skip to main content
Forbes Espresso

Francii taky chybí roušky. LVMH je proto nakupuje v Číně, Kering zase šije v dílnách Balenciaga a Saint Laurent

Máte 1 minutu?

Angela je v karanténě. Německá kancléřka je v domácí izolaci, přišla totiž do kontaktu s lékařem, jehož testy na koronavirus byly pozitivní.

Co nás čeká. Evropa karanténní opatření vesměs přitvrzuje (třeba v Německu se nesmějí mimo práci a domov scházet více než dva lidé) a ta česká se budou rozvolňovat nejdřív až od půlky dubna, školy se otevřou asi až v červnu a hranice zůstanou zavřené ještě měsíce. To jsou tři nejzávažnější sdělení ze včerejších televizních diskusí. Zavedená opatření sice fungují a nakažených nepřibývá exponenciálně, ale na Velikonoce v kostele můžeme zapomenout.

Jako Kellner. Roušky v Číně neshánějí jen čeští miliardáři, ale i nejbohatší Francouz Bernard Arnault. Poté co vládce módního impéria LVMH rozhodl, že jeho parfumérské fabriky budou na čas místo vůní Christian Dior, Guerlain a Givenchy vyrábět a do francouzských nemocnic zdarma dodávat dezinfekční gely, objednal pro svou zemi 40 milionů čínských roušek. Prvních 10 milionů by mělo do Francie dorazit v nejbližších dnech, další, které už zaplatil stát, pak v nadcházejících týdnech.

Jako Arnault. Pozadu nezůstává ani další velmi bohatý Francouz, Fracois-Henri Pinault, jehož módní konglomerát Kering začne pro změnu roušky vyrábět. A to ve francouzských dílnách značek Balenciaga a Saint Laurent, jakmile pro to dostane povolení od úřadů. Do té doby skupina zemi daruje alespoň 3 miliony roušek dovezených jak jinak než z Číny.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kariérní úspěchy vycházejí ze silného zázemí, silné zázemí se odvíjí od kvalitního domu a základem kvalitního domu je prvotřídní střecha. Žádejte od života i své střechy maximum a vyberte si svou ideální střechu od Blachotrapez ještě dnes!

Máte 5 minut?

My taky. Zvolnit kvůli koronaviru se rozhodly už i Emirates. Jeden z největších světových leteckých přepravců co do počtu pasažérů, v jehož flotile létá vůbec nejvíc airbusů A380, zruší od středy většinu svých letů určených pro osobní přepravu, a i když nebude propouštět, plánuje, že svým zaměstnancům na tři měsíce sníží plat. Původně chtěly aerolinky provoz zrušit úplně.

Mrazáky máte? Zatímco v Česku můžete mít problém sehnat rychle šicí stroj, v Americe docházejí kvůli přípravám na dlouhý pobyt doma mrazáky. Konkrétně ty samostatně stojící a v rozumné velikosti. Vzhledem k tomu, že se jich velká část do Ameriky dováží z Číny, není zásobování těmito stroji teď úplně lehké.

Premiérovi. Česká gastronomická elita napsala otevřený dopis Andreji Babišovi, ve kterém mu připomíná, že stát je podle zákona č. 240/2000 Sb. povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními. „Bez včasné, jasně formulované záruky přímé finanční pomoci ze strany státu nebude moci většina restauratérů pokračovat v podnikání,“ vzkazují Radek Kašpárek, Jan Punčochář, Zdeněk Pohlreich, Riccardo Lucque, Emanuele Ridi, Tomáš Karpíšek, David Petřík a další.

Máte 10 minut?

Bohatí a maskovaní. Rouška patří mezi jedno z nejskloňovanějších slov posledních dnů, tovární i domácí výroba jedou na plné obrátky, a i když je na prvním místě funkčnost, ani teď někteří lidé nezapomínají na módní trendy. Anebo na společenský status. Před koronavirem jsme si sice všichni byli rovni, ale tím spíš roste touha zvýraznit svou individualitu – a v některých případech i bohatství. No, posuďte sami.

Rady shůry. Scott Kelly strávil spoustu času na Mezinárodní vesmírné stanici, jednou dokonce skoro rok v kuse. O tom, jak si zachovat zdravou hlavu ve stísněném prostoru, ze kterého nemůžete utéct, tedy něco ví. A v tomhle skvělém článku pro New York Times sepsal svoje tipy, jak bychom to měli v izolaci nějakou dobu zvládnout i my.

Potřebujete se odreagovat? Ukojit své dobrodružné a cestovatelské touhy můžete i z gauče. A ne, nebudeme vám radit, abyste se podívali na Cestománii. Díky Googlu a UNESCO můžete navštívit několik výjimečných památek z domova, bez ostatních turistů, jet lagu a uhlíkové stopy. Prohlídky jsou navržené pro 360° prohlížení přes Google Earth nebo Google Street View a dostanete se i do interiéru. Tak dnes večer místo Netflixu!