skip to main content

Fiat v Evropě „zapojí“ do své flotily Teslu, vyhne se tak pokutě

Máte 1 minutu?

Podivná aliance na obzoru. Automobilky Fiat Chrysler a Tesla přišly s plánem, jak si vzájemně prospět na evropském trhu. Podle Financial Times budou vozy Tesla považované za součást flotily Fiatu, tak aby se italská společnost vyhnula pokutám za nedodržení nových přísných emisních pravidel EU (paywall). Evropská pravidla podobné „emisní pooly“ umožňují, ale Fiat s Teslou jsou zatím první automobilky, které do podobného uspořádání skutečně jdou – kolik za to Italové Elonu Muskovi zaplatili, se ovšem neví.

Zpomaluje to. Samsung hlásí největší pokles zisku za poslední čtyři roky. Zisk před zdaněním a úroky za poslední čtvrtletí se snížil o víc než 60 procent na 5,5 miliardy dolarů a důvody jsou dva: zpomalující prodeje chytrých telefonů a nízké objednávky čipů od správců obřích datových center (třeba od Amazonu), kteří jich zatím mají dost v zásobě. Na ceně akcií se ale klesající zisky zatím moc nepodepisují.

Co je s tím Německem? Výrobní mašina našich západních sousedů se trochu zadrhává a z pohledu HDP se Německo potácí na pokraji recese. Pracovní trh je ale v dobré kondici (z bohatých zemí má nižší nezaměstnanost už jen Island, Japonsko a my) a v segmentu služeb a stavebnictví vládne pořád dobrá nálada. Tak jak špatné to s německou ekonomikou vlastně je?

partner Forbes Espressa
Reklama
Oblíbená volnočasová saka patří mezi základní položky pánského šatníku. Vyberte si to svoje.

Máte 5 minut?

Listen up! Amazon chystá svou odpověď na bezdrátová sluchátka Airpods. Pochopitelně budou levnější a samozřejmě vám v nich bude do ouška šeptat chytrá asistentka Alexa. Podle toho mála, co do médií uniklo, vám sluchátka umožní objednávat zboží, pouštět si hudbu, poslechnout si předpověď počasí, ale jak a kdy přesně to bude, budeme muset ještě pátrat.

Povolání: bývalý youtuber. Co dělat, když vám výdělky z reklamy umístěné ve vašich youtubových videích přijdou jako nejistá kariéra, překročili jste třicítku a na záda vám dýchají mladší tvůrci a bojujete s vyhořením? Řada celkem úspěšných youtuberů se rozhodla překročit na druhý břeh a stát se profesionálním korporátním pěšákem… ve službách Youtube.

Od ČKD k alkoholu. Během tří dekád v Česku postavil na nohy a pak prodal několik menších podniků, vzpružil pivovarnickou skupinu Drinks Union, kterou poté koupil Heineken, a nyní už 10 let rozvíjí nejstarší distilerii v Evropě – Palírnu U Zeleného stromu s miliardovými obraty. Ze Staré žitné myslivecké chce teď udělat něco jako středoevropskou whisky. K tomu vlastní lukrativní pozemky kolem pražské Kolbenky: přečtěte si, kdo je nenápadný selfmademan Milan Hagan.

Máte 10 minut?

Elon, nebo Howard? Miliardář usídlený v Los Angeles, který posouval hranice technologií, bezpečnostních předpisů i svého bankovního konta a proslul průlomy v dopravě i románky s řadou celebrit. Bavíme se o Elonu Muskovi, nebo o slavném „letci“ Howardu Hughesovi? Začtěte se do poutavého srovnání dvou posedlých (a nelítostných) inovátorů od kolegů z amerického Forbesu.

Filmová injekce pro tento týden. Klimatická změna, fake news, brexit i posedlost Instagramem. Před aktuálními tématy hýbajícími společností nezavírají oči ani filmaři. Které snímky o ožehavých otázkách dneška byste neměli minout?

Souboj v pálivosti. Najdete ji na stole v téměř každém vietnamském bistru – řeč je o srirache, univerzální pálivé červené omáčce, se kterou se každé podprůměrné jídlo rázem stane celkem stravitelným. Nejčastěji jde o americkou značku Huy Fong Foods, kterou v Kalifornii rozjel vietnamský imigrant David Tran. Ale pozor, je tu ještě thajský brand Sriraja Panich, který tvrdí, že původní recepturu drží právě jeho omáčky. Panich teď vstupuje na americký trh, zatímco Tran se chce prosadit v rodné Asii. Kdo s koho?