skip to main content

Facebook zajímá, co děláte se svým iPhonem. Za informace rád zaplatí

Máte 1 minutu?

Spy Game. Facebook je tak hladový po datech o svých uživatelích, že potají platil dobrovolníkům – včetně teenagerů od 13 do 17 let – za to, že si do svých telefonů nainstalovali speciální VPN, která sledovala jejich mobilní chování. Projekt je nápadně podobný aplikaci Onavo Protect pro iOS, kterou Apple v létě odstranil z AppStoru proto, že zjistil, že Facebook skrze ni jeho zákazníky špehuje.

Nejlepší rok ever mají za sebou výrobci letadel z Boeingu. Firma poprvé za 102 let své existence prodala stroje za víc než 100 miliard dolarů (konkrétně za 101), což je oproti roku 2017 osmiprocentní nárůst. Boeing tím všechny příjemně překvapil, tak snad dostojí i novým slibům, že letos to dá na 110 miliard.

Alzák jede. I český internetový obchod číslo jedna dál rekordně roste. Alza podle předběžných výsledků loni vytáhla obrat na 25 miliard korun bez DPH – to je meziroční růst téměř o 20 procent. Rekordní rok taky přinesl 11,3 milionu objednávek, což je meziroční růst o 31 procent, a 3,7 milionu unikátních zákazníků. Před 10 lety přitom měla Alza obrat jen 3,2 miliardy…

partner Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Konspirace. Carlos Ghosn dal novinářům od svého zatčení vůbec první rozhovor. A bylo to zvláštní. Reportérům z japonského finančního deníku Nikkei řekl, že je nevinný a že se proti němu spikli kolegové z Nissanu, kteří se ho chtěli zbavit, protože nesouhlasili s jeho plány na prohloubení spolupráce s Renaultem.

Ticho po pěšině. Ostudu má i Apple. Jak se ukázalo, o chybě, která umožňovala účastníkům konferenčních hovorů přes FaceTime, aby se odposlouchávali, v Cupertinu nejspíš věděli už několik dní předtím, než ji předevčírem oficiálně přiznali. Apple se na ni snažil upozornit 14letý školák z Arizony, který odposlouchávací bug objevil už minulý týden při hraní Fortnitu se svými kamarády. Ve firmě ale prý nikdo nereagoval. Ani na faxy.

Kde se Čína zasekla. Ve Washingtonu běží další kolo americko-čínských jednání, údajně klíčových pro to, aby se našla cesta z pauznuté obchodní války. Jenže i kdyby se našla, čínské ekonomice to asi výrazně nepomůže. Do problémů, které mohou podle některých vyvolat další světovou ekonomickou krizi, se totiž dostala kvůli něčemu jinému – apetitu po rychlých penězích. A za ten se platí.

Máte 10 minut?

Jsou tam, nebo ne? Venezuelská centrální banka údajně ze svých trezorů vyexpedovala 20 tun zlata (asi pětinu svých zásob), pro které si mělo doletět letadlo s ruskou vlajkou. S výbušnou zprávou přišel politik a bývalý ekonom banky José Guerra, ale ani po opakovaných žádostech nedodal žádný důkaz. Podle Bloombergu na tom ale i tak něco bude. Nejmenovaný zdroj totiž agentuře potvrdil, že centrální banka si skutečně 20 tun zlata „dala stranou“.

Po čem zákazníci touží. H&M se rozhodlo, že přestane být značkou, která neumí pracovat se zákazníky a jejíž marketing zamrzl v době před deseti lety. Pochopit, po čem jeho zákazníci touží, nyní zkusí přes data a pomocí umělé inteligence. Řetězci s tím pomůže muž na slovo vzatý, whistleblower z Cambridge Analytiky Christopher Wylie.

Kam na burgry. A rozloučíme se 27 tipy na dobrou večeři. Tedy pokud máte rádi mleté maso v housce. Vyšel totiž další přehled Brewsta’s Burgers, který mapuje ty nejzajímavější varianty téhle pochoutky, které jsou aktuálně k dostání v Praze. Takhle po ránu vás nasytí a na večer navnadí už jen ty fotky…