skip to main content

iPhony se nebudou prodávat ani v Německu

Máte 1 minutu?

Qualcomm vs. Apple

I ty, Německo. Qualcomm vyhrál další bitvu proti Applu. Poté, co zamotal prodej iPhonů v Číně, se něčeho podobného domohl i v Německu. Zemský soud v Mnichově včera v patentovém sporu rozhodl, že pokud Qualcomm zaplatí jistinu 668 milionů eur, začne platit předběžné opatření zakazující prodej modelů 7, 7 plus, 8, 8 plus a X, do kterých měl Apple zabudovat okopírované technologie. Qualcomm podle všeho rád zaplatí.

Čínská špionáž

Velká hackerská loupež. Spojené státy a Velká Británie obvinily Čínu z provádění systematické globální špionáže, během níž se vládou podporovaní hackeři měli nabourávat do počítačů západních firem s cílem získat jejich duševní vlastnictví i tajné obchodní informace. Podle Reuters byly mezi společnostmi, o jejichž klienty měli Číňané značný zájem, i HP nebo IBM a útoky se nevyhnuly ani americké armádě.

I Riksbank zvedá sazby

Jeden ze tří. Rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby si na světových burzách vybralo svou daň. Americká centrální banka ale nebyla jediná, kdo k nepopulárnímu opatření sáhl. Stejně se včera zachovala i švédská Riksbank, která základní úrokovou sazbu zvýšila poprvé po sedmi letech. Bojuje tím proti hypoteční bublině, které se sice všichni bojí, ale i tak to od ní očekávala jen třetina domácích analytiků.

České beze změn

U nás dobrý. O tom, jak to bude s úrokovými sazbami včera informovala i ČNB. A po čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních (což byla nejdelší série od roku 1998) je nechala beze změny!

partner Forbes Espressa
Reklama
Jak se zpočátku nereálný projekt Československa stal skutečností, která ovlivnila životy milionů obyvatel nového státu? Navštivte částečně zrekonstruovanou Historickou budovu Národního muzea a výstavu přibližující úspěchy i peripetie, kterými stát během své existence procházel. Do konce roku je vstup zdarma.

Máte 5 minut?

We’re back! Samořídící auta Uberu se po devíti měsících, kdy vůz jedoucí na autopilota zabil v Arizoně první chodkyni, vrátila na silnice. Potkat je můžete v Pittsburghu, ovšem za výrazně okleštěnějších podmínek – místo dřívějších 90 km/h mohou jezdit maximálně 40, pohybovat se smějí jen v „nenáročných“ oblastech, za světla a pouze ve všedních dnech. But the future is still coming.

Na Vánoce doma? Carlos Ghosn a jeho blízký spolupracovník z Nissanu Greg Kelly možná už brzy vyjdou z vazby, kde jsou od 19. listopadu. Soud v Tokiu překvapivě rozhodl, že ji ani jednomu z mužů, kteří jsou obvinění ze záměrného snižování svých příjmů, neprodlouží. A zamítl i odvolání japonské prokuratury, které se tenhle verdikt nelíbil.

E-Marlboro Man. Tabáková společnost Altria, která má ve svém portfoliu i ikonické Marlborky, si za 12,8 miliardy dolarů kupuje 35procentní podíl v nadějném výrobci elektronických cigaret Juul Labs (paywall). Americká firma se tím snaží bojovat s propadem prodejů svých cigaret na domácím trhu. Její vcelku logický krok ale hodně zarezonoval na Wall Street, protože hodnotu Juulu poslal ke skoro 40 miliardám dolarů.

Máte 10 minut?

Sladké mámení. Jak se daří nejbohatším lidem, když téměř každý ekonom straší krizí? Která města je přitahují a u jaké z luxusních značek utrácejí nejvíce peněz? Nejen to odhalují tradiční studie Frank Knight Wealth Report, Deloitte Global Power of Luxury Goods a Wealth Report z dílny J&T. A abyste je nemuseli louskat celé, tady je z nich to nejdůležitější.

Sám doma… s Googlem. Macaulay Culkin to sice mezi nejbohatší herce nedotáhl, z jeho dětských filmů se ale stala vánoční klasika. Takže by nikoho nemělo překvapit, že po nich pro svoji sezonní reklamu sáhl Google. Aby ukázal, co všechno zvládne jeho hlasový asistent. V minutovém skeči, který věrně kopíruje nejznámější scény prvního dílu, si znovu zařádil už skoro čtyřicetiletý Culkin, jen velkolepé finále nahradila poněkud ospalá „operace Kevin“.

Ježíšek is comin’ to town! Už je to za pár, tak ještě několik dobře míněných rad závěrem – dneska se už moc nestresujte, stejně nic nezachráníte. Místo toho si poslechněte náš vánoční playlist, zkuste po sobě nenechat ekologickou spoušť, a jestli se pořád ještě nemůžete dostat do vánoční nálady, zkuste tyhle triky. Ono to nějak půjde.