skip to main content

HP na dietě. Tiskárenský obr propustí skoro pětinu lidí

Máte 1 minutu?

Nová kapitola. Tak říká Enrique Lores, nastupující šéf HP, svému plánu na restrukturalizaci téhle gigantické firmy na počítače a tiskárny. Kroky Lorese jsou radikální – plánuje propustit až devět tisíc zaměstnanců a ušetřit tak miliardu dolarů do tří let. Akcie HP na tyhle novinky nezareagovaly moc příznivě, ačkoliv v plánu je taky navýšit dividendu o 10 procent a cash ve firmě zafixovat aspoň na třech miliardách dolarů.

Česko jede. Aspoň podle ratingových agentur, které nám přisoudily historicky nejlepší rating dluhových závazků, navíc vedeme taky mezi všemi zeměmi bývalého východního bloku. Yay! Z celosvětového pohledu je ale ČR pořád ještě „dlužníkem druhé kategorie“. Standard & Poor’s, Moody’s ani Fitch nám nedaly prvotřídní hodnocení, jako mají třeba Německo, Nizozemsko nebo Švýcarsko. Na druhou stranu se u Standard & Poor’s Česko umisťuje jen o dva stupně níže než USA, jejichž dluhopisy platí za bezpečné útočiště pro volné peníze.

Nabít a pal. No a na dobře hodnocené tuzemské dluhopisové scéně je opět živo. Po obří pětimiliardové emisi loterijního lídra Sazky se o rozruch postaral rozjetý výrobně-zbrojní kolos nejmladšího českého miliardáře Michala Strnada. Jeho holding CSG vydává svou historicky druhou emisi dluhopisů v hodnotě 1,5 miliardy korun. V případě příznivých podmínek na trhu by se její objem mohl zvýšit až na dvě miliardy. Strnad shání hlavně střelivo na další strmou expanzi společnosti, která loni dosáhla na 11miliardové tržby a bezmála dvoumiliardový zisk.

partner Forbes Espressa
Reklama
Se sonickým kartáčkem Philips Sonicare DiamondClean Smart odstraníte plak i pigmenty během dvou minut. Kartáček ohlídá, abyste na zuby a dásně během čištění příliš netlačili nebo nějaké místo nevynechali. Díky aplikaci můžete sledovat čištění na 3D mapě svých úst a zvolit si hlavici podle potřeby. Více zde.

Máte 5 minut?

Komunisti & Instagram. Čínský stroj na propagandu jede při příležitosti 70. výročí lidové republiky na plné obrátky a výlevy patriotismu mezi lidmi na ulici bychom snadno mohli brát jako výsledek nejtěžších totalitních praktik a úspěšného vymývání mozků, píší v zajímavé analýze New York Times. Pravda je podle amerického deníku ale mnohem složitější. Láska hlavně nejmladší generace Číňanů ke všemu čínskému je prý ukázkou toho, jak čínští komunisté dokonale pochopili instagramovou kulturu a dokázali skvěle namíchat mix vlivných celebrit, know-how technologických společností a sílu sociálních sítí.

Nehul to. Záhadná nemoc spojená s kouřením elektronických cigaret má podle amerických úřadů víc obětí, než se čekalo. Potvrzených úmrtí je od pátku 18 a lidí, kteří skončili s vážnými problémy v nemocnici, je už přes tisícovku (a jen minulý týden jich přibylo 25 procent). Přitom o akutním onemocnění plic se toho zatím víc neví, než ví – a aby špatných zpráv nebylo málo, tak e-cigarety jsou návykovější než obyčejná cigára a nikdo pořádně neví, jak se závislosti na nich zbavit.

A teď pro lingvisty. Věděli jste, že naprostá většina zemí na světě se jmenuje po jedné ze čtyř věcí? Buď po důležitém člověku, jménu kmene, vlastnosti země nebo jejím umístění. Fajnšmekři v Quartzu teď rozebrali africké země jednu po druhé, aby zjistili, jestli to platí i pro ně. Spoiler: ano. Ale i když znáte zápletku, tak čtení o zemi pojmenované po šišlajících Britech (Keňa) anebo po řece plné krevet (Kamerun) je překvapivě poučné i zábavné.

Tip Forbes Espressa. Jak se navrhují, ovládají a analyzují nejmodernější budovy na světě? Jak z prosté návštěvy kanceláře vytvořit jedinečný zážitek? Přijďte 24. října na „no-bullshit“ konferenci Friendly Buildings do zbrusu nových prostor Spaces v Praze na Národní třídě.

Máte 10 minut?

Na slovíčko. Potom co se Marku Zuckerbergovi v týdnu nevyplatilo být až příliš upřímný při soukromé konferenci se svými zaměstnanci, rozhodl se zakladatel Facebooku podobné interní dýchánky rovnou živě streamovat, aby se vyhnul neplánovaným únikům informací. A tak jsme se z posledního Q&A sezení mohli z úst čtvrtého nejbohatšího člověka světa dozvědět, že „nikdo si nezaslouží být takhle bohatý“. Není to fér, říká Zuckerberg (s majetkem zhruba ve výši českého státního rozpočtu). Bernie Sanders by měl radost.

Umění říct ne. „Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají ne téměř na vše,“ tvrdí finančník a třetí nejbohatší muž planety Warren Buffett. Jak si ale správně určit, čemu věnovat pozornost a co naopak z agendy vypustit? Víme, jak na to. Podle Buffettova návodu potřebujete jenom papír, tužku a ochotu škrtat.

Sci-fi no more. A teď dobrá zpráva na konec. Ochrnutý Francouz se naučil znovu chodit s pomocí exoskeletonu ovládaného pouhou myšlenkou. Osmadvacetiletý Thibault se učil vysílat z mozku ty správné signály pomocí videoher, ovládání virtuálního avataru a trénováním vlastních myšlenek podle specifického algoritmu.