třeba vynulování kalendáře (a to i ve většině digitálních systémů) nebo prodloužení svátečního týdne Golden Week na neuvěřitelných 10 dnů volna, kdy bude uzavřená i tokijská burza a další finanční instituce. Tak dlouhý výpadek v obchodování Japonsko nezažilo od konce druhé světové války.

Dejte nám data a my vám budeme platit. Jaguar Land Rover testuje software, který umožňuje jeho inženýrům sosat data o autech v ostrém provozu, za což řidiče odmění kryptoměnou IOTA. Britská automobilka technologii říká „chytrá peněženka“ a virtuální kapesné do ní bude sypat i v případě, že řidič své auto zapojí do carsharingové služby. Vysloužené peníze pak může využít při placení mýtného, parkování nebo nabíjení elektroaut.

Máte 10 minut?

Tři hodiny v kině? Normálka. Za posledních 60 let sice zůstává průměrná délka filmů stejná, pohybuje se kolem 90 minut, ale ty nejvýdělečnější snímky posledních dekád jsou zkrátka pekelně dlouhé. Poděkovat za to můžeme i superhrdinským bijákům typu Avengers – díky jejich úspěchu se producenti víc než dvouhodinové stopáže nebojí tak jako dřív. Díky vysokému počtu kinosálů je mohou stále točit několikrát denně. A diváci také chtějí strávit v kině víc času, a to kvůli zvyšujícímu se vstupnému, které z návštěvy kina dělá událost.

Warren Buffett pořád jede cash. „Moje paní má ráda hotovost, tak čas od času přinesu domů nějaký balík a ona ho spravedlivě rozdělí,“ říká třetí nejbohatší muž světa se jměním v hodnotě téměř 90 miliard dolarů. V peněžence průměrně nosí okolo 400 dolarů a 98 procent transakcí pořád platí hotově. Buffettovi to tak přijde zkrátka jednodušší, hlavně v restauracích.

Keller, Chang, Adrià, Andrés, Lomonaco… Nový newyorský komplex Hudson Yards je nabitý nejen slavnými korporátními nájemci (včetně CNN, L’Oréalu nebo SAP), ale taky nákupním centrem s řadou restaurací, které vybral slavný šéfkuchař Thomas Keller. Ten přizval celou řadu hvězdných jmen, nad kterými uznale kývají foodies z celého světa – otestovali jsme většinu z nabídky epického food courtu a toto jsou naše zápisky, od nejslabšího po nejpříjemnější zážitek.

Rice is nice. A pokud je toho jídla ve vašem životě moc a odráží se to na vašich tělesných proporcích, inspirujte se u asijských národů a jezte víc rýže. Podle vědců by právě tato plodina mohla být klíčem k boji s obezitou.