skip to main content

Hongkongská burza chtěla koupit tu v Londýně, teď si to ale rozmyslela

Máte 1 minutu?

Rozchod po anglicku. Jsme v půlce týdne, který má být ten poslední, kdy se může Boris Johnson dohodnout se zbytkem Evropské unie na podmínkách brexitu. A po včerejšku to vypadá, že (ani tentokrát) žádná dohoda nebude. Nové je ale to, že kontinentálním lídrům dochází s tímhle britským premiérem trpělivost i diplomatický takt. Donald Tusk mluví o „hloupé hře na obviňování“ a Angela Merkel o „krajní nepravděpodobnosti“ dohody na základě aktuálních britských požadavků. Že by tedy Johnson přece jen dosáhl svého no-deal?

Jdeme dál. Do nové éry by už rád vstoupil i Nissan a doufá, že ho do ní dovede nově jmenovaný CEO Makoto Učida. Vedení skandály stíhané automobilky se ujme nejpozději 1. ledna a soustřeďovat se bude zejména na udržení pozic na klíčovém čínském trhu. A celý Nissan doufá, že se už zapomene na Carlose Ghosna i jeho nástupce Hirota Saikawa, který před měsícem přiznal, že i on byl přeplácený.

Tak ne. Hongkongská burza stáhla svou nabídku na koupi té londýnské. O větší propojení s Evropou se sice východoasijská burza snažila dlouho, nabídka 37 miliard dolarů na odkup LSE před čtyřmi týdny ale všechny zaskočila a London Stock Exchange Group ji do dvou dnů odmítla s tím, že ji nepovažuje za reálnou. Proč to v Hongkongu teď vzdali, nikdo neřekl.

partner Forbes Espressa
Reklama
Dokonale sladěný interiér od jediného výrobce díky HANÁK INTERIOR CONCEPT. Výroba veškerého nábytku v interiéru včetně interiérových dveří. Vše v nejvyšší kvalitě, jednotném designu, materiálovém a barevném provedení. Ke kompletním interiérům neodmyslitelně patří také kvalitní a designové spotřebiče, které vám usnadní práci v domácnosti.

Máte 5 minut?

Don’t worry, be hopi. Skupina Hopi miliardáře Františka Piškanina uzavřela logistický deal roku. Za svého nového klienta získala Nestlé, největší potravinářskou firmu světa, a od konce příštího roku pro ni bude zajišťovat kompletní logistiku v několika zemích střední a východní Evropy. Skupina, kterou Piškanin řídí se svými syny, by si díky tomu měla v nadcházejících letech přijít zhruba na tři miliardy korun na tržbách.

Partnerství. Už pár dní to je jedno z nejžhavějších témat mezi českými akademiky – Home Credit, společnost miliardářů Petra Kellnera a Jiřího Šmejce a jeden z největších poskytovatelů nebankovních půjček na světě, se na tři roky stal hlavním partnerem Karlovy univerzity. Logo Home Creditu, který slíbil podporovat výzkum i vzdělávání, by se mělo objevit na informačních materiálech školy, stejně jako na nejrůznějších akcích. Obě strany se taky zavázaly zdržet se všeho, co by mohlo poškodit jejich dobrá jména a pověst. Proč to Home Credit dělá? Jak píše kolega Pavel Novotný, pravděpodobně z ryze pragmatického důvodu.

Seznamte se. Náš letošní žebříček nejbohatších Čechů je pořád hodně čerstvý, takže pro případ, že jste se v něm ještě nestihli zorientovat, tady pro vás máme malý tahák, kdo je kdo mezi nejmladšími miliardáři. Za pozornost stojí už proto, že s jedinou výjimkou zbohatli a stále bohatnou na unikátních online projektech, které jsou úspěšné po celé Evropě a některé i po celém světě. A tím dnešní miliardářské okénko zavíráme.

Tip Forbes Espressa. Nedělní večer 27. října zazní v prostorách Slavnostního sálu Grandhotelu Pupp tóny skladeb Antonína Dvořáka a Franze Schuberta. V hlavní roli bude klavír Davida Marečka, kterého na housle a violoncello doprovodí jeho kolegové z České filharmonie a zpěvem Jan Martiník, hostující sólista evropských scén. Předprodej vstupenek probíhá přes e-mail guestservice@pupp.cz nebo online zde.

Máte 10 minut?

Že by? Dorazí český Netflix už tento týden? Fanoušci i filmové weby poslední dny čile spekulují, že Česká republika se po Maďarsku brzy stane 25. zemí s kompletně lokalizovanou podobou. Oficiálně ještě nebylo nic oznámeno, ale kuloáry říkají, že je vše na spadnutí. Pro předplatitele Netflixu to v první řadě znamená, že rozhraní bude v češtině a původní filmy a seriály se dočkají českých názvů.

CoD. Smartphonová verze nejklasičtější střílečkové klasiky Call of Duty dosáhla během prvního týdne od uvedení na trh 100 milionů stažení a to znamená, že má za sebou nejlepší rozjezd mobilní hry ever. Hity jako Mario Kart Tour nebo Pokemon Go za první týden nasbíraly „jen“ 90 a 85,5 milionu stažení. Svrbí vás prsty? CoD je zdarma, zaplatíte až za lepší vybavení v rámci hry…

Za fyziku. Máme taky týden, během kterého Královská švédská akademie věd vyhlašuje letošní nositele Nobelových cen. Včerejšek patřil fyzice a teoretickému kosmologovi Jamesi Peeblesovi a astrofyzikům Michelu Mayorovi a Didieru Quelozovi, kteří cenu dostali za příspěvek k pochopení evoluce vesmíru. Stay tuned, dnes nás čeká chemie, do konce týdne ještě literatura a mír a po víkendu i mladší sestra za ekonomiku.