skip to main content

Ford, Audi a teď i Mercedes. Automobilky už ohlásily, že kvůli elektromobilům propustí 50 tisíc lidí

Máte 1 minutu?

Je ve střetu. Politika a dotace nejdou dohromady. Tedy alespoň podle Evropské komise, která ve finální verzi svého auditu potvrdila svůj názor z toho předběžného z května, a sice že Andrej Babiš, který jako šéf české vlády ovlivňuje dotační politiku a z ní skrze Agrofert (i když ho má ve svěřenských fondech) sám profituje, je ve střetu zájmů a dopouští se chování, které je v rozporu s unijními pravidly.

Konzumní spirála. Letošní Black Friday byl podle všeho zase rekordní – a to hlavně pro e-shopy, jejichž tržby znamenaly pro kamenné obchody skutečně černý pátek. V těch českých jsme podle odhadů nechali 800 milionů korun, americké si přišly na 7,4 miliardy dolarů. A dnešní Cyber Monday by prý mohlo být ještě větší. Ehm… vážně?!

My taky. Další velká automobilka oznámila, že v rámci příprav na elektrickou budoucnost bude propouštět. Koncern Daimler, kterému patří brand Mercedes-Benz, se chystá v nadcházejících dvou letech propustit na 10 tisíc lidí. Před pár dny něco podobného ohlásilo i Audi, před ním Ford nebo třeba Nissan. Celkem letos autoprůmysl odepsal už cca 50 tisíc pracovních míst (paywall).

partner Forbes Espressa
Reklama
Kožené rukavice z české dílny od značky Blažek. Tip na vánoční dárek? Rukavice v kolekci Blažek jsou ušity z vysoce kvalitní přírodní jehněčí a jelení kůže, vyrobené v českých dílnách u Dobříše. Elegantní vzhled zaručují decentní přírodní odstíny barev i dobře padnoucí střihy.

Máte 5 minut?

Zapálil to. V létě to byly nevládní organizace, teď Leonardo DiCaprio. Brazilský prezident Jair Bolsonaro ho – bez předložení důkazů – obvinil z toho, že financuje zakládání požárů v Amazonii. Aby si pak mohl dělat před světem dobré PR, že se ji pokouší ve skutečnosti zachránit. No, Leo to celkem elegantně přešel.

Velký bratr. „Facebook je ze zákona povinný vás upozornit, že singapurská vláda považuje toto sdělení za nepravdivé.“ Singapur poprvé využil svůj kontroverzní zákon o fake news a vyžádal si od Facebooku, aby uvedenou větu připojil k postům, které vláda městského státu považuje za lživé. Zprávu vidí jen uživatelé ze Singapuru a největší sociální síť tamní představitele žádá, aby to s používáním zákona nepřeháněli.

Nový domov. Zakladatel a šéf Twitteru Jack Dorsey ukončil pracovní cestu po Africe. Evidentně se mu tam ale zalíbilo, protože ještě než z třetího největšího kontinentu odjel, tweetnul, že se tam hodlá na pár měsíců přestěhovat. Protože „Africe patří budoucnost“.

Tip Forbes Espressa. LEMARKET je moderní tržiště, které objevuje a představuje lokální tvůrce a projekty. Návštěvníkům nabízí příležitost seznámit se s novými značkami a setkat se s jejich autory. Dbá na kurátorovaný výběr značek, příjemnou atmosféru a estetické prostředí. Letošní ročník se koná opět v pražské Galerii Mánes, a to 14.–15. prosince.

Máte 10 minut?

Reboot. V Česku byste slavnějšího fotbalového fanouška nejspíš nenašli. Deset let s megafonem v ruce neúnavně dirigoval kotel Slavie, byl jeho tváří a jeho přezdívku Strašák znal v českém fotbale každý. Jenže pak se Lukáš Vala vytratil, a i když dodnes nevynechá jediný zápas Slavie, z někdejšího fotbalového chuligána, který přiznává, že občas nešel pro ránu daleko, se stal úspěšný byznysmen. A s jeho byznysem jste se pravděpodobně setkali i vy.

Pro mlsouny. Až zase někam vyjedete, vyzkoušejte některý z těchto podniků. Nejsou to sice michelinské restaurace, ale podle světových top kuchařů k hvězdám nemají daleko, stojí za to a oni sami tam rádi chodí.

A jestli vás zajímá, jaké to je, trávit dovolenou na karibském ostrově pro miliardáře, přečtěte si nejnovější sloupek Ivy Roze.