skip to main content

Jak první fotka černé díry spojila celý svět

Máte 1 minutu?

Jak se vám líbí? Říkají jí monstrum a vůbec poprvé se ji teď vědcům podařilo vyfotit. Fotogenickou černou díru objevili v jádru galaxie zvané Messier 87, která je od naší sluneční soustavy vzdálená 55 milionů světelných let. Má 40 miliard (!) kilometrů v průměru a její hmotnost odpovídá sedmi miliardám hmotností Slunce. Aby díru (přesněji její stín) astrofyzikové dokázali vyfotit, museli spolupracovat s vědci ze 40 zemí světa a spojit několik radioteleskopů z celé planety v jediný virtuální teleskop. Nám ta šmouha ze všeho nejvíc připomíná Sauronovo oko na Barad-dûr, co vám?

Brexit se odkládá až do konce října. Na „pružném prodloužení“ se domluvila britská premiérka Theresa May s unijními lídry v Bruselu. Británie může z EU odejít i dřív, pokud brexitovou dohodu schválí parlament. Podle Donadla Tuska mohou Britové taky brexit zcela zrušit.

Miliardová žaloba. Manhattanskému federálnímu soudu byla ve středu doručena tučná žaloba na třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka. Podle agentury Bloomberg zní na více než jednu miliardu dolarů a stojí za ní investiční fond Kingstown Capital Management a společnost Investhold. Ty se domáhají peněz za to, že byly poškozeny při akci, během které Vítkova skupina CPI PG ovládla společnost Orco. Reakce českého realitního magnáta? „Vyfukováním kouře do vody zlato nevznikne. Těch byznys patlalů je mi líto.“

Startup Nation. Airbnb se rozhodlo zvrátit své loňské rozhodnutí stáhnout ze své nabídky ubytování v ilegálních židovských osadách na území Západního břehu Jordánu. Startup tak chce uklidnit spor s pronajímateli objektů v osadách, kteří firmu loni v listopadu zažalovali. Airbnb nyní tvrdí, že výtěžek ze zprostředkovaných pronájmů v oblasti daruje různým humanitárním organizacím – otázkou je, zda jej vůbec budou chtít. Třeba Human Rights Watch celý veletoč startupu odsoudila.

partner Forbes Espressa
Reklama
Nehledejte cateringového dodavatele na Vaše akce, ale partnera na prezentaci Vašeho jména. Maxiservice catering stojí na čtyřech silných pilířích: gastronomie, vizuální aspekt, jistota kvality a individuální přístup. Těšíme se na spolupráci, Váš gastronomický partner pro eventy.

Máte 5 minut?

Když Harry potkal Oprah. O konkrétním obsahu nové streamovací televize Apple TV se toho dosud ví pramálo – vlastně se ví jen to, že se na pořadech podílí jen ta největší jména Hollywoodu, ke kterým se teď zařadí i vévoda ze Sussexu. Princ Harry je totiž společně s moderátorkou Oprah Winfrey koproducentem dokumentární série pro Apple zabývající se duševním zdravím. Pro Harryho jde o stěžejní téma, které spolu se svým bratrem Williamem poslední roky veřejně zmiňují, kde se dá. Premiéra se chystá na rok 2020.

Dej mi své jméno. Patagonia žaluje největší pivovarnickou skupinu Anheuser-Bush InBev kvůli ležáku. Má se to tak: AB InBev od roku 2012 drží ochrannou známku na Patagonia Beer pro americký trh, první plechovky s tímto názvem ale pustila na trh až loni. Na jejich etiketě kromě písmen Patagonia svítí i malebný obrázek pohoří, a to se značce oblečení zaměřené na outdoor a ochranu životního prostředí hrubě nelíbí. Patagonia (to oblečení) navíc od roku 2016 prodává vlastní pivo Long Root. Nejvíc to zkrátka odnáší zmatený zákazník, který chtěl jenom dobře vychlazenou desítku…

Oldies but goldies. Jednou z nejlepších investičních sázek roku 2019 se ukazuje být firma stará 113 let. Řeč je o Xeroxu, jehož akcie letos stouply o 70 procent a jsou druhé nejvýnosnější v indexu S&P 500. Na prvním místě je kosmetický gigant COTY, založený v roce 1904. Divíte se, kdo ještě používá fotokopírky? Za úspěchem Xeroxu stojí zejména aktivistický investor Carl Icahn, který společnost tlačí k proměně v holding několika jednotek po vzoru mateřské společnosti Googlu, tedy Alphabetu.

Máte 10 minut?

Jsme prostě dobří! Nastal čas pro menší selfpromo okénko. Pokud patříte mezi naše pravidelné čtenáře, určitě jste si všimli nového Forbes.cz, který jsme po redesignu spustili před pár měsíci. Tady je menší krok za kulisy a taky zhodnocení, jak se nám po spuštění nového webu daří z hlediska návštěvnosti nebo poslechovosti našich podcastů (spoiler alert: daří!).

Slevový král, který válcuje Amazon. Ollie’s je dost možná jediným kamenným obchodem v Americe, jehož prodejny nejenom přežívají, ale dokonce se jim skvěle daří. Bez toho, aby se zapojil do chrtích dostihů s kódovým označením e-commerce. Ano, čtete správně: Ollie’s v dnešní době vůbec nic neprodává online a přitom hodnota jeho akcií od vstupu na burzu v roce 2015 vyletěla o 400 procent. Velebený Amazon za tu dobu vyrostl „jen“ o 290 procent. Zajímá vás, v čem tkví tajemství úspěchu hvězdného outletového řetězce? Velké značky za drasticky nízké ceny a 40procentní marže.

Rozvod po anglicku. Tady se nebudeme rozepisovat o podrobnostech dalšího kola brexitu, ale spíš o tom, co odloučení Spojeného království a EU udělá s pověstí Londýna jako nejlepší metropole pro rozvod. Anglické a velšské soudy mají totiž pověst těch, které při rozvodech mírně fandí tomu z páru, kdo do manželství přinesl méně peněz. Proto se zájemci o rozvod z mezinárodně smíšených svazků snažili svá multimilionová soudní řízení dostat zejména sem.

Nejslavnější infografika světa? Pravděpodobně Maslowova pyramida potřeb, která znázorňuje, že nejdřív musíte uspokojit základní potřeby jako hlad, žízeň, odpočinek a bezpečí, abyste mohli v hierarchii ambic mířit „výš“. A na kterou taky přísahá řada učebnic managementu. Nová studie ovšem ukazuje, že samotný Abraham Maslow tvar pyramidy pro znázornění své hypotézy nikdy nezvolil a celá interpretace jeho teorie vyznívá elitářsky.