skip to main content

IKEA ve Švédsku našla ve skladu 50 tisíc zapomenutých roušek, darovala je místní nemocnici

Máte 1 minutu?

Výroba v dobách koronaviru. Největší tuzemská fabrika, mladoboleslavská Škoda Auto, zastaví kvůli koronaviru dnes v deset večer svou výrobu. Odstávka všech závodů je zatím naplánovaná na dva týdny. Automobilka se tím přidala k mateřskému koncernu Volkswagen, který oznámil, že své evropské závody zavře na dva až tři týdny. Stejný záměr včera ohlásila i kolínská TPCAněmecký Daimler. A řada automobilek se k němu odhodlala už dříve.

Až za rok. Že nemá smysl v Evropě ani organizovat fotbalové mistrovství, navíc rovnou ve 12 zemích, uznaly i členské státy UEFA a poprvé v šedesátileté historii své soutěže rozhodly, že ji posunou. Fotbalové Euro by se nově mělo konat ve stejném formátu i ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021. O ne/konání hokejového mistrovství se včera nakonec nerozhodlo a Japonci na tom, že olympiáda bude, zatím pořád trvají.

Au. Turbulentní vývoj posledních týdnů připravil podle našich výpočtů za pouhý měsíc 20 nejbohatších lidí na planetě o 293 miliard dolarů. Z elitní partičky přišel o nejvíc nejbohatší Francouz Bernard Arnault, CEO luxusního domu LVMH. V přepočtu na procenta dopadl nejhůř Ind Mukeš Ambani, zakladatel energetického impéria Reliance Industries, nejhodnotnější firmy v zemi. A jediným mužem, kterému zůstalo jmění vyšší než 100 miliard dolarů, byl po pondělním průvanu na trzích na chvíli jen Jeff Bezos.

partner Forbes Espressa
Reklama
Horse Park Kamenný Dvůr – to je ideální místo pro firemní školení, semináře, vánoční večírky, ale i pro svatby, rodinné oslavy nebo dětské party. Výjimečné prostředí venkovského sídla nedaleko Dobříše jen několik kilometrů od Prahy nabízí klid, soukromí, špičkové zázemí a perfektní služby.

Máte 5 minut?

Něco jako nemocnice. K pomoci nejbohatších Čechů státu se po Petru Kellnerovi a jeho zdravotnickém materiálu přidal také druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek. Jeho skupina CPI Property Group uvedla, že v případě potřeby v boji s koronavirem může česká vláda využít 14 jejích hotelů po celém Česku. To znamená zhruba pět tisíc lůžek v největších českých městech.

Momentálně nad zlato. Zaměstnanci jedné ze švédských provozoven IKEA udělali o víkendu velkou radost univerzitní nemocnici Sahlgrenska v Göteborgu. Darovali jí totiž 50 tisíc roušek, které jsou i ve Švédsku nedostatkovým zbožím. Nedělali na ně ale žádnou sbírku ani je nenašili, jen je náhodou našli ve skladu, kde si jich po poslední epidemii ptačí chřipky udělali pro jistotu zásobu, a pak na ně zapomněli.

Máte 10 minut?

Jděte do muzea. Jde to i v časech, kdy jsou muzea zavřená a nikdo by neměl zbytečně vycházet. Stačí, když si místo Netflixu spustíte projekt Google Arts & Culture, kde možnost virtuální prohlídky nabízí na 500 světových muzeí a galerií včetně takových titánů, jako je newyorské MoMA, pařížské Musée D’Orsay, florentská galerie Uffisi a další.

Test. Asi vás to už taky napadlo, aktuální krize kolem koronaviru důkladně prověří, jak jsou všechny ty skvělé online nástroje (a prohlídky muzeí a galerií), životaschopné. Doteď jsme je sice využívali, ale vždycky jsem měli šanci doplnit je lidským kontaktem. Teď ale přichází opravdová zkouška toho, jestli dokážeme internet a všechno to, co nám nabízí, využít pro to, nač vznikal. Co myslíte, dáme to?

Vydržím tři měsíce. „Zažil jsem jako ředitel pětihvězdičkového hotelu Le Palais v Praze krizi v roce 2008, ale tehdy to bylo jiné. Krize se vkrádala pomalu, pořád jsme si dělali naději, že se to zlepší, ale teď to přišlo strašně rychle a jako by ani žádná naděje nebyla. Ale možná je to lepší. Všichni museli zareagovat strašně rychle, byla to rána, ale návrat bude podle mě díky tomu rychlejší,“ věří Jiří Gajdošík. Spoluzakladatel skupiny Asten Hotels, která provozuje luxusní hotel Savoy ve Špindlerově mlýně a další tři hotely v Praze, popisuje, jaká drastická opatření musel kvůli koronaviru přijmout a jak je (snad) ustojí.