skip to main content

Facebook zaplatí za porušení soukromí rekordních pět miliard dolarů

Máte 1 minutu?

Dobře, zaplatíme. Americká Federální obchodní komise (FTC) oficiálně potvrdila, že uděluje Facebooku pokutu pět miliard dolarů za flagrantní přešlapy v ochraně soukromí svých uživatelů. V rámci dohody s FTC Facebook rovněž přistoupil na vytvoření nezávislého interního útvaru pro dohled nad ochranou osobních údajů v rámci Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Dohoda zahrnuje zavedení dalších mechanismů, které mají v otázce soukromí uživatelů oslabit dosud téměř neomezený vliv šéfa a zakladatele sítě Marka Zuckerberga.

Boris efekt. Chvíli to vypadalo, že s nástupem excentrického konzervativce a zastánce tzv. tvrdého brexitu Borise Johnsona do funkce britského premiéra dostane libra od investorů další políček. Měna od referenda v roce 2016 téměř soustavně oslabuje, ale v první den Johnsonova nástupu do funkce si velmi mírně poskočila. Nástupce Theresy May požaduje odchod země z EU do 31. října, ať už bez, či s dohodou, která by zaručovala pokračování obchodních vztahů s největším britským exportním partnerem.

Danke, ale tohle si strčte za klobouk. Akcionáři německé retailové skupiny Metro odmítli nabídku pátého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského a slovenského miliardáře Patrika Tkáče na převzetí holdingu a označili ji za podhodnocenou. Dvojice se ale v boji o Metro nevzdává. V novém prohlášení zopakovala, že si za svojí nabídkou stojí a považuje ji z pohledu dosavadních majitelů za výhodnou.

partner Forbes Espressa
Reklama
VSTUPTE DO SVĚTA KÁVY NESPRESSO S KÁVOVÝM TARIFEM.
Získejte kávovar Nespresso za zvýhodněnou cenu 250 Kč.

Máte 5 minut?

102 tisíc za metr čtvereční. Ať už se to developerům líbí, nebo ne, ceny bydlení v Praze minimálně na nějakou dobu dosáhly na svůj strop. Podle včera zveřejněných statistik největších developerských firem ceny ve druhém čtvrtletí dokonce poprvé po čtyřech letech mírně klesly. A letošní prodeje nového bydlení v hlavním městě budou velmi pravděpodobně nejnižší za posledních sedm let. Navíc přestává platit i argument, že na trhu není z čeho vybírat…

Levně a mobilně. Nejlevněji můžete seriály na Netflixu odteď streamovat v Indii. Firma pro tamní trh vymyslela speciální předplatné, které stojí jen 2,8 dolaru měsíčně (o polovinu méně, než činil dosavadní nejlevnější tarif Netflixu v zemi) a je limitované pouze pro mobilní telefony. Právě na nich Indové, kteří vlastní 400 milionů smartphonů, sledují video nejčastěji. Nabírání nových uživatelů se online televizi bude hodit, neboť jejich růst, jak ukázaly poslední čtvrtletní výsledky, povážlivě zpomalil.

Do Indie chce i Zásilkovna Simony Kijonkové. Společnost od července přepravuje zboží do 28 zemí EU plus do Švýcarska, na Ukrajinu a do Ruska, čímž se českým e-shopům otevírá možnost doručovat zboží více než 700 milionům potenciálních zákazníků. Co má logistická skupina Packeta po zbytek roku v plánu? Jednání o pobočce v Indii a Dubaji, více robovýdejen, čtyři nové sklady v Česku, vlastní halu v Bratislavě i scouting pozemků nezbytných pro další expanzi.

Máte 10 minut?

Na suchu. Vy ještě nepřemýšlíte nad tím, jak se připravit na suché roky? Třeba bioklimatolog Zdeněk Žalud v rozhovoru pro Forbes Next doporučuje zavést do každodenního života zdánlivě drobné změny, jak vodou šetřit. Americké oděvní startupy pak doporučují pořídit si jejich speciální oblečení, které se nemusí prát třeba 100 dní a pořád v něm budete vypadat (a cítit) jako člen civilizované společnosti.

V Jizerkách je krásně. Tak si tam dvojice kuchařů se zkušenostmi z podniků po celém Česku otevřela malý stánek… a začali jim tam chodit lidi. Pavel Šišma s Martinou Nádeníkovou nabízí v sympatickém Stánku Maliník trochu jiný horský fastfood, než na jaký jste v Česku zvyklí. Na výběrovou kávu, lokše s trhaným masem a skvělé domácí koláče k nim jezdí víkendoví sportovci nejen z Liberecka. Tip na výlet?

Musíte zářit. Po desítky let kosmetický průmysl ženám tvrdil, že lesk je jejich nepřítel, jenže s nejnovějšími značkami kosmetiky a influencery to přestává platit. Žádoucí je pleť, která se v angličtině označuje výrazem dewy, tedy zářivá, nahá, trochu lesklá a orosená, jako byste právě docvičili lekci jógy. Může za to překvapivě právě nástup módy cvičebních legín za tisíce, Jižní Korea nebo hnutí za přirozené stárnutí.