skip to main content

Facebook vám zaplatí, když o sobě prozradíte více

Máte 1 minutu?

Druhé IPO Alibaby. Je to tu. Jak Jack Ma sliboval, jeho online retail gigant Alibaba si včera prošel dalším IPO. Po úspěšném vstupu na newyorskou burzu v roce 2014 došlo i na IPO v Hongkongu. A povedlo se: cena za akcii první den poskočila o 6,6 procenta na 188 hongkongských dolarů, tedy 555 korun.

Beat Saber joins Facebook! (Ne, tím nemáme na mysli, že si založil facebookovou stránku.) Nejúspěšnější hra pro virtuální realitu, v níž světelným mečem do rytmu hudby rozsekáváte přilétávající krabice, mění majitele. Od trojice zakladatelů – Jána Ilavského, Vlada Hrinčára a Jaroslava Becka – ji koupila americká firma Oculus Studios, která patří do impéria Facebooku. Prodejní cenu ani jedna strana nechce komentovat.

Islámský stát mizí z internetů. Aspoň z těch exponovaných… a to díky Europolu a jeho nedávné operaci. Ve spolupráci s Googlem, Twitterem, Instagramem a Telegramem se evropské organizaci podařilo odstranit z různých platforem na 26 tisíc příspěvků, které mj. k IS lákaly nové duše. Islámský stát tak podle tiskové zprávy Europolu téměř kompletně zmizel z internetu, a je dokonce velká šance, že už se nevrátí.

Ola. Dozvuky londýnské krize Uberu. Ještě se vracíme k pondělní zprávě o neprodloužení licence Uberu v Londýně (kterou ve svém článku mimochodem skvěle rozebral náš redaktor Zdravko Krstanov). Situace se chystá využít nový hráč na poli sdílených taxíků Ola, který začal právě v Londýně usilovně shánět řidiče. Za financováním projektu nestojí nikdo menší než vždy inovativní japonský operátor SoftBank.

partner Forbes Espressa
Reklama
Díky projektu Meet and Code bylo letos uspořádáno více než 80 workshopů pro 2 246 mladých lidí, z nich 50 bylo podpořeno grantem a ostatní proběhly v rámci dobrovolnictví 72 zaměstnanců společnosti SAP a také díky úzké spolupráci s Czechitas. Náplní výuky bylo programování s pomocí Ozobota nebo v jazyce Scratch. Zájem o dobrovolnictví v rámci zaměstnání rok od roku roste a to nás těší!

Máte 5 minut?

Děkujeme za názor… a posíláme pár dolarů. Zatím o vás Facebook sbíral data zadarmo (tedy: „odměnou“ pro vás bylo, že jste mohli používat Facebook) a teď vám i zaplatí, pokud o sobě něco dalšího dobrovolně prozradíte. Mark Zuckerberg slibuje, že v nové aplikaci Facebook Viewpoints budete moci za úplatu vyplňovat jednu anketu spotřebitelského chování za druhou, případně budete moci plnit různé jednoduché úkoly, kde je zapotřebí lidský faktor.

Do třetice Facebook. Následující zpráva jistě potěší 17 lidí, kteří celosvětově používají Facebook Stories. Po vzoru instagramových Close Friends budete mít i zde možnost sdílet svou story jen vybrané podmnožině přátel, které říká Favorite Friends. Nemůžeme si pomoci, ale nová funkce nápadně připomíná to, co už Facebook zkoušel v roce 2014: také vám tehdy vytvořil skupinu Close Friends, na jejíž existenci již všichni stačili zapomenout, přestože se v rozhraní sítě ještě dodnes občas vyskytne. Teď jde ale o Favorite Friends, kteří mohou obsahovat úplně jiné lidi – pozor!

Otřes v Audi. Tato německá automobilka, která se mimochodem těší velké oblibě na Balkáně, oznámila, že do roku 2025 propustí 9500 ze svých 61 tisíc zaměstnanců. Oficiálním důvodem je uvolnění hotovosti pro investice do vývoje elektromobilů. Těšíme se, s čím Audi přijde.

Máte 10 minut?

„Už to není ta pizza jako za mě, a to jsem jich za poslední měsíc snědl čtyřicet.“ Bývalý CEO fastfoodového řetězce Papa John’s John Schnatter se v poslední době nekonvenčním způsobem naváží do současného vedení. „Nové vedení už mělo dávno sedět. Vždyť ani nemá zkušenosti s pizzou!“ Přečtěte si bizarní novinky z kdysi velkého impéria rychlého občerstvení.

Tramvaje v Sherwoodu! Už je téměř jisté, kudy dále povede plánovaná tramvajová trať z Václavského náměstí. Pražští radní včera schválili variantu se zastávkou přímo před výpravní budovou hlavního nádraží – výrazně se tak cestujícím zlepší přestupy mezi vlaky, metrem a tramvajemi. A především svitla naděje na tolik potřebnou kultivaci veřejného prostoru Vrchlického sadů aka „Sherwoodu“!

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o černém pátku, ale báli jste se zeptat. Kolik letos Češi utratí za vánoční dárky? Kdy nejpozději je objednat, aby stihly dorazit? Zjistíte na Forbes.cz. Když už jsme u černého pátku, nepřehlédněte náš forbesí deal:

Předplaťte si Forbes All You Can Read do 30. 11. 2019 a prvních 250 nových předplatitelů získá láhev guatemalského rumu Zacapa 23. Pospěšte si, zásoby se tenčí.