skip to main content

Google potvrdil, že nový Mate 30 od Huaweie nebude mít jeho aplikace

Máte 1 minutu?

Okleštěný. Google potvrdil, že na nejnovějším telefonu Mate 30 od Huaweie, který by čínská firma mohla představit v druhé půlce září, nebudou k dispozici jeho aplikace, tedy Gmail, YouTube, Google Maps a další, ani obchod Google Play, přes který se dají získat aplikace dalších firem. Rozhodnutí, které jinak technologicky nadupaný smartphone pro velkou část potenciálních zákazníků vyřazuje ze hry, je přímým důsledkem amerických restrikcí vůči firmě Huawei. Ty jsou sice momentálně už podruhé zmírněné, volnější režim ale pro nově chystané produkty neplatí.

Takhle ne. Jihokorejský nejvyšší soud nařídil odvolacímu soudu znovu projednat případ místopředsedy a faktického šéfa Samsungu I Če-jonga, který byl loni překvapivě propuštěn z vězení, kam se dostal za uplácení sesazené a taky odsouzené prezidentky Pak Kun-hje. Soud, který tak rozhodl, podle toho nejvyššího nedostatečně zohlednil závažnost I Če-jongových úplatků. Synovi oficiálního šéfa Samsungu tak hrozí návrat za mříže a pilíři jihokorejské ekonomiky nemalé problémy.

Třikrát z Cuppertina. Aby bylo zpravodajství o dění v největší trojce výrobců smartphonů kompletní  Apple se omluvil za poslouchání rozhovorů se Siri, které si uložil, aby mohl fungování osobního asistenta do budoucna vylepšit. Také oznámil, že začne spolupracovat s neautorizovanými servisy iPhonů a bude jim po letech úplně opačné politiky prodávat oficiální součástky, nástroje a návody na pozáruční opravy za stejnou cenu jako svým dosavadním spolupracovníkům. A kdo se nemůže dočkat letošní Keynote a nových iPhonů, tak už nebude čekat dlouho, na představování novinek dojde už 10. září.

partner Forbes Espressa
Reklama
Zveme Vás na komentovanou prohlídku J&T BANKA ART INDEX POP-UPu: Jedinečné přehlídky toho nejlepšího, co aktuálně vzniká v ateliérech nejvýraznějších českých umělců.

Máte 5 minut?

Nadvakrát a do Tokia. Saudi Aramco zvažuje, že své IPO (největší na světě, pokud k němu skutečně dojde) rozdělí do dvou fází (paywall). Podle momentálních plánů by se první část 5 % balíků akcií největší ropné firmy světa mohla nabízet už koncem roku na saúdskoarabské burze a zbývající někdy v roce 2020 nebo 2021 v Tokiu. Předchozí horké kandidáty na celé IPO Londýn a Hongkong vyřadily ze hry místní politické nejistoty.

Hodní kluci. Že měla Metallica nedávno koncert v Praze, asi víte. Nejspíš ale nevíte, že z každé prodané vstupenky věnovala 25 korun obecně prospěšné společnosti Women for Women manželů Ivany a Pavla Tykačových. Jejich projekt Obědy pro děti, který přispívá na školní stravu sociálně slabým rodinám, tak získal 1,8 milionu korun, třetí největší částku vůbec, která podle manželky šestého nejbohatšího Čecha vydá na 72 tisíc obědů.

Provozovatel. A český startup Mews znáte? Měli byste, protože jen málokteré české firmě se podařilo zaujmout prestižní světové investory. Mews, který hostelům a hotelům vytváří systém pro kompletní správu rezervací, to dokázal a v nové investici získal 33 milionů dolarů, tedy zhruba 770 milionů korun. Loni v létě dostal sedm milionů dolarů a jeho aktuální hodnota je už přes pět miliard korun.

Tip Forbes Espressa. Vychutnejte si víkend! V Praze tento víkend proběhne už 9. ročník rodinného festivalu Foodparade. Ochutnejte speciální menu od mnoha podniků, naučte se vařit, grilovat a relaxujte u dobrého jídla a pití v nádherných zahradách Trojského zámku. Pobaví se a pochutnají si i děti!

Máte 10 minut?

Od vás kůži nechceme. VF Corp, mateřská společnost značek North Face, Vans, Timberland či Napapijri, přestává nakupovat kůži z Brazílie. A to až do chvíle, kdy si bude jistá, že materiály užívané v jejích produktech nepřispívají k poškozování životního prostředí země. Holding tím reaguje na stále hlasitější debatu o tom, jak velký podíl na vypalování největšího světového deštného lesa mají firmy, které s Brazílií obchodují. Jair Bolsonaro souběžně s tím aspoň na 60 dní zakázal vypalování dalších částí lesa (paywall).

Bye bye lahvičky. Chovat se uvědoměle se rozhodl i největší světový hotelový řetězec Marriott a od prosince příštího roku končí s miniaturními lahvičkami na mýdlo a spol. Stejně jako jiné hotely, které k tomu už přistoupily, je firma zastřešující i značky Courtyard, Ritz-Carlton, W Hotels a Sheraton nahradí nádobkami v klasické velikosti a očekává, že tím sníží produkci plastového odpadu o 30 procent.

Zkuste kanban. Jelikož je září něco jako malý leden, je to i dobrá příležitost zkusit být o něco lepší. Takže pro vás máme radu  až si začnete na pondělí chystat seznam toho, co musíte v dalším týdnu udělat, zapomeňte na to-do listy a zkuste kanban. K úspěchu pomohl Toyotě a pomůže i vám. Pokud tedy chcete.