skip to main content

Gay seznamka Grindr je národní bezpečnostní hrozbou

Máte 1 minutu?

Řekněte WOW. S WOW Airem to nevypadalo dobře už nějakou dobu. Islandská lowcost aerolinka, která vsadila na levné lety mezi Evropou a Amerikou, se nedokázala dohodnout s žádnými investory na záchraně, a tak včera oznámila krach a okamžitě zrušila všechny lety. Na letištích kvůli tomu uvázlo kolem 10 000 lidí. A rada od WOW Airu? „Případné vrácení peněz řešte s vydavatelem karty, kterou jste let platili, my už neexistujeme.“

Huawei, ZTE… Grindr? Největší gay seznamka světa, Grindr, má problémy – v USA byla prohlášena za bezpečnostní hrozbu. Proč? V roce 2016 koupila původně kalifornskou aplikaci čínská firma Kunlun Tech. A tu se teď snaží americká vláda přimět, aby ji prodala zpět do USA. Čínská vláda má podle Komise pro investice ze zahraničí CFIUS díky Grindru potenciálně přístup k velmi osobním konverzacím, fotkám nebo GPS datům, které může zneužít k vydírání vlivných Američanů.

Dneska to mělo nastat. Co? Brexit, obviously. Ani v tomto Espressu se nevyhneme zprávě o něm. Původně měla Británie vystoupit z EU už o půlnoci na zítřek našeho času. Nakonec britské poslance čeká „jen“ další hlasování o schválení dohody o rozluce s unií. V návrhu usnesení ale tentokrát bude chybět politická deklarace o vztazích po brexitu. Když návrh projde, království dostane čas do 22. května.

Zu verkaufen. Německé státní dráhy Deutsche Bahn v tiskové zprávě potvrdily, o čem se spekulovalo – zabývají se odprodejem dopravního gigantu Arriva. Tento původně britský konglomerát DB akvírovaly v roce 2010, loni dosáhl obratu 5,44 miliardy eur. Dalšími akvizicemi se z Arrivy stal například největší autobusový dopravce v Česku a poslední dobou u nás boduje i na železnici. Chcete ji?

partner Forbes Espressa
Reklama
Pomáhejte rodinám, které zasáhla rakovina nebo jiná vážná nemoc! Váš finanční příspěvek pro ně znamená naději, porozumění i méně starostí. Staňte se Dobrým andělem – stačí se zaregistrovat a začít přispívat. Nadace Dobrý anděl odevzdá Vaše příspěvky do posledního haléře. Děkujeme!

Máte 5 minut?

No surprises there. A nejlepším letištěm se stává… Singapur. Už pošesté obhájil zlatou příčku v každoročním srovnání kvality letišť společnosti Skytrax. Žebříčku tradičně vévodí Asie, Evropa si mírně pohoršila – nejlepší Mnichov se propadl ze šestého místa na sedmé. A Praha? Devadesátá sedmá – až za Varšavou a Budapeští, také si meziročně pohoršila.

Vangit opettavat tietokoneita. Ve Finsku přišli na to, kde trénovat AI. Ve věznicích. Tamní startup Vainu vyvíjí algoritmus, který pomocí strojového učení sestavuje dobře prohledávatelnou databázi firem. Někdo ale musí stroje nakrmit ukázkovými lidskými daty, což se ve finštině ukázalo jako problém, protože většina cloudových služeb pro tyto účely nabízí jen anglicky mluvící novodobé dělníky. Ve Vainu tak začali zaměstnávat trestance a správy věznic si spolupráci zatím pochvalují. Oproti ostatním profesím je práce bezpečnější (a teď výjimečně nemáme na mysli kyberbezpečnost) – lehkými notebooky prý není tak snadné spoluvězně zabít.

Není to vaše chyba. Za to, že prokrastinujeme, prý nemůžeme, na vině je evoluce. Jak popisují New York Times, důvodem odkládání úkolů není lenost nebo špatná organizace času, ale strach z nepříjemného pocitu, který v nás úkol vyvolává. Ve skutečnosti bývá pocit z prokrastinace ještě horší než ze samotného úkolu, ale to si dopředu nepřipustíme – v pravěku šlo o přežití a v lidech zůstala zakódovaná převaha krátkodobých potřeb nad dlouhodobými cíli. A čím hůře dokážeme krotit emoce, tím více prokrastinujeme.

Máte 10 minut?

Když se spojí dvě osobnosti z obálek Forbesu. Nejúspěšnější česká supermodelka Karolína Kurková a šéf světové jedničky s dětským zbožím GoodBaby Martin Poš do světa vypustili novou kolekci kočárků a dalších dětských produktů z recyklovaných materiálů. Chytnou se?

Co mám dělat? Co mám dělat? Co mám dělat? Ještě nezužitkujete rady pro novopečené CEO ze včerejšího Espressa, ale právě vás alespoň povýšili z pozice specialisty na manažera? Hlavně nepanikařte a přečtěte si, jak správně začít. Klíčem k úspěchu jsou hlavně správně vedené porady!

DSC_0256.MOV Potřebujete na chvilku oddech od rozjuchaných youtuberů? Zkuste Default Filename TV. Nijak nestříhaná videa s původními názvy souborů přímo z foťáků a telefonů na YouTube obvykle nejsou určená pro masové sledování, autoři je spíše nahrávají pro specifické účely. Což ale neznamená, že neskrývají poklady.