skip to main content

Feedback made in China. Jak si čínská firma postěžovala na Teslu

Máte 1 minutu?

Tři billboardy na Times Square. Čínská přepravní aplikace Shenma, která má v portfoliu prémiové elektrické vozy, si veřejně postěžovala na kvalitu Tesly. Využila k tomu poměrně originální způsob – reklamní plochu na náměstí Times Square. Shenma tvrdí, že pětinu ze 278 aut, která firma od Muskovy automobilky koupila, zastihla porucha. V průměru prý oprava trvala 45 dní, což mělo firmě způsobit kumulovanou ztrátu necelého milionu dolarů.

Mobile first! Kdybyste otřepané frázi stále nevěřili, zajeďte se podívat do Jižní Koreje. Samsung zde představil (a za měsíc začne prodávat) novou vertikální televizi, která je uzpůsobená pro sledování videí z chytrých telefonů. Se sympatickou cenovkou 16 tisíc dolarů cílí podle tiskové zprávy na mileniály. Mladí tak oželí pár avokádových toastů a nová telka je doma.

EU už láká Brity méně. Podle nejstarší komerční cestovní kanceláře na světě, britské Thomas Cook, klesl počet obyvatel Spojeného království, kteří si pro svou letní dovolenou vybrali EU. Za desetiprocentní meziroční propad prý primárně může nejistá situace ohledně brexitu. Pokud by to znamenalo méně pivních skupinových kol v ulicích Prahy, můžeme se tiše zaradovat.

partner Forbes Espressa
Reklama
Česká moderna je na předaukční výstavě a aukci Galerie KODL zastoupená řadou vynikajících obrazů. Mnohá díla se dočkají svého znovuobjevení, protože byla desítky let v zahraničí či v soukromých sbírkách. Jedním z nich je mimořádné plátno Františka Kupky Plochy příčné II s vyvolávací cenou 28 milionů.

Máte 5 minut?

Barel za kilo. V Bloombergu se podívali na to, jaké dopady může mít stav, kdy by se cena surové ropy po letech vrátila nad hranici sta dolarů. Propracovaná analýza černého zlata, které už letos připsalo 30 procent, nahlíží na situaci ze všech úhlů – od vítězů a poražených přes inflaci až k centrálním bankám – a upozorňuje, že ztratit mohou v konečném důsledku všichni.

20 titulů na 20 let. Pokud patříte mezi investory s dlouhodobou strategií a nenašli jste zálibu v sázení na kryptoměny, přichystali pro vás na Foolu výběr 20 akcií se solidním růstovým potenciálem. Za zmínku stojí například společnost Intuitive Surgical, vyrábějící chirurgické roboty. Firma už jich na celém světě nainstalovala přes pět tisíc, počet jejich zákroků se zvyšuje a lékařů je naopak (a hlavně bude) dramatický nedostatek.

Pět dní v Africe (notebooky s sebou). Stimulovat mozky, aby v práci přemýšlely „out of the box“, lze různými způsoby. V českém módním vyhledávači Glami na to jdou přes coworkingový pobyt v zahraničí, kdy se předem zaměstnancům řekne jen termín a co si mají zabalit, zbytek je překvapení. Proč byste to měli udělat taky, popsal šéf Glami Tomáš Hodboď.

Tip Forbes Espressa. Asociace společenské odpovědnosti představuje finálovou desítku Cen SDGs 2019 za lepší Česko i svět. Který je podle Vás ten nejlepší? Rozhodněte na stránkách www.globalnicile.cz v kategoriích Byznys a Veřejná sféra. Hlasování končí 19. května.

Máte 10 minut?

Jablečná budoucnost peněz. Celosvětový fintech zažívá boom, VC střelci do něj loni nalili na 40 miliard dolarů (o pěkných 120 procent více než v roce 2017) a všichni hráči se ženou za jedním magickým slůvkem – seamless. Udělat z peněz a placení něco, co používáte s takovou lehkostí jako záložku s hudbou na iPhonu, chce pochopitelně i Apple. Se svou kreditní kartou, kterou gigant z Cupertina před měsícem představil, má podle serveru Wired dobrou šanci.

Proč ty mladý nepodnikaj? Protože mají (nejen) studentské dluhy, tvrdí kolegové z Harvard Business Review. Přestože se 60 procent mileniálů označuje za podnikatele, jen čtyři procenta z nich pracují na sebe. A ačkoli to vzhledem ke startupovému boomu zní téměř neuvěřitelně, od 90. let prý počet mladých podnikavců konstantně klesá.