skip to main content

Gatesovi vs. koronavirus. Manželé dají 100 milionů dolarů na hledání vakcíny

Máte 1 minutu?

Milionová neznámá. Startup, o kterém jste nikdy neslyšeli, pohybující se na poli, kterému drtivá většina lidí absolutně nerozumí. A taky startup, který si připisuje největší seed investici, jaká kdy na území Česka padla. Česko-slovenský Deepnote získal v raném investičním kole 86 milionů korun od Index Ventures.

Bill a Melinda Gatesovi dávají 100 milionů dolarů do výzkumu koronaviru a hledání léku a vakcíny na něj. Virus mezitím uvěznil přes sedm tisíc lidí na palubě dvou výletních lodí u pobřeží Japonska a Hongkongu. A podlehl mu doktor Li Wen-liang, whistleblower, který jako první v prosinci upozornil na nekontrolované šíření viru (a čínská policie ho obvinila z poplašné zprávy). Což jen přileje olej do ohně divoce se šířící epidemie konspiračních teorií, které koronavirus provázejí.

To nikdo nečekal. ČNB včera zcela překvapivě zvýšila klíčové úrokové sazby. Ještě před jednáním by si na to nevsadili vůbec žádní analytici a v centrální bance se za zavřenými dveřmi musela strhnout pěkná bouře, o čemž svědčí i hodinové zpoždění v oznámení výsledků jednání. Co to znamená pro českou ekonomiku? Koruna v reakci prudce posiluje, poprvé od října 2012 pod úroveň 25 korun za euro. Taky vám podraží hypotéky a zlevní elektronika.

Hackněte si život. Protože mladé energie není nikdy dost, máme pro vás dnes další dávku drajvu od našich 30 pod 30. Tentokrát na téma: Co je vaše vychytávka, která vám zlepšuje život? Věřte nebo ne, dostanete tipy na všechno možné  od sázení chilli papriček přes lifehack na dozrávání ovoce až po návyky, které vás ochrání před utopením se v pěně dní.

partner Forbes Espressa
Reklama
Poskytujeme investiční služby na míru prostřednictvím širokého portfolia produktů. Získáte tak individuální řešení konkrétních životních situací včetně následné péče a reportingu.

Máte 5 minut?

Girl power! Venture kapitál má genderový problém. Víme, že ta věta nezní moc česky, ale jde o to, že v uplynulém roce pouhých 2,9 procenta dolarů investovaných do startupů šlo do firem založených ženami. Dámy a feministy ale potěší, že v téhle sféře už začínají praskat ledy a VC investoři začínají makat na tom, aby diverzifikovali jak svoje vlastní týmy, tak portfolia.

Láska je láska. A Warren Buffett je vzorem mnoha. Doteď hlavně v investování, ale až si mladí vlčáči z Wall Street přečtou o tom, jak Buffett dlouho spokojeně praktikoval polygamii, možná bude Zázrak z Omahy vzorem i v rodinném uspořádání. Novou přítelkyni před lety Buffettovi našla jeho manželka a všichni tři pak společně podepisovali vánoční přání.

Legenda. Ta smutná zpráva, že umřel Kirk Douglas, se k vám včera asi dostala. Možná jste si vzpomněli na Spartaka nebo jiné ikonické role patriarchy hereckého rodu. Ale věděli jste, že Kirk Douglas byl taky producent, který pro svět objevil Miloše Formana? Že natočil 90 filmů a byl taky invenční filmový bzynysmen, který přímo ovlivnil to, jak funguje film a showbyznys dnes? Začtěte se do fascinujícího životního příběhu legendy ze zlaté éry Hollywoodu, který pro vás sepsala Irena Cápová.

Tip Forbes Espressa. Uzavření pojištění za několik minut a výpověď smlouvy kdykoli na dvě kliknutí v počítači. Podmínky jasné a přehledné, vyplácení peněz za pojistnou událost proběhne automaticky, bez vytáček. Postará se o vás umělá inteligence. Pojištění budoucnosti? Česká realita. Nová pojišťovna Simplea si sama vyvinula unikátní systém, který zkrátil celou řadu zdlouhavých procesů.

Máte 10 minut?

Kam na víkend. Potřebujete na chvíli vypnout nebo alespoň dobít baterky? Na chvilku se odpojit od wifiny? Restartovat? Nikde jinde se vám to nepodaří tak dobře jako v pekelně rozpálené sauně, na ledovém vzduchu, uprostřed ticha hor. A my víme, kde tohle všechno mají. Tady je náš výběr horských spa, těch nejlepších zimních úniků od reality – otestováno na vlastní kůži.

Plejtvák v obýváku. Nová doba, nové možnosti. Na prohlídku Národního muzea už se nemusíte vypravovat až do Prahy, nově to zvládnete i doma z gauče. Google totiž rozšířil svoje Street View v Mapách i na útroby muzea, včetně útrob plejváka myšoka. Tak vítejte, račte dál po zlaceném schodišti nahoru a pak doprava.

V síti. A co dál je nového na těch internetech? Američtí gynekologové, nad kterými se stahují mračna konzervativních regulací, čím dál častěji musí radit na Redditu. Tak moc, až to na sociální síti vypadá jako na provizorní virtuální klinice. O kus dál, na tropickém ostrově Anguilla, slaví nástup umělé inteligence. Tohle britské zámořské území v Karibiku má totiž na prodej domény s příponou .ai, o které je velký zájem mezi globálními startupy. Do státní kasy patnáctitisícové Anguilly už tahle AI horečka přinesla několik milionů dolarů.